Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 23.6.2024
sk
Sidónia
cz
Zdeňka
, Zdena, Zdenka

Obľúbený šport mnohých Slovákov výrazne zvyšuje riziko rakoviny. Čo je za tým?

O ktorý šport ide?


Hoci nás lekári neustále nabádajú k športu a najrôznejším aktivitám, niektoré z nich môžu byť nebezpečné. A to aj napriek tomu, že sa tak na prvý pohľad vôbec nejavia. Austrálska štúdia totižto odhalila, že hranie golfu významne zvyšuje riziko vzniku rakoviny kože, informoval denník The Sun.

Približne 27 percent golfistov v krajine trpelo rakovinou kože. V austrálskej populácii sa toto ochorenie vyskytuje len u siedmich percent ľudí. Podľa vedcov je tak riziko rozvoja tohto ochorenia u golfistov 2,4-krát vyššie.

Dlhý pobyt na slnku

Štúdia skúmala dáta takmer 16-tisíc osôb. Viedol ju doktor Brad Stenner z Juhoaustrálskej univerzity, ktorý na jej základe tvrdí, že golf má viacero výhod pre fyzické aj duševné zdravie. Golfisti by však mali dbať na riziko, ktoré vzniká pri dlhodobom pobyte na slnku.

Odohrať a najmä prejsť osemnásť jamiek totiž často trvá celý deň. Práve okolo poludnia sú slnečné lúče veľmi agresívne. Športovcom preto odporúča používať ochranný opaľovací krém s vysokou SPF ochranou. Účinné je podľa neho tiež zakryť si paže či hrať golf v klobúku.

šport, golf, loptička, pálka
Shutterstock

Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.