Už dlhú dobu sa hovorilo o tom, že by v rámci Európskej únie mohla pribudnúť takzvaná európska digitálna identita. Čo to v skratke znamená? Že Slováci by mali občiansky aj vodičák v telefóne. Ako informuje portál Startitup, toto by mohlo byť už čoskoro realitou.
Myšlienka vznikla už v roku 2021, pričom EÚ od členských štátov žiada, aby ju postupne zavádzali, nie je však povedané, akým tempom. Do roku 2030 by chcela Európska únia dosiahnuť bod, v ktorom by až 80 % všetkých občanov EÚ používalo na prístup k verejným službám svoju digitálnu identitu.
V spojení so zavedením digitálnej identity sa na portáli slov-lex.sk objavila aktualizácia zákona, ktorý sa venuje implementácii služby do reality. Pôvodne sa hovorilo o tom, že by sa mala novinka stihnúť zaviesť do roku 2025, prekvapivo to vyzerá tak, že sa to aj podarí. Samotný zákon by mal totižto nadobudnúť platnosť už 1. januára 2025.
„Po spustení na národnej úrovni si do peňaženky občania budú môcť uložiť napríklad občianske a vodičské preukazy, rodné listy, diplomy či lekárske predpisy. Využiť sa bude dať aj na založenie účtu v banke či registráciu u mobilného operátora,“ uviedlo v minulosti Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky.
„Prostredníctvom európskej peňaženky digitálnej identity sa poskytne bezpečný prístup k verejným a súkromným službám prostredníctvom zlepšeného ekosystému dôveryhodných služieb a pomocou overených dôkazov totožnosti a elektronických osvedčení atribútov, ako sú napríklad akademické kvalifikácie vrátane vysokoškolských titulov alebo iné dosiahnuté formy vzdelania alebo odbornej kvalifikácie,“ píše sa v aktualizovanej forme.
Pokiaľ ide o samotnú digitálnu identitu, tak tá bude fungovať na dobrovoľnej báze. Nikto ťa neprinúti, aby si ju musel mať. Štát zároveň ubezpečuje, že tvoje osobné údaje budú v bezpečí, dohliadať na ne bude štát, nikto iný.