Nie je nič horšie ako koniec dobrej hudby kvôli zhoršeniu medziľudských vzťahov. Väčšina dobrých skupín „zišla“ z hudobného sveta práve kvôli internej dráme. Zdá sa, že si osud vyberá práve tých najpopulárnejších. Alebo je to skôr prirodzený dôsledok raketovej slávy?
To skôr. V EMEFKA sme si pre teba pripravili 5 populárnych skupín, ktoré sa rozpadli práve kvôli vnútorným konfliktom. Možno medzi nimi nájdeš aj svoju obľúbenú!
1. Guns N‘ Roses
Asi si očakával, že k hardrockovej kapele patrí aj poriadne rockový koniec. Kedysi najlepší vo svojom žánri, predali niekoľko miliónov albumov a ženy ich milovali. Ak nechápeš prečo, tak si nezažil vtedajšie šialenstvo, ktoré túto kapelu obkolesovalo. Neutíchajúcu popularitu dokazujú aj masovo predávané tričká s potlačou loga kapely (aj keď väčšina tieto tričká nosí bez toho, aby vedeli, o koho ide).
Tri roky po vydaní populárneho debutového albumu Appetite for Destruction v roku 1987 sa kapela musela vyrovnávať so závažnou drogovou závislosťou svojho bubeníka Stevena Adlera. Síce menovaný opustil kapelu pre jej dobro, avšak ani to ju nezachránilo. Napätie a rozbroje začali eskalovať najmä medzi lídrom Axlom Roseom a zvyškom (primárne gitaristom Slashom). Svoju časť zohrala aj závislosť od heroínu. Rose dokonca odmietol uvedenie do Siene slávy, pretože by tam bol uvedený s jeho ex-kolegami, a Slasha donedávna nazýval rakovinou.
2. Oasis
Kapele nepomohlo ani to, že svoje jadro postavila okolo dvoch bratov. Zdá sa, že rodinné vzťahy sú snáď ešte krehkejšie než vzťahy medzi kompletne cudzími ľuďmi alebo priateľmi. Oasis patrila medzi populárne kapely v období 90. rokov. Ich azda najznámejšia pieseň „Wonderwall“ je stále (a pravdepodobne aj navždy zostane) v obehu.
Ak medzi bratmi kontinuálne panuje nenávisť a súťaživosť, hudobná skupina je odsúdená skôr či neskôr ku koncu. No a keď si myslíš, že ty sa so svojím súrodencom neustále hádaš, tak si nevidel bratov Gallagherovcov. Svoje hádky neriešili v súkromí a fanúšikovia mohli byť svedkami toho, ako napríklad Liam udrel Noela tamburínou po hlave priamo počas koncertu. Jeden druhého navzájom urážali. Rozličné názory, neustále hádky a dráma napokon vyústili do konca jednej éry.
3. Simon & Garfunkel
Roky trvajúci toxický vzťah mali aj Simon a Garfunkel z rovnomenného hudobného zoskupenia. Na rozdiel od bratov Gallagherovcov, ich prvotne spájalo priateľské puto a láska k hudbe. Práve vďaka poslednému menovanému sa spoločne rozhodli vydať na hudobnú cestu. Prvý rozpad prišiel už v roku 1958. Dvojica bola značne nevyrovnaná, čo sa týkalo postavenia v skupine.
Pauza im však dlho nevydržala a v roku 1963 sa k sebe vrátili. Simon dlhodobo bojoval s mentálnymi problémami. Väčšina sa týkala jeho výzoru, hlasu alebo milostného vzťahu. Ako Simon uviedol, Garfunkel jeho nedostatky zneužíval proti nemu. Vedel o nich a vedome sa ho snažil zneistiť. Jeden druhému závideli jeho pozíciu a schopnosti. Garfunkel sa snažil vymaniť z tieňa Simonovej textárskej kreativity a Simon sa snažil vymaniť… no, z Garfunkelovho tieňa, pretože bol vyšší. Okej, to bol zlý vtip.
Ich posledné vystúpenie prebehlo v roku 1970. Dvojica sa k sebe tu a tam vrátila na nejaký čas, ale vždy sa ukázalo, že to proste nejde a ich kedysi pevné priateľstvo… je navždy stratené.
4. The Wanted
Ak tvoja kamarátka/frajerka/sestra/ktokoľvek nebol „Directionerka“, tak určite počúvala The Wanted. To tak nejako šlo ruka v ruke v rokoch 2009-2014. Obe kapely skončili len rok po sebe, respektíve… každá jedna si dopriala „pauzu“, počas ktorej sa každý člen „vydal na sólovú kariéru“. Aké sladké a uveriteľné. Iba že by nie.
V tomto prípade sa medzi členov kapely postavila žena, konkrétne manželka jedného z členov, Sivu. Tá údajne brzdila Sivu od väčšej zábavy a párik začal byť vyobrazovaný ako stereotypná nudná dvojica, ktorá nevie, ako sa zabávať. Najviac drámy sa odohrávalo medzi manželkou a „hlavnou tvárou“ skupiny Maxom Georgeom. Napätie však panovalo aj medzi samotnými členmi.
Po oznámení pauzy sa medzi členmi kapely (a manželkou Sivu) strhla celkom pikantná hádka na sociálnej sieti Twitter. Dôvodom bolo to, že sa manažér skupiny rozhodol ďalej manažovať iba dvoch z nich, Maxa Georgea a Nathana Sykesa. Zvyšok sa prirodzene cítil dotknuto (vrátane samotnej manželky) a svoje pocity verejne ventilovali.
Hoci sa George dušuje, že to nie je definitívny koniec, od začiatku pauzy uplynul už nejaký čas.
5. One Direction
Každé mladé dievča, ktoré zažívalo pubertu v tzv. „2010tkách“, milovalo práve chlapčenskú skupinu One Direction. Kým v 90. rokoch vládli Backstreet Boys a NSYNC, tak nulté roky ovládli práve chlapci z Veľkej Británie. Ich príbeh sa začal originálne, na kastingoch X Factora, ktoré absolvovali osobitne. Ako kapela ďalej pôsobili až po angažovaní porotcu Simona Cowella. Hoci skončili v súťaži až na treťom mieste, určite zatienili Matta Cardlea, ktorý v ten rok vyhral.
Postupne sa z nich stala jedna z najlepšie predávajúcich chlapčenských skupín v celej histórii. Ani to ich však nezachránilo. Hoci sa kapela oficiálne nerozpadla a údajne ide len o „dočasnú pauzu“, pri ktorej nie je vylúčené, že sa zase spoja, vyzerá to veľmi nepravdepodobne.
Posledné roky vládla v skupine ponurá až nepriateľská atmosféra. Jeden by mohol špekulovať, že za tým stáli sebecké ambície. Ako prvý opustil skupinu Zayn Malik, čo vzbudilo aj niekoľko nenadšených reakcií medzi ostatnými chlapcami. Obzvlášť po sérii jeho necitlivých vyjadrení na kapelu. Zvyšok následne ohlásil nejaký čas po tom, že si dávajú pauzu. Ani jeden však nevie, kedy sa znova dajú dokopy a či vôbec.