Počas minulého týždňa navštívil preslávený motorkársky gang Hells Angels Motorcycle Club (HAMC) Slovensko. Zjazd sa uskutočnil v rámci každoročného stretnutia, ktoré nesie názov World Run. Každý rok si skupina vyberie niektorú z krajín, kde sa uskutoční stretnutie, a následne sa konajú najdôležitejšie obchodné stretnutia, kde sa rieši budúcnosť celého podniku. Tento rok si skupina motorkárov zvolila na stretnutie naše Slovensko.
Už od minulej stredy mohli občania hlavného mesta Bratislavy sledovať čoraz viac sa vyskytujúcich motorkárov s označením loga Hells Angels, pričom miesto ich hlavného stretnutia sa konalo v uzavretom areáli v okolí hotela Kormorán v Šamoríne.
Najviac viditeľných motoriek značky Harley Davidson sme mohli spozorovať dokonca aj v tesnej blízkosti prezidentského paláca, pred hotelom Tatra v Bratislave. Práve tam bolo ubytovaných niekoľko desiatok členov tohto známeho motorkárskeho gangu.
Ministerstvo vnútra SR na ich návštevu reagovalo bezpečnostnými opatreniami, v podobe zvýšeného počtu policajtov v teréne v Bratislave, pričom Šamorín strážilo niekoľko desiatok policajtov ozbrojených samopalmi. Primátor mesta Šamorín tiež upozornil majiteľov podnikov, aby mali počas udalosti zatvorené. Avšak, celé podujatie nakoniec prebehlo bez výraznejších konfliktov.
Vznik kontroverzného motorkárskeho gangu, vzbudzujúceho rešpekt na prvý pohľad
Skupina Hells Angels má za sebou bohatú históriu. Medzi jej zakladajúcimi členmi stál dnes už nebohý Otto Friedli. Ten bol pôvodne členom gangu Pissed Off B*stards of Bloomington (POBOB) a už ako 16-ročný sa zúčastnil nepokojov v malom mestečku Hollister v Kalifornii, ktoré sa odohrali počas víkendu 3. – 6. júla 1947. Po skončení tohto obrovského povojnového motorkárskeho zjazdu skupinu opustil.
Následne spolu s niektorými ďalšími členmi skupiny POBOB a inými menšími motorkárskymi skupinami založili prvú odnož Hells Angels, konkrétne 17. marca 1948 vo Fontane v Kalifornii. Neskôr v roku 1957 založil ďalšiu pobočku Hells Angels v Oaklande v Kalifornii Ralph „Sonny“ Barger, ktorý zomrel minulý rok 29. júna.
Podľa oficiálnej webovej stránky klubu motorkárov bol názov prvýkrát navrhnutý Arvidom Olsenom, ktorý bol spolupracovníkom zakladateľov klubu, slúžiacich v 3. letke Hell’s Angels – Flying Tigers v Číne počas druhej svetovej vojny. Iné zdroje však uvádzajú, že názov bol prebraný od 303. letky skupiny bombardérov z 2. svetovej vojny.
Webová stránka tiež uvádza, že Hells Angels sú si vedomí toho, že v slove Hell’s chýba apostrof, ale „…to vám chýba. Nám nie.“
Ako sa skupine podarilo preraziť po celom svete?
Hells Angels sa do dnešného dňa od svojho vzniku rozprestierajú už takmer v každom kúte sveta, nevynímajúc Slovensko, kde bolo taktiež uzavretých niekoľko písomných chárt, pričom prvá vznikla v roku 2013 vo Zvolene, a od roku 2014 aj v mestách Nové Zámky a Bratislava.
Okrem iného vládne v každej skupine motorkárov špeciálna hierarchia, ktorá je riadená dôstojníckym zborom. Ten zahŕňa prezidenta danej skupiny (najvyššia pozícia), viceprezidenta, tajomníka/pokladníka, seržanta a kapitána cesty. Každá táto skupina má vlastnú autonómiu, ktorá sa môže od ostatných skupín líšiť napr. rozličnými internými pravidlami alebo vlastnou politikou danej skupiny.
V porovnaní s inými motorkárskymi skupinami, ktoré zvyčajne vedie určitý národný alebo medzinárodný prezident klubu, v Hells Angels sa tejto pozície ujímajú regionálni dôstojníci. Tí sú vybraní, aby zastupovali určité lokálne pobočky v každom štáte na regionálnom stretnutí, ktoré sa koná každý mesiac. Vďaka tejto prepracovanej spolupráci a hierarchii sa skupine podarilo rozšíriť takmer do celého sveta.
Najznámejšie kontroverzie spájané so skupinou Hells Angels
Skupina sa vďaka svojej dlhej histórii preslávila najmä svojimi kriminálnymi činnosťami v oblasti predaja drog, prostitúcie, obchodovania so zbraňami, no tiež aj vraždami a inými nelegálnymi činnosťami, ktoré sú do dnešného dňa popierané a dištancujú sa od nich.
Najznámejším prípadom, do ktorého boli zapletení členovia skupiny Hells Angels, sa odohral na festivale Altamont Free Concert v roku 1969. Festival je mnohými prirovnávaný svojou chaotickou atmosférou k svetoznámemu Woodstocku. Skupina Rolling Stones si počas svojho koncertu najala ochranku od Hells Angels, ktorých primárnou úlohou bolo nepustiť nikoho z divákov na pódium.
Jeden z fanúšikov Rolling Stones, iba 18-ročný Meredith Hunter, sa rozhodol, že sa k svojim idolom dostane bližšie, avšak v momente, keď sa snažil dostať na pódium, ho ochranka určitým spôsobom odstrčila. To sa mladému Afroameričanovi nepáčilo, a tak sa po chvíľke vrátil s revolverom, na čo ho jeden z členov gangu Alan Passaro okamžite dobodal a ubil na smrť.
Skupina sa v 90. rokoch tiež dostala do veľkého krvavého konfliktu v Great Nordic Biker War, s konkurenčnou skupinou Bandidos. Celý konflikt vznikol v dôsledku rozširovania svojho pôsobenia do škandinávskych krajín, pričom najznámejší incident sa odohral v Kodani v roku 1996, keď bombový útok na základňu Hells Angels zabil dvoch ľudí a poranil 17 ďalších.
Skupina Hells Angels v 21. storočí
Ako je na tom gang Hells Angels v dnešnej dobe, sme si načrtli už vyššie v článku. Skupina má svoje pobočky už takmer v každom kúte sveta, vrátane USA, Európy, Kanady, Austrálie alebo Južnej Ameriky, a do dnešného dňa sú považovaní za jednu z najmocnejších organizovaných skupín na svete.
Sú veľmi ľahko rozpoznateľní vďaka svojmu dress code, svojou láskou k motocyklom a organizovaním pravidelných komunitných zrazov, ako sú napr. rôzne charitatívne jazdy a stretnutia, no aj naďalej sú spájaní s rôznymi ilegálnymi aktivitami vo viacerých krajinách, čo malo tiež za následok zvýšený výskyt policajných zložiek v priebehu minulého týždňa v okolí Bratislavy a Šamorína.
V závere je tiež potrebné dodať, že Hells Angels výrazne odmietajú spojenie s akoukoľvek trestnou činnosťou, a sami sa prehlasujú za klub motorkárskych nadšencov.