Každý si veľmi dobre pamätá tie sobotné rána, keď sme si s nadšením sadali pred televíziu, aby sme si pozreli rozprávky.

Okrem Disney rozprávok v televízii chodilo veľa zaujímavých, nielen českých a slovenských, rozprávok. Skoro sme už na ne zabudli, keďže boli vysielané pred mnohými rokmi.

Krtko

Animovaná postavička Krtka, ktorú stvoril Zdeněk Miler je jednou z kultových rozprávok, ktorú všetci milovali. Pri jeho dobrodružstvách ho sprevádzal zajac a myška, ktorú dokonca v rozprávke zachránil, keď ochorela. Krtko bol odvážny, nebojácny a neustále mal pre nás pripravené nové dobrodružstvá. Kto by takéhoto animovaného hrdinu nemiloval?

Lolek a Bolek

Rozprávka bola o dvoch súrodencoch, ktorí sa ako všetci súrodenci neustále o niečo doťahovali. Avšak na konci dňa vždy držali spolu. Svoj voľný čas doma trávili rôznymi aktivitami. Seriál pochádza z Poľska a vznikol v roku 1963.

Bob a Bobek

Musíme uznať, že v minulom storočí mali rozprávky naozaj zaujímavé názvy. Bob a Bobek boli dva zajace, ktoré vyskočili z kúzelného klobúka čarodejníka Pokustóna. Rozprávka vznikla v Československu a nakreslil ju Vladimír Jiránek. Tí, ktorí túto rozprávku pozerávali, si určite pamätajú nezabudnuteľnú hlášku: „Vstávať a cvičiť? A prečo? Pretože je ráno! Lenže ja mám ešte noc!“. 

No počkaj!

Pri zajacoch, ktoré sa objavili v rozprávkach nášho detstva, na chvíľu ešte zostaneme. Ruská rozprávka bola o vlkovi a zajacovi, ktoré sa neustále naháňali a zajko vždy prišiel na spôsob, ako vlka prekabátiť. Vlk sa snažil zajka zjesť už od roku 1969.

A je to!

Nestarnúca dvojka, Pat a Mat, ktorá neustále niečo majstruje a všetci ich dobrodružstvá mali radi. Seriál pochádza z Československa a vznikol v roku 1976. Vytvoril ho režisér Lubomír Beneš a karikaturista Vladimír Jiránek. Pat a Mat boli 3D postavičky a až neskôr vznikol animovaný seriál.

Pásli ovce valasi

Česko-slovenská klasika, ktorú poznal snáď každý, kto vyrastal v 90. rokoch. Rozprávku si môžeš tiež pamätať podľa názvu Maťko a Kubko, ktorí boli jej hlavnými hrdinami. Dvaja valasi sa pri staraní o ovečky potýkali s rôznymi problémami ako napríklad zlým vlkom, ktorý ohrozoval ich ovečky, ba dokonca ako sa dvaja kamaráti pochytili za pasy.

Rumcajs

Zbojník Rumcajs je rozprávková postava z Večerníčka, ktorá bola charakteristická bradou, v ktorej sa usídlili včely a hniezdom na hlave, ktoré mali v obľube vtáky. Podľa knihy spracovaná rozprávka bola vysielaná od roku 1967.

Jurošík

Česko-slovenská a neskôr už len Slovenská rozprávka zobrazuje príbeh najznámejšieho zbojníka Jurošíka, ktorý vždy s humorom dokázal prekabátiť nielen zemepána. Animovaný seriál bol vyrobený v roku 1991. Nakreslený bol Mariánom Vanekom.

Ferdo Mravec

Tvorcom rozprávky je spisovateľ a ilustrátor Ondřej Sekora. Príbeh o mravcovi Ferdovi mali rady snáď všetky deti. Ferdo vždy všetkým s radosťou pomohol, čo bol jeden z dôvodov, prečo nám bol taký sympatický.

Maxipes Fík

Česko-slovenský animovaný seriál o obrovskom inteligentnom Bernardínovi Fíkovi, ktorého na svojich dobrodružstvách sprevádzala kamarátka Aja. Seriál bol ilustrovaný Jiřím Šalamounom. Fík sa v rozprávke objavil v škole, za volantom, dokonca aj športoval.

Majster Eder a škriatok Pumuckl

Tento seriál je o neposednom škriatkovi Pumucklovi, ktorý sa usadil v dielni majstra tesára. Škriatok dokáže byť neviditeľný a preto sa mu darí robiť majstrovi v dielni rôzne nezbedy. Neskôr sa však s majstrom spriatelia.

Pipi dlhá pančucha

Pipi, dcéra námorníka s veľmi veľkou silou, žila kvôli otcovi, ktorý cestoval po svete, väčšinou sama. Mala však kamarátov, ktorými bol kôň a opica. Neskôr spoznala Anniku a Tomyho. Pipi žila nielen v knihách, ale aj vo filmoch a v animovaných seriáloch.

Včielka Maja

Animovaný seriál o usilovnej včielke je tak veľmi obľúbený, že dokonca vznikla jeho 3D verzia. Animovaný seriál vznikol v Japonsku, no zaujímavosťou je, že zvučku pre Česko, Slovensko a Nemecko naspieval Karel Gott. Včielku Maju pri jej dobrodružstvách sprevádzajú lúčny koník Flip a trúdik Vilko.

Zdroj: csfd.cz, veselerozpravky.sk
Titulná fotka: youtube.com


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné