Obľúbená destinácia Slovákov vyťahuje tajnú zbraň. Arogantní turisti si už toľko nepolehnia

Poctiví turisti zmeny vítajú.


Svet zápasí s turizmom. Arogantní cestovatelia blúdia po rozprávkových destináciách a neraz sa správajú, akoby im všetko patrilo. Vojnu vyhlásilo neohľaduplným turistom aj Chorvátsko, jedna z najobľúbenejších destinácií Slovákov. Web Tvnoviny informoval, že chorvátske mesto Makarska vytiahlo na arogantných turistov, ktorí si „rezervujú“ miesta na pláži ešte pred východom slnka, tajnú zbraň.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Makarska patrí medzi najviac navštevované letoviská a počas letnej sezóny sa sem dopravujú obrovské armády turistov. Rozprávkové pláže, tyrkysové more, neustále slnečné počasie a mnohé ďalšie lákadlá turistov každoročne zápasia s nápormi cudzincov. Rastúci počet dovolenkárov však spôsobuje aj nevítané problémy.

Jedným z nich je už dlhoročný problém s takzvanými „rezerváciami“ miest na pláži. Ide totiž o to, že niektorí turisti si už večer pred spaním rozkladajú svoje veci na pláž. Uteráky, ležadlá, stoličky či tašky jednoducho uložia na mieste na pláži, idú spať a ráno už majú „zarezervované“ miesto.

Tento zlozvyk však neprekáža len miestnym, ale aj ďalším turistom. Tí možno patria do skupiny poctivých a decentných turistov, hrajúcich svoju dovolenku v slušnom štýle.

Chorvátsko na to ide radikálne

Mesto Makarska predstavilo radikálne riešenie. Miestna samospráva podľa zdroja ohlásila, že všetko, čo zostane na pláži po zotmení, sa po noci automaticky stane odpadom. Tento „odpad“ bude následne bez výnimky odstránený.

Prvé akcie tohto druhu už v Chorvátsku prebehli – pracovníci mestských služieb v skorých ranných hodinách prešli pobrežie a pozbierali desiatky uterákov, stoličiek aj nafukovačiek. Celý zásah navyše zdokumentovali a zverejnili na oficiálnom Instagrame mesta.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Mohlo by ťa zaujímať:

Obyvatelia obľúbenej dovolenkovej destinácie Slovákov sa vyjadrili: Títo turisti sú podľa nich najhorší, niektorí sú ako nočná mora

„To, čo niektorí považujú za rezerváciu miesta, teda ponechanie vecí cez noc, v skutočnosti zaberá verejný priestor a narúša poriadok. Pláže musia byť každé ráno čisté a dostupné všetkým, nie iba tým, ktorí si ich obsadia večer vopred,“ uvádza sa vo vyhlásení radnice.

Reakcie ľudí

Rokmi sa počet sťažností od miestnych i poctivých turistov stále zvyšoval. Tí prichádzali ráno na pláž a objavovali tam „zarezervované“ miesta. Majiteľ uterákov, dáždnikov a stoličiek však nebol nikde nablízku. Opatrenia sú teda zväčša vítané.

„Ďakujeme všetkým, ktorí rešpektujú pravidlá a prispievajú k poriadku a pohodliu na plážach,“ dodala radnica vo vyhlásení. Je dosť pravdepodobné, že sa k Makarskej pridajú aj iné destinácie, ktoré sú takýmito „rezerváciami“ postihnuté.

Obľúbená destinácia Slovákov vyťahuje tajnú zbraň. Arogantní turisti si už toľko nepolehnia
Shutterstock


Tagy:
REKLAMA
Šimon Patkoš
Svoju písaciu púť som začal už na strednej škole, no do sveta textu som sa naplno ponoril počas štúdia filmovej scenáristiky a dramaturgie na vysokej škole. Najviac sa vo svojich článkoch venujem filmovým témam, no nepohrdnem ani originálnymi historicko-kuriózno-krimi príbehmi.Okrem písania sa venujem ilustrácii a literárnej tvorbe. A aby sme si lepšie rozumeli — najlepšia vec na svete sú dve hodiny strávené v poloprázdnom kine pri dobrom filme.
Najčítanejšie
Podobné