Asi každý z nás má nejaký ten zlozvyk. A obhrýzanie nechtov patrí zrejme k tým vôbec najrozšírenejším. Dôvody, prečo máme nutkanie hrýzť si nechty, sú rôzne. Pokiaľ ale tiež patríš k „nechtohryzom“, podľa psychológov a vedcov to môže veľa povedať o tvojej osobnosti.
Úzkosť či nervozita, ale aj perfekcionizmus
Ak je hryzenie nechtov časté a príliš extrémne, môže ísť o symptóm obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Človek s touto poruchou má jednak vtieravé nepríjemné predstavy, ktoré nevie ovládať (obsesia), a zároveň má nutkavé vykonávanie určitých úkonov znovu a znovu, pričom sa im nedokáže ubrániť (kompulzia). A medzi takéto úkony často patrí aj obhrýzanie nechtov.
Podľa odborníkov sa ale tento zlozvyk objavuje aj pri iných úzkostných poruchách, prípadne u ľudí, ktorí sú celkovo nervóznejší a vystresovaní. Psychológovia sa ale zhodnú, že obhrýzanie nechtov môže byť aj znakom perfekcionizmu. Ľudia s týmto zlozvykom si toho zvyčajne nakladajú na plecia až príliš veľa a chcú mať pod kontrolou každý detail.
Netrpezlivosť, nadpriemerná inteligencia
Odborníci tiež usudzujú, že obhrýzači nechtov sú vo všeobecnosti viac netrpezlivejší a nedokážu obsedieť. Týmto spôsobom sa teda zamestnávajú, aj keď práve nemajú nič na práci.
Zároveň môže obhrýzanie nechtov svedčiť aj o nadpriemernej inteligencii. Podľa štúdií ide často o ľudí, ktorí sú mimoriadne sústredení a orientovaní na výsledky. Jedným zo znakov urputného premýšľania a koncentrácie je v ich prípade byť aj obhrýzanie nechtov.
Na druhej strane ale tento zlozvyk môže signalizovať aj výraznú osobnú nepohodu či depresívne nálady. V takomto prípade sa obhrýzaním nechtov ľudia čiastočne zbavujú stresu a napätia. Často pritom ide o ľudí, ktorí sú inteligentní, ale zároveň nesmierne sebakritickí a dávajú si nerealistické ciele. Ak ich následne nesplnia, pociťujú silné pocity hanby a frustrácie.