Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 26.2.2024
sk
Viktor
cz
Dorota
, Dorotea

Večerníčky a knižky nepochybne patria k detstvu a rodičovstvu. Už roky totiž slúžia ako detská uspávanka. Na večerníčky v seriálovej podobe sme sa pozerali ako malí a dnes sa na ne pozerajú naše deti. Slávny deduško Večerníček je snáď najznámejšia kreslená postavička a v priebehu rokov nám ukázal desiatky krásnych, zábavných a edukačných príbehov.

Knihy pre deti predstavujú prvé kontakty s rozprávkami, ktoré tak veľmi milujú. Vďaka vydavateľstvu SLOVART a RTVS, ktorí spojili tieto dva fenomény do jedného, si teraz môžeme všetkých hrdinov pôvodných detských animovaných večerníčkov vychutnať ako samostatné knižky.

V dnešnom článku vám predstavíme netradičné priateľstvo Mimi a Lízy, nebojácnu moderátorku televízie Tresky plesky Katu Strofovú, nezbedných Drobcov a pavúčiu rodinku Websterovcov.

Nerozlučné kamarátky Mimi a Líza

Animovaný seriál Mimi a Líza získal od svojho uvedenia v roku 2013 veľkú popularitu medzi deťmi, ale aj medzi dospelými. Za seriálom stojí slovenská animátorka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová a scenáristka Katarína Moláková. Bol to prvý pôvodný večerníček po veľmi dlhej dobe. Odštartovala sa tým zároveň výroba ďalších animovaných seriálov na Slovensku. 

Vďaka vydavateľstvu SLOVART, RTVS a Foolmoon sa na pulty kníhkupectiev dostali tri knihy s názvom Mimi a Líza, Mimi a Líza 2 a Mimi a Líza – Záhada vianočného svetla, o ktoré sa spolu s autorkami seriálu postarala aj spisovateľka detských knižiek Alexandra Salmela.

Mimi a Líza

Nevidiaca Mimi a neposedná Líza spolu spoznávajú svet a popritom si spestrujú každodenný život „výletmi“ do sveta fantázie, vďaka ktorým prežívajú dobrodružstvá, kde zrak zrazu nie je taký dôležitý. „Jedna má oči stále zatvorené a druhá ich má dokorán. Každá pozerá, ale spolu vidia.“

Knihy Mimi a Líza si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Nebojácna moderátorka televízie Tresky plesky

Ďalší skvelý animovaný seriál Tresky plesky je pre všetky deti, ktoré zaujímajú prírodné javy. S nápadom urobiť edukačný seriál o prírodných javoch prišla režisérka Veronika Kocourková, ktorá sa v detstve chcela stať meteorologičkou. „Nápad na seriál Tresky plesky som vymyslela v 4. ročníku štúdia na VŠMU. V tom období som brigádovala v Bibiane, kde sme robili workshopy animácie pre deti, a potom som sa presťahovala do Prahy a často sa stretávala so svojou sesternicou, ktorá vtedy mala 10 rokov. Skúsenosť s prácou s deťmi a zistenie, že sa o všetko zaujímajú, ma inšpirovala vytvoriť edukačný seriál – večerníček pre deti. Ako malú ma bavila príroda a procesy v nej a všetky tieto impulzy sa spojili do prvotného nápadu na seriál o prírodných javoch a katastrofách.“

Spojila sily s producentkou Simonou Hrušovskou a tvorivej dvojici už nič nestálo v ceste. Princípy prírodných javov im vysvetľuje fyzička Zuzana Chovanová. Seriál dabuje skvelá Táňa Pauhofová a titulnú pieseň k nemu napísala Jana Kirschner.

Prvé pozitívne ohlasy na seriál Tresky plesky prišli už počas tvorby. Autorky to motivovalo a keďže spolupracovali nielen so skupinou odborníkov, ale aj so samotnými deťmi, po celý čas mali priamu spätnú väzbu.

Vydavateľstvo SLOVART v spolupráci s RTVS, produkčnou spoločnosťou Super film a autorským tímom J. Šlauka, V. Kocourková a S. Hrušovská k tomuto seriálu vydalo minulý rok knihu s názvom Katastrofický denník Katy Strofovej.

Katastrofický denník Katy Strofovej

Na stránkach Katinho cestovateľského denníka spolu s deťmi zistíme, ako funguje sopka, odletíme do vesmíru, pozrieme sa, ako vznikajú blesky, ocitneme sa priamo v oku tornáda a nakoniec zdoláme snežné hory plné nebezpečných lavín. Okrem zábavného a poučného príbehu kniha ponúka aj návody, ako vyrobiť sopku, tornádo alebo banánový koláčik.

Knihu Katastrofický denník Katy Strofovej si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Producentka Simona Hrušovská nám prezradila, že už túto zimu sa dočkáme vianočného špeciálu Tresky plesky, nielen vo filmovej, ale aj v knižnej podobe. Vrátime sa do Katinho detstva a zažijeme dobrodružstvá so snehovými vločkami. Okrem toho pracujú aj na troch krátkych filmoch pre deti a dokumentárnych filmoch pre dospelých. A aby sme nezabudli, pripravujú jedno prekvapenie (nielen pre malých) fanúšikov Tresky plesky.

Nezbední Drobci

Veselé príbehy dvoch malých bratov odvysielala prvýkrát televízia RTVS v roku 2016. Za večerníčkom stojí autorka, režisérka a producentka Vanda Raýmanová a seriál sa zameriava najmä na detičky v predškolskom veku. Má 13 dielov a v súčasnosti sa vyrába ďalších 6 zábavných príbehov.

Spoločne so seriálom vyšli vo vydavateľstve SLOVART v spolupráci s RTVS dve knižky – Drobci a Drobci 2, ktoré, rovnako ako seriál, napísala autorka Vanda Raýmanová spolu s manželom Jurajom Raýmanom a ilustrovala ich výtvarníčka Ivana Šebestová. Vanda a Juraj Raýmanovci sa tvorbe pre deti venujú od začiatku ich profesionálnej činnosti. Prezradili nám, že keď sa po takmer 20-ročnej prestávke podarilo programovému vedeniu RTVS obnoviť tvorbu večerníčkov, bola to jednoznačne ich voľba. Zároveň dodávajú, že prvou a najväčšou inšpiráciou boli ich dvaja synovia. 

Drobci

Dvaja malí bratia Ben a Tom sa vďaka svojim nápadom dostávajú do najrôznejších situácií a zažívajú spolu všelijaké zábavné dobrodružstvá. V spoločných hrách spoznávajú nielen svet, ktorý ich obklopuje, ale aj samých seba.

Knihy Drobci si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Vanda a Juraj Raýmanovci v súčasnosti vyrábajú ďalšiu sériu Drobcov a pripravujú hraný film Hlavička, ktorým by chceli deti povzbudiť k tolerancii a akceptácii inakosti. Príbeh o sestre autistického brata vyjde čoskoro vo vydavateľstve SLOVART ako kniha s názvom Náš brat Hlavička. Okrem toho chystajú v Novej Cvernovke animačné dielne pre deti. 

Blázniví a milujúci Websterovci

Prvý slovenský 3D animovaný seriál od tvorcov úspešnej série Mimi a Líza rozpráva príbehy modernej pavúčej rodinky Websterovcov. Autorkou námetu projektu Websterovci je animátorka, režisérka a producentka Katarína Kerekesová. Okrem nej na rozprávkovom projekte pracuje veľký tvorivý tím. Scenáre vytvorili postupne Zuzana Križková, Juraj Raýman, Zuzana Dzurindová, Peter Nagy a Anna Vášová.

Vo vydavateľstve SLOVART vyšli už dve nádherné knižky o sympatickej pavúčej rodinke s názvom Websterovci a Websterovci 2. Príbehy do knižnej podoby prepísala Vanda Rozenbergová a autorom seriálových aj knižných ilustrácií je režisér, animátor a výtvarník Boris Šima. Vanda Rozenbergová nám prezradila, že prvé ohlasy na jej knižné spracovanie boli mimoriadne silné a je pyšná, že sa na nich mohla podieľať. Otázku o najobľúbenejšej postave má podľa nej väčšina detí vyriešenú jednoznačne – je to babka Matilda.

Websterovci

Bláznivá milujúca pavúčia rodinka Websterovcov žije vo výťahovej strojovni, odkiaľ sa na vláknach spúšťajú za každodennými zážitkami. Šesťročná Lili, tínedžer Hugo, mama Alma, tato Walter, babka Matilda a dedko Rafael sa vždy postarajú o úsmevné dobrodružstvá či pohromy, no vždy držia pri sebe.

Knihy Websterovci si môžeš objednať tu.
Mona Rose/EMEFKA

Websterovci sú jediný projekt Vandy Rozenbergovej, ktorý sa vzťahuje k detskému čitateľovi. „V istých ohľadoch je to náročnejšie ako písať pre dospelých, lebo je zásadné ponúknuť deťom svet s jasne vytýčenými archetypmi dobra a zla, s hodnotami, ktoré kopírujú spravodlivosť, lásku, istoty a zdravé rodinné prostredie,“ prezradila pre EMEFKA.

Mona Rose/EMEFKA

Všetkých hrdinov pôvodných detských animovaných seriálov si deti môžu vychutnávať počas prázdnin až do konca augusta v online archíve RTVS. Ak si však chcete čarovných večerníčkových hrdinov s deťmi vychutnávať neobmedzene, určite siahnite aj po týchto nádherných rozprávkových knižkách. Prajeme príjemné čítanie.

Viac knižných noviniek a zaujímavostí zo sveta kníh nájdeš tu.

Tento obsah vznikol v spolupráci so Slovart


Monika Ružová
Som vášnivá knihomoľka, šialená zberateľka kníh, Funko Pop figúriek a nadšená filmová a seriálová fanúšička. Čítam všetko od Young Adult, fantasy cez trilery a horory až po spoločenské romány a detské knihy. V mojich článkoch na EMEFKA sa teda zameriavam práve na literatúru a svet s ňou spojený.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.