Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 23.4.2024
sk
Vojtech
cz
Vojtěch

Asi každý z nás má nejaký ten zlozvyk. A obhrýzanie nechtov patrí zrejme k tým vôbec najrozšírenejším. Dôvody, prečo máme nutkanie hrýzť si nechty, sú rôzne. Pokiaľ ale tiež patríš k „nechtohryzom“, podľa psychológov a vedcov to môže veľa povedať o tvojej osobnosti.

Úzkosť či nervozita, ale aj perfekcionizmus

Ak je hryzenie nechtov časté a príliš extrémne, môže ísť o symptóm obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Človek s touto poruchou má jednak vtieravé nepríjemné predstavy, ktoré nevie ovládať (obsesia), a zároveň má nutkavé vykonávanie určitých úkonov znovu a znovu, pričom sa im nedokáže ubrániť (kompulzia). A medzi takéto úkony často patrí aj obhrýzanie nechtov.

Shutterstock

Podľa odborníkov sa ale tento zlozvyk objavuje aj pri iných úzkostných poruchách, prípadne u ľudí, ktorí sú celkovo nervóznejší a vystresovaní. Psychológovia sa ale zhodnú, že obhrýzanie nechtov môže byť aj znakom perfekcionizmu. Ľudia s týmto zlozvykom si toho zvyčajne nakladajú na plecia až príliš veľa a chcú mať pod kontrolou každý detail.

Netrpezlivosť, nadpriemerná inteligencia

Odborníci tiež usudzujú, že obhrýzači nechtov vo všeobecnosti viac netrpezlivejší a nedokážu obsedieť. Týmto spôsobom sa teda zamestnávajú, aj keď práve nemajú nič na práci.

Zároveň môže obhrýzanie nechtov svedčiť aj o nadpriemernej inteligencii. Podľa štúdií ide často o ľudí, ktorí sú mimoriadne sústredení a orientovaní na výsledky. Jedným zo znakov urputného premýšľania a koncentrácie je v ich prípade byť aj obhrýzanie nechtov.

Shutterstock

Na druhej strane ale tento zlozvyk môže signalizovať aj výraznú osobnú nepohodu či depresívne nálady. V takomto prípade sa obhrýzaním nechtov ľudia čiastočne zbavujú stresu a napätia. Často pritom ide o ľudí, ktorí sú inteligentní, ale zároveň nesmierne sebakritickí a dávajú si nerealistické ciele. Ak ich následne nesplnia, pociťujú silné pocity hanby a frustrácie.


Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.