Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 16.7.2024
sk
Drahomír
, Drahomíra
cz
Luboš
, Liboslav, Luboslav

Obľúbený nápoj aj na Slovensku zhoršuje ľuďom spánok. Káva ani čaj to však nie je

Ktorý nápoj nám ruší pekné sny?


Vieme, že sa neodporúča piť kávu alebo čaj tesne pred spaním, avšak je ešte iný nápoj, ktorý môže negatívne ovplyvniť náš spánok a mnohých toto zistenie prekvapí.

Vedci prišli so zistením, že okrem kávy a čaju existuje nápoj, ktorý má na náš spánok ešte horší vplyv. Informuje o tom portál Mirror.

Väčšinou sa pohár teplého mlieka či horúce kakao spája s večerom a ľudia si práve takýto nápoj radi doprajú pred spaním. Avšak to je chyba.

Za najhoršieho vinníka, ktorý negatívne ovplyvňujú spánok, nie je považovaná káva či čaj, ako sme si možno mysleli v minulosti, ale mlieko. Káva a čaj majú vysoký obsah kofeínu, ktorý blokuje receptory podporujúce spánok v mozgu, ale mlieko, ktoré má vďaka vysokému obsahu vápnika a vitamínu D množstvo zdravotných výhod, môže mať tiež škodlivé účinky.

Káva nie je najhorším nápojom pred spaním

Vo svojom vyhlásení vedci uviedli: „Aby sme zistili, ktoré nápoje ovplyvňujú náš spánok viac ako iné, skupine účastníkov prieskumu boli ponúknuté sledovače spánku a päť rôznych nápojov. Každý účastník si potom počas piatich dní dal každý večer iný a zaznamenával, ako dobre sa vyspal.“

„Mlieko je najhorším nápojom pre dobrý spánok, účastníci spali iba šesť hodín a 52 minút, čo je takmer o hodinu menej ako počas bežnej noci. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, káva nie je najhorším nápojom pred spaním, účastníkov udržala v bdelosti len 54 minút,“ uvádzajú vedci v správe.

Mohlo by ťa zaujímať:

Zbláznili sme sa. Rozdávali sme EMEFKA Premium členstvo na mesiac úplne zadarmo

Vo výskume sa neuvádza, prečo mlieko vedie k horšiemu spánku, ale profesor John Young z klinického a zdravotného výskumu na univerzite Teesside University už skôr vysvetlil, že mlieko nie je vhodným nápojom pred spaním, najmä ak máte alergiu na mlieko, intoleranciu alebo trpíte ochorením, ako je syndróm dráždivého čreva (IBS), pretože môže spôsobiť príznaky, ktoré spôsobujú „nepohodlie“ a nedovolia vám zaspať.

Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.