Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 31.5.2023
sk
Petronela
, Petrana, Nela
cz
Kamila

Oblohu nad Charkovom už chránia slovenské stíhačky, povedala podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny

„V mene všetkých Ukrajincov, ktorých životy chráni letectvo, vám patrí veľké ďakujem.“


Oblohu nad ukrajinským Charkovom už chránia štyri slovenské stíhačky. „V mene všetkých Ukrajincov, ktorých životy chráni letectvo, vám patrí veľké ďakujem,“ povedala dnes podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratjuková vo svojom vystúpení v Národnej rade SR.

Zároveň sa niekoľkokrát poďakovala Slovensku za všetku humanitárnu pomoc, zbrane a ďalšie vybavenie, ktoré poskytla Ukrajine a tiež za to, že Ukrajinu podporuje aj na medzinárodnej úrovni. Najvyššia rada Ukrajiny (Verchovna rada Ukrajiny) je ukrajinský jednokomorový parlament.

Kondratiuková zdôraznila, že Ukrajina navrhla svoj vlastný mierový vzorec, ktorý sa začína stiahnutím ruských síl a poďakovala sa Slovensku za jeho podporu na Valnom zhromaždení OSN. Vyslovila tiež vďačnosť za to, že Slovensko uznalo Rusko za teroristický štát, za ochotu vytvoriť medzinárodný tribunál na súdenie zločincov Putinovho režimu, ako aj za podporu vstupu Ukrajiny do Európskej únie a NATO.

Shutterstock

Osobitne sa poďakovala Národnej rade SR za prijatie uznesenia o návrate násilne deportovaných ukrajinských detí. „Spolu 19 514 ukrajinských detí bolo násilne premiestnených do Ruska. Boli odobraté rodičom alebo podlo vyvezené z detských domovov,“ poukázala podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny. V Rusku podľa nej potom vymýšľajú legendy o pôvode týchto detí. „Toto je 21. storočie a stred Európy,“ dodala.

Medzinárodný trestný súd v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimíra Putina, ten však neznamená, že sa ukrajinské deti vrátia automaticky domov. Vyzýva preto všetkých politikov v celom svete, aby spojili svoje sily pre ich oslobodenie. „Pozývam matku dvoch detí – prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú, ako aj všetky poslankyne a poslancov, aby sa pripojili k tejto iniciatíve,“ uviedla. Slovensko poskytlo doteraz počas vojny útočisko zhruba 38 500 ukrajinským deťom, ktoré mali možnosť študovať a učiť sa v našich školách a škôlkach.

Kondratiuková zároveň poukázala na to, že aj práve v tejto chvíli sa v niektorých oblastiach Ukrajiny ozýva siréna, ktorá oznamuje poplach. Obchody sa zatvárajú a deti zo škôl a škôlok sa idú ukryť a učiť do podzemného krytu. Stručne porozprávala niekoľko osudov konkrétnych Ukrajincov, napríklad Márie z Charkova, ktorá zorganizovala provizórnu pôrodnicu pre ženy v podzemí. Po bombardovaní zistila, že sa nemá kam vrátiť, pretože jej domov bol zničený, preto žije v podzemí už viac ako rok. „Hovorím to preto, aby ste vedeli, komu pomáhate. Naozaj potrebujeme vašu pomoc, akúkoľvek,“ vysvetlila.

Vojna na Ukrajine je podľa slov Kondratiukovej vojnou o hodnoty. Jej cieľom je zničiť demokraciu, založenú na všeobecnom volebnom práve, slobode slova či podnikania. „Preto nemôžeme odkladať víťazstvo nad zlom na zajtra,“ podčiarkla. Rusko je podľa nej presvedčené, že za peniaze z ropy a zemného plynu si môže kúpiť právo zabíjať, prepisovať dejiny a zároveň aj beztrestnosť. Kondratiuková podčiarkla, že treba urobiť všetko pre to, aby táto vojna bola posledná a mier bol trvalý. „Musíme vytvoriť mnohonárodné ozbrojené sily, ktoré budú pripravené brániť ktorúkoľvek krajinu pred útokmi na slobodu, nezávislosť a práva jej občanov,“ povedala.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje