Obľúbená aplikácia, vďaka ktorej zostarneš, predstavuje podľa expertov závažné bezpečnostné riziko

Mnoho odborníkov varuje, že používaním FaceApp sa vystavujete útokom na svoje súkromie.

Zdroj: FaceApp, Joella Marano / wikimedia.org (úprava redakcie)

Aj teba si podmanila nová aplikácia FaceApp, ktorá ti ukáže, ako budeš vyzerať v dôchodkovom veku? Nie si v tom sám, keďže tomuto momentálnemu trendu, ako sme informovali, prepadol takmer celý internet, vrátane množstva známych osobností, celebrít či politikov (medzi inými aj slovenský premiér Peter Pellegrini). Celkovo si aplikáciu stiahlo už približne 150 miliónov užívateľov.

Naozaj je to len nevinná aplikácia?

Viaceré portály ako Indy100 či Unilad však priniesli informácie, že využívanie tejto appky nemusí byť práve najbezpečnejšie. Varovný prst dvíhajú aj odborníci. Diabol sa (ako obvykle) skrýva v detailoch, v tomto prípade v pravidlách používania.

Tie si zrejme prečítalo len mizivé percento ľudí, avšak práve v tomto texte nájdeme niektoré veľmi znepokojivé pasáže. Konkrétne sa tam píše, že spoločnosť „môže zdieľať obsah používateľa a informácie s podnikmi, ktoré sú legálne súčasťou rovnakej skupiny spoločností, ako je spoločnosť FaceApp.“

Gepostet von Peter Pellegrini am Mittwoch, 17. Juli 2019

Pokiaľ si teda aplikáciu stiahneš, dávaš podľa pravidiel používania spoločnosti „doživotnú, trvalú, neodvolateľnú licenciu“ na používanie tvojich obrázkov vo všetkých dostupných formátoch (internet aj tlač). Na pohode nepridá ani fakt, že za FaceApp stojí spoločnosť Wireless Lab, ktorá sídli v Rusku. Rusko momentálne internet vo veľkej miere využíva na šírenie propagandy, konšpiračných teórií a dezinformácií.

Opatrnosť je na mieste

Niektorí odborníci označili aplikáciu priamo za vírusovú s tým, že ktokoľvek sa môže dostať k vašim obrázkom, videám, histórii navštívených stránok a množstvu ďalších informácií, ktoré máte v telefóne, ale aj na sociálnych sieťach. Všetky tieto informácie môžu následne záškodníci používať na vlastné ciele.

Pravdaže, nemáme žiadny priamy dôkaz, že by aplikácia FaceApp zneužívala fotografie na nejaké podozrivé či nelegálne aktivity. Jej tvorca Yaroslav Goncahrov to už stihol poprieť. Je však dobré mať sa na pozore, keďže spoločnosť si stanovuje veľmi podozrivé podmienky. „Pýtajú si omnoho viac práv, než potrebujú, aby takúto službu ponúkali,“ povedal David Vaile, hlava Australian Privacy Foundation. Nie je jasné, čo sa stane, keď do appky nahráte svoju fotografiu, a práve to je ten problém.“

Podľa experta Petera Kostadinova sa v lepšom prípade môže stať, že tvoja fotka skončí na billboarde s ruskou vodkou, ale s najväčšou pravdepodobnosťou tieto fotky poslúžia na tvorbu počítačového algoritmu na rozoznávanie tvárí pomocou umelej inteligencie.

Nebola by to prvá spoločnosť, ktorá sa o niečo podobné snaží. Tento rok sme už mali informácie o tom, že spoločnosť IBM trénovala rozoznávanie tvárí prostredníctvom fotografií na stránke Flickr, a to bez súhlasu užívateľov.

Drvivá väčšina expertov sa zároveň zhoduje, že pokiaľ sa chceš vyhnúť akýmkoľvek útokom na svoje súkromie, je dôležité si dobre premyslieť, či si nejakú populárnu appku naozaj nainštaluješ. Niekedy je asi naozaj lepšie nezúčastniť sa každej virálnej výzvy…

Zdroj: unilad.co.uk, indy100.com, omediach.com

Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
2
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
1
Uups
Haha Haha
2
Haha
Woow Woow
2
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Aké správy nám prinášajú poslovia z budúcnosti? Meme o cestovateľoch v čase pozná odpoveď

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME