Vysoký krvný tlak, vysoký cholesterol, diabetes druhého typu, srdcovocievne ochorenia či v najhorších prípadoch smrť. Negatívne dopady obezity sa na teba valia prakticky z každej strany a určite vieš, že nosiť na sebe xy kilogramov prebytočnej hmotnosti nie je pre telo žiadna prechádzka ružovou záhradou.
No čo ak by ti niekto povedal, že si doposiaľ žil v omyle? Že nadváha ani obezita nemôžu mať fatálne následky a sú úplne prirodzenou vecou, s ktorou vo výsledku ani nemáš čo robiť? Presne to robí organizácia Health at Every Size, na čele s ambasádorkou číslo jedna – Tess Holliday. Poďme sa spoločne pozrieť, akými výmyslami kŕmia ľudí na internete.
Čo je Health at Every Size?
Health at Every Size (ďalej len HAES) je hnutie, ktoré sa začalo formovať v druhej polovici 20. storočia, za posledných dvadsať rokov však rapídne nabralo na popularite. Ako samotný názov napovedá, cieľovou skupinou sú ľudia s nadbytkom telesnej hmotnosti. Myšlienka je jasná. Je úplne jedno, koľko človek váži – desať, dvadsať či sto kíl nadváhy sa nijakým spôsobom nepodpisuje na jeho zdravotnom stave.
HAES sa do veľkej miery opiera o vedeckú štúdiu z roku 2006. Odborníci z Amerického ministerstva poľnohospodárstva zorganizovali experiment, ktorého sa zúčastnilo 78 obéznych žien. Polovica z nich sa zúčastnila klasického programu na redukciu hmotnosti, druhá programu HAES. Program HAES podporoval ideu intuitívneho jedenia a nabádal ženy, aby našli formu pohybu, ktorá im vyhovuje najviac.
Ženy boli monitorované po dobu 2 rokov a výsledky hrali hnutiu do karát. Účastníčky klasického programu síce v prvých mesiacoch schudli zopár kíl, čoskoro ich v dôsledku jojo efektu nabrali späť, sem-tam aj s úrokmi. Po uplynutí dvojročnej „lehoty“ teda obe skupiny vážili približne rovnako. Ženy zo skupiny HAES však mali lepší krvný tlak, nižší cholesterol a celkovo viedli aktívnejší život ako ich „konkurentky“.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Mama ma vychovala ako anorektičku. Slovenka rozpráva o detstve s matkou trpiacou poruchou príjmu potravy
- Každý druhý Nauručan má cukrovku. Ako sa z najbohatšieho štátu stal ten najtučnejší?
- Slovenka Nika Vujisić o poruche príjmu potravy: Pamätám si pocit, že ak nebudem krásna a chudá, tak ani nechcem žiť
Dokazuje však táto štúdia, že obezita je zdraviu prospešná? Absolútne nie. Výsledky len potvrdili to, čo väčšina zdravo uvažujúcich ľudí už dávno vie – keď niekoho nútime do určitého druhu životného štýlu, ktorý mu nevyhovuje, je väčšia šanca, že to vzdá. Naopak, ak má možnosť robiť zdravé rozhodnutia sám a zvoliť si cestu, stravu, druh pohybu, ktorý mu vyhovuje, šance na dlhodobý úspech stúpajú.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je podľa hnutia HAES nemožné schudnúť
- Ako sa Tess Holliday stala ikonou obéznych ľudí
- S akou nečakanou poruchou príjmu potravy bola Holliday diagnostikovaná
- Ako jej TikTok pomohol odštartovať revolúciu
- Prečo je jej „aktivizmus“ taký nebezpečný
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom