Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Obavy o nezávislosť tlače na Slovensku má viac ako 60 percent respondentov prieskumu

Zároveň si 40 percent respondentov prieskumu myslí, že médiá ponúkajú širokú paletu politických názorov.


Obavy o nezávislosť tlače má na Slovensku viac ako 60 percent respondentov prieskumu, v uplynulom roku tento názor vyjadrila menej ako polovica, teda 49 percent opýtaných. Spomedzi krajín V4 ide o najvyšší nárast.

O nezávislosť tlače sa najviac obávajú voliči strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (Kotlebovci-ĽSNS) – až 84 percent. Vyplýva to z prieskumu Media Freedom Poli agentúry Median, ktorý sa vykonal na reprezentatívnej vzorke 1 004 respondentov.

Druhú najvyššiu mieru obáv v prieskume vyjadrili voliči strany Smer – sociálna demokracia – 68 percent, nasledujú voliči hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti – 67 percent, Sme rodina – 58 percent a voliči PS/Spolu (koalícia politických strán pre parlamentné voľby 2020) – 56 percent.

Shutterstock

Najvyššie obavy o nezávislosť tlače majú čitatelia denníka Pravda – 72 percent, nasleduje Nový Čas – 65 percent, RTVS – 63 percent, TV JOJ – 60 percent a denník SME – 58 percent. Z prieskumu zároveň vyplýva, že respondenti majú najväčšiu obavu z ovplyvňovania médií vlastníkmi či obchodnými záujmami. Taktiež majú obavu z vládneho vplyvu. V rámci V4 je na Slovensku druhá najnižšia podpora blokovania online obsahu z bezpečnostných dôvodov. Štát „vypol“ viaceré dezinformačné stránky šíriace ruskú propagandu po vypuknutí vojny na Ukrajine. Menej podpory má tento krok iba v Maďarsku.

Výsledky prieskumu ďalej ukázali, že len 15 percent opýtaných si myslí, že vlastníci majú právo ovplyvňovať redakčnú nezávislosť médií, minulý rok tento názor tvrdila pätina opýtaných. Zároveň sa znížil aj pomer ľudí, ktorí si myslia, že redakcie by mali fungovať bez akéhokoľvek vonkajšieho vplyvu – 64 percent, v roku 2022 s tým nesúhlasilo 68 percent respondentov. Účastníci prieskumu viac ako minulý rok požadujú, aby štát posilnil mediálnu legislatívu, médiám poskytol finančnú pomoc a posilnila sa aj podpora pre európske sankcie na vlády, ktoré zasahujú do slobody médií.

Zároveň si 40 percent respondentov prieskumu myslí, že médiá ponúkajú širokú paletu politických názorov, 64 percent si myslí, že má na výber z dostatočného počtu médií a 42 percent respondentov považuje počet zdrojov informujúcich o regiónoch za dostačujúci.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje