Obhrýzaš si nechty? Podľa psychológov to môže veľa povedať o tvojej osobnosti

Obhrýzanie nechtov je rozšírený zlozvyk. Aké môžu byť jeho príčiny?

Zdroj: Shutterstock

Asi každý z nás má nejaký ten zlozvyk. A obhrýzanie nechtov patrí zrejme k tým vôbec najrozšírenejším. Dôvody, prečo máme nutkanie hrýzť si nechty, sú rôzne. Pokiaľ ale tiež patríš k „nechtohryzom“, podľa psychológov a vedcov to môže veľa povedať o tvojej osobnosti.

Úzkosť či nervozita, ale aj perfekcionizmus

Ak je hryzenie nechtov časté a príliš extrémne, môže ísť o symptóm obsedantno-kompulzívnej poruchy (OCD). Človek s touto poruchou má jednak vtieravé nepríjemné predstavy, ktoré nevie ovládať (obsesia), a zároveň má nutkavé vykonávanie určitých úkonov znovu a znovu, pričom sa im nedokáže ubrániť (kompulzia). A medzi takéto úkony často patrí aj obhrýzanie nechtov.

Shutterstock

Podľa odborníkov sa ale tento zlozvyk objavuje aj pri iných úzkostných poruchách, prípadne u ľudí, ktorí sú celkovo nervóznejší a vystresovaní. Psychológovia sa ale zhodnú, že obhrýzanie nechtov môže byť aj znakom perfekcionizmu. Ľudia s týmto zlozvykom si toho zvyčajne nakladajú na plecia až príliš veľa a chcú mať pod kontrolou každý detail.

Netrpezlivosť, nadpriemerná inteligencia

Odborníci tiež usudzujú, že obhrýzači nechtov vo všeobecnosti viac netrpezlivejší a nedokážu obsedieť. Týmto spôsobom sa teda zamestnávajú, aj keď práve nemajú nič na práci.

Zároveň môže obhrýzanie nechtov svedčiť aj o nadpriemernej inteligencii. Podľa štúdií ide často o ľudí, ktorí sú mimoriadne sústredení a orientovaní na výsledky. Jedným zo znakov urputného premýšľania a koncentrácie je v ich prípade byť aj obhrýzanie nechtov.

Shutterstock

Na druhej strane ale tento zlozvyk môže signalizovať aj výraznú osobnú nepohodu či depresívne nálady. V takomto prípade sa obhrýzaním nechtov ľudia čiastočne zbavujú stresu a napätia. Často pritom ide o ľudí, ktorí sú inteligentní, ale zároveň nesmierne sebakritickí a dávajú si nerealistické ciele. Ak ich následne nesplnia, pociťujú silné pocity hanby a frustrácie.

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
3
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
2
Jeej
Uups Uups
3
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
10
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
V Moskve museli zatvoriť kebab s motívom diktátora Stalina. V spoločnosti vyvolal nevôľu


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME