Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 4.12.2022
sk
Barbora
, Barbara
cz
Barbora
, Barbara, Bára

Večerníčky a knižky nepochybne patria k detstvu a rodičovstvu. Už roky totiž slúžia ako detská uspávanka. Na večerníčky v seriálovej podobe sme sa pozerali ako malí a dnes sa na ne pozerajú naše deti. Slávny deduško Večerníček je snáď najznámejšia kreslená postavička a v priebehu rokov nám ukázal desiatky krásnych, zábavných a edukačných príbehov.

Knihy pre deti predstavujú prvé kontakty s rozprávkami, ktoré tak veľmi milujú. Vďaka vydavateľstvu SLOVART a RTVS, ktorí spojili tieto dva fenomény do jedného, si teraz môžeme všetkých hrdinov pôvodných detských animovaných večerníčkov vychutnať ako samostatné knižky.

V dnešnom článku vám predstavíme netradičné priateľstvo Mimi a Lízy, nebojácnu moderátorku televízie Tresky plesky Katu Strofovú, nezbedných Drobcov a pavúčiu rodinku Websterovcov.

Nerozlučné kamarátky Mimi a Líza

Animovaný seriál Mimi a Líza získal od svojho uvedenia v roku 2013 veľkú popularitu medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Za seriálom stojí slovenská animátorka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová a scenáristka Katarína Moláková. Bol to prvý pôvodný večerníček po veľmi dlhej dobe. Odštartovala sa tým zároveň výroba ďalších animovaných seriálov na Slovensku. 

Vďaka vydavateľstvu SLOVART, RTVS a Foolmoon sa na pulty kníhkupectiev dostali tri knihy s názvom Mimi a Líza, Mimi a Líza 2 a Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla, o ktoré sa spolu s autorkami seriálu postarala aj spisovateľka detských knižiek Alexandra Salmela.

Mimi a Líza

Nevidiaca Mimi a neposedná Líza spolu spoznávajú svet a popritom si spestrujú každodenný život „výletmi“ do sveta fantázie, vďaka ktorým prežívajú dobrodružstvá, kde zrak zrazu nie je taký dôležitý. „Jedna má oči stále zatvorené a druhá ich má dokorán. Každá pozerá, ale spolu vidia.“

Knihy Mimi a Líza si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Nebojácna moderátorka televízie Tresky plesky

Ďalší skvelý animovaný seriál Tresky plesky je pre všetky deti, ktoré zaujímajú prírodné javy. S nápadom urobiť edukačný seriál o prírodných javoch prišla režisérka Veronika Kocourková, ktorá sa v detstve chcela stať meteorologičkou. „Nápad na seriál Tresky plesky som vymyslela v 4. ročníku štúdia na VŠMU. V tom období som brigádovala v Bibiane, kde sme robili workshopy animácie pre deti, a potom som sa presťahovala do Prahy a často sa stretávala so svojou sesternicou, ktorá vtedy mala 10 rokov. Skúsenosť s prácou s deťmi a zistenie, že sa o všetko zaujímajú, ma inšpirovala vytvoriť edukačný seriál – večerníček pre deti. Ako malú ma bavila príroda a procesy v nej a všetky tieto impulzy sa spojili do prvotného nápadu na seriál o prírodných javoch a katastrofách.“

Spojila sily s producentkou Simonou Hrušovskou a tvorivej dvojici už nič nestálo v ceste. Princípy prírodných javov im vysvetľuje fyzička Zuzana Chovanová. Seriál dabuje skvelá Táňa Pauhofová a titulnú pieseň k nemu napísala Jana Kirschner.

Prvé pozitívne ohlasy na seriál Tresky plesky prišli už počas tvorby. Autorky to motivovalo a keďže spolupracovali nielen so skupinou odborníkov, ale aj so samotnými deťmi, po celý čas mali priamu spätnú väzbu.

Vydavateľstvo SLOVART v spolupráci s RTVS, produkčnou spoločnosťou Super film a autorským tímom J. Šlauka, V. Kocourková a S. Hrušovská k tomuto seriálu vydalo minulý rok knihu s názvom Katastrofický denník Katy Strofovej.

Katastrofický denník Katy Strofovej

Na stránkach Katinho cestovateľského denníka spolu s deťmi zistíme, ako funguje sopka, odletíme do vesmíru, pozrieme sa, ako vznikajú blesky, ocitneme sa priamo v oku tornáda a nakoniec zdoláme snežné hory plné nebezpečných lavín. Okrem zábavného a poučného príbehu kniha ponúka aj návody, ako vyrobiť sopku, tornádo alebo banánový koláčik.

Knihu Katastrofický denník Katy Strofovej si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Producentka Simona Hrušovská nám prezradila, že už túto zimu sa dočkáme vianočného špeciálu Tresky plesky, nielen vo filmovej, ale aj v knižnej podobe. Vrátime sa do Katinho detstva a zažijeme dobrodružstvá so snehovými vločkami. Okrem toho pracujú aj na troch krátkych filmoch pre deti a dokumentárnych filmoch pre dospelých. A aby sme nezabudli, pripravujú jedno prekvapenie (nielen pre malých) fanúšikov Tresky plesky.

Nezbední Drobci

Veselé príbehy dvoch malých bratov odvysielala prvýkrát televízia RTVS v roku 2016. Za večerníčkom stojí autorka, režisérka a producentka Vanda Raýmanová a seriál sa zameriava najmä na detičky v predškolskom veku. Má 13 dielov a v súčasnosti sa vyrába ďalších 6 zábavných príbehov.

Spoločne so seriálom vyšli vo vydavateľstve SLOVART v spolupráci s RTVS dve knižky – Drobci a Drobci 2, ktoré, rovnako ako seriál, napísala autorka Vanda Raýmanová spolu s manželom Jurajom Raýmanom a ilustrovala ich výtvarníčka Ivana Šebestová. Vanda a Juraj Raýmanovci sa tvorbe pre deti venujú od začiatku ich profesionálnej činnosti. Prezradili nám, že keď sa po takmer 20-ročnej prestávke podarilo programovému vedeniu RTVS obnoviť tvorbu večerníčkov, bola to jednoznačne ich voľba. Zároveň dodávajú, že prvou a najväčšou inšpiráciou boli ich dvaja synovia. 

Drobci

Dvaja malí bratia Ben a Tom sa vďaka svojim nápadom dostávajú do najrôznejších situácií a zažívajú spolu všelijaké zábavné dobrodružstvá. V spoločných hrách spoznávajú nielen svet, ktorý ich obklopuje, ale aj samých seba.

Knihy Drobci si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Vanda a Juraj Raýmanovci v súčasnosti vyrábajú ďalšiu sériu Drobcov a pripravujú hraný film Hlavička, ktorým by chceli deti povzbudiť k tolerancii a akceptácii inakosti. Príbeh o sestre autistického brata vyjde čoskoro vo vydavateľstve SLOVART ako kniha s názvom Náš brat Hlavička. Okrem toho chystajú v Novej Cvernovke animačné dielne pre deti. 

Blázniví a milujúci Websterovci

Prvý slovenský 3D animovaný seriál od tvorcov úspešnej série Mimi a Líza rozpráva príbehy modernej pavúčej rodinky Websterovcov. Autorkou námetu projektu Websterovci je animátorka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová. Okrem nej na rozprávkovom projekte pracuje veľký tvorivý tím. Scenáre vytvorili postupne Zuzana Križková, Juraj Raýman, Zuzana Dzurindová, Peter Nagy a Anna Vášová.

Vo vydavateľstve SLOVART vyšli už dve nádherné knižky o sympatickej pavúčej rodinke s názvom Websterovci a Websterovci 2. Príbehy do knižnej podoby prepísala Vanda Rozenbergová a autorom seriálových aj knižných ilustrácií je režisér, animátor a výtvarník Boris Šima. Vanda Rozenbergová nám prezradila, že prvé ohlasy na jej knižné spracovanie boli mimoriadne silné a je pyšná, že sa na nich mohla podieľať. Otázku o najobľúbenejšej postave má podľa nej väčšina detí vyriešenú jednoznačne – je to babka Matilda.

Websterovci

Bláznivá milujúca pavúčia rodinka Websterovcov žije vo výťahovej strojovni, odkiaľ sa na vláknach spúšťajú za každodennými zážitkami. Šesťročná Lili, tínedžer Hugo, mama Alma, tato Walter, babka Matilda a dedko Rafael sa vždy postarajú o úsmevné dobrodružstvá či pohromy, no vždy držia pri sebe.

Knihy Websterovci si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Websterovci sú jediný projekt Vandy Rozenbergovej, ktorý sa vzťahuje k detskému čitateľovi. „V istých ohľadoch je to náročnejšie ako písať pre dospelých, lebo je zásadné ponúknuť deťom svet s jasne vytýčenými archetypmi dobra a zla, s hodnotami, ktoré kopírujú spravodlivosť, lásku, istoty a zdravé rodinné prostredie,“ prezradila pre EMEFKA.

Mona Rose/EMEFKA

Všetkých hrdinov pôvodných detských animovaných seriálov si deti môžu vychutnávať počas prázdnin až do konca augusta v online archíve RTVS. Ak si však chcete čarovných večerníčkových hrdinov s deťmi vychutnávať neobmedzene, určite siahnite aj po týchto nádherných rozprávkových knižkách. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart


Ako hodnotíš tento článok?

Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť