Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 22.4.2024
sk
Slavomír
cz
Evženie
, Evžénie
Zdroj: ©mA24 / MovieStillsDB

Objasnenie koncov 5 filmov, ktoré diváci nepochopili správne. Zisti, či ty áno

Čo to všetko vlastne malo znamenať?

Všetci sa občas stretneme s filmami, pri ktorých si nie sme úplne istí, čo mali vlastne znamenať, alebo aká bola v skutočnosti ich pointa. Dobrou správou je, že pokiaľ je človek ochotný premýšľať a byť pozorný, tak na odpoveď často dokáže prísť.

V tomto článku ti predstavíme 5 filmov, ktoré možno viacerých divákov zmiatli, v skutočnosti sa ale dajú veľmi dobre vysvetliť. Z logiky veci budú nasledovať masívne spoilery.

1. Svet podľa Prota

Výborná dráma Svet podľa Prota od Iaina Softleyho rozpráva o mužovi, ktorý si hovorí Prot (Kevin Spacey) a tvrdí, že prišiel z planéty K-PAX. Neprekvapivo ho internujú v psychiatrickej liečebni, kde naňho dohliada psychiater Mark Powell (Jeff Bridges).

Ten Protovu verziu, pravdaže, neprijíma a snaží sa zistiť, kto jeho pacient vlastne je. Lenže naráža na podivné zistenia. Prot dokáže vidieť ultrafialové svetlo, má rozsiahle znalosti o vesmíre a planétach, ktorými uvádza do úžasu študovaných vedcov, a jeho prítomnosť pôsobí blahodarne na ostatných pacientov.

film, vysvetlenie, pointa, Svet podľa Prota, Kevin Spacey
Universal Pictures / MovieStillsDB

Prot zároveň Powellovi oznámi, že plánuje zo Zeme odísť 27. júla a vezme so sebou jedného človeka. Záujem o let na K-PAX má mnoho pacientov, Powell má ale málo času a rozhodne sa použiť hypnózu. Vďaka nej zistí, že Prot sa v skutočnosti volá Robert Porter. Jeho manželka a dcérka boli brutálne zavraždené a Porter sa následne pokúsil o samovraždu.

Telo sa však nikdy nenašlo a Powell príde s teóriou, že Porter si postavu Prota vytvoril ako spôsob vyrovnania sa s tragédiou, ktorá ho postihla. Keď nadíde dátum Protovho odchodu, Powell ho nájde v jeho izbe v katatonickom stave. Zároveň sa ale príde na to, že zmizla pacientka Bess (Melanee Murray).

V závere filmu sa Powell zariadi podľa Protovej rady a napraví vzťahy so svojím odcudzeným synom Michaelom (Aaron Paul).

Bol to mimozemšťan?

Svet podľa Prota rozhodne nie je filmom, ktorý by bol ťažko pochopiteľný či interpretačne náročný. Kľúčová otázka, ktorá ale divákov po jeho skončení trápila, znela: Bol teda Prot naozaj mimozemšťan, alebo išlo len o vymyslenú postavu Roberta Portera? Na to nie je príliš ťažké odpovedať. Stačí, ak človek pozorne sledoval náznaky v samotnom filme.

Z nich vyplýva, že Prot bol naozaj mimozemšťan a Roberta Portera „využíval“ len ako svojho hostiteľa. Naznačujú to aj Protove rozsiahle znalosti o vesmíre, planétach a niekoľkí pacienti, ktorým pomohol k úplnému vyliečeniu. A, samozrejme, aj to, že vidí ultrafialové svetlo (čoho ľudia nie sú schopní) a že v závere s ním zmizne aj Bess (ktorá sa nikdy nenašla).

2. Prekliate dedičstvo

Mrazivý horor Prekliate dedičstvo od Ariho Astera patrí medzi žánrové chuťovky. Hoci je pravdou, že viac si ho užijú milovníci náročnejších hororov, než tí, ktorí čakajú každých desať sekúnd nejakú ľakačku. Film si tiež vyžaduje pozorného diváka. Nie je síce nejako zvlášť náročný na pochopenie, ale počas sledovania je nutné dať si dohromady určité časti skladačky, aby v závere vytvorili ucelený obraz.

Film rozpráva o umelkyni Annie (Toni Collette), ktorej práve zomrela jej samotárska matka Ellen (Kathleen Chalfant), o ktorú sa starala. Smútok zaháňa prácou: stavbou miniatúr. Jej manžel Graham (Gabriel Byrne) je psychiater, deti Charlie (Milly Shapiro) a Peter (Alex Wolff) chodia do školy.

film, vysvetlenie, pointa, Prekliate dedičstvo
mA24 / MovieStillsDB

Po smrti Ellen sa ale v dome Grahamovcov začnú diať podivné veci. Na stenách sa objavujú zvláštne nápisy, okolo Charlie sa objavujú záhadní neznámi ľudia a samotná Charlie sa správa tiež veľmi zvláštne.

Preskočme niektoré udalosti (ak toto čítaš, iste si film videl). V závere dôjde k smrti Grahama aj Annie. Peter nájde ich telá a v podkroví tiež uvidí neznámych nahých ľudí. V strachu vyskočí z okna a k jeho telu sa znesie podivné svetlo.

Vyjde do domu na strome, v ktorom ho už čakajú rôzni ľudia. Tí ho korunujú (pričom ho oslovia ako Charlie) a oznámia mu pravdu: v skutočnosti je démonom Paimonom, jedným z ôsmich kráľov pekla. Ich cieľom bolo dať mu mužské telo, tak ako predpisuje rituál. Film končí hlasným volaním na slávu Paimonovi.

Čo to malo znamenať?

V prípade Prekliateho dedičstva je dôležité si uvedomiť, že príbeh sledujeme obrátenou optikou. Celý film je vlastne jedným veľkým rituálom sekty uctievajúcej démona Paimona. Rodina je od začiatku v jeho moci, hoci o tom nevie a nemôže uniknúť (čo je naznačené hodinou v škole, kde sa diskutuje o antických tragédiách a nemožnosti zmeniť svoj osud).

Odporúčame prečítať:

15 nezmyselných filmových klišé, ktoré divákom už lezú hore krkom

My toto všetko ale až do záveru netušíme, pretože príbeh je rozprávaný z pohľadu rodiny, ktorá je určená na obetovanie. V závere sa dozvieme, že zosnulá Ellen bola hlavou tejto sekty a v minulosti sa snažila svoju rodinu ovplyvňovať tak, aby pripravila Paimonovi ideálne podmienky.

Démon celý čas prežíval v tele Charlie, ale nemohol sa naplno prejaviť, pretože podľa rituálu potreboval mužské telo. Toto potvrdzujú rôzne náznaky. Na Charlie sa počas filmu usmievajú či kývajú jej neznámi ľudia (v skutočnosti členovia sekty). Jej smrť je tiež naplánovaná kultom (stĺp, ktorý ju pripraví o hlavu, je označený Paimonovým symbolom) a členkou sekty je aj Joan (Ann Dowd), s ktorou sa Annie zoznámi na skupinovej terapii.

Skrátka a dobre: všetko, čo sa celý film dialo, bolo rituálom, ktorý mal Paimonovi zabezpečiť nového hostiteľa, teda Petera. To sa v závere aj podarí a Paimonovi volajú na slávu.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.