Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 22.5.2024
sk
Júlia
, Juliana
cz
Emil
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Obnažené psychologické fakty o zamilovaných chlapoch

Toto zahŕňa status zamilovaného muža.

Silné emócie pri zaľúbení robia s mozgom a telom človeka to, čo u narkomana. V tomto prípade je to zdravá závislosť slúžiaca evolučnému účelu.

Na začiatku vzťahu mozog produkuje vysokú hladinu fenyletylamínu (PEA), preto je zamilovanosť taká návyková. Tento prirodzene produkovaný amfetamín robí z ľudí zabuchnutých zombíkov.

Zamilovaní muži majú tendenciu cítiť sa extra šťastne, čo spôsobuje eskalovaná koncentrácia dopamínu, ktorý je spojený s centrom odmeňovania. Prežíva eufóriu až pocity blaženosti. To platí najmä v počiatočných fázach vzťahu.

Čo všetko sa deje s telom a mozgom zamilovaného chlapa?

Lásku spúšťa fyzická príťažlivosť

Keďže muži sú vizuálne stvorenia, príťažlivosť sa u nich začína pri tele. To, ako vyzeráš, ho prinúti rozhodnúť sa, či mu stojíš za to. Ak hovoríme o zamilovaní, pre 46 % mužov je najdôležitejšia ženská tvár. Nasleduje zadok (18 %), vlasy (11 %) a nohy (9 %). 

Za veľmi príťažlivé tiež považujú, keď osoba, do ktorej sa zamilovali, iniciuje prvý krok a fyzickú intimitu. 

Stráca zmysel pre úsudok a nerieši, čo si myslia ostatní

Láska človeka núti robiť hlúpe rozhodnutia. Dokonca aj ten najrozumnejší a najlogickejší muž môže pod vplyvom šípu cupida robiť blbosti. Prefrontálna časť mozgu, ktorá riadi plánovanie, rozhodovanie a organizáciu, prejde do režimu offline. Taktiež sa mu ťažšie tvoria slová, čo je spôsobené epinefrínom. Tento mocný hormón zvyšuje srdcovú frekvenciu, čo ho rozpáli a zmätie, keď je v blízkosti svojho idolu.

https://emefka.sk/tag/vztahova-poradna-2/ Tag v článku: Vzťahová poradňa

Väčšina mužov sa pri vstupe do dospelosti drží spoločenských noriem. Ak je však zaľúbený, deaktivujú sa časti mozgu, ktoré riadia sociálny úsudok a strach. Jeho obavy z vybočenia z radu sa rozplynú. Nehanebne dáva najavo svoju lásku.

zamilovanosť, muži, zaľúbený muž, fakty a zaujímavosti, láska
Shutterstock

Nevie byť dlho naštvaný

Aj keď sa dvaja milujú, hádky a konflikty sú súčasťou vzťahu. No pre muža je ťažké zostať namosúrený príliš dlho. Hneď ako je problém vyriešený, vracia sa späť do módu lásky

Verbálne romantické manévrovanie stagnuje

Ľúbosť vyjadruje skôr činmi ako slovami. Mnohí majú problém opísať svoje pocity, ale nevyhýbajú sa fyzickým prejavom. Zabuchnutý chlap sa neštíti verejného prejavu náklonnosti. Robí malé gestá, dotyk ramena, ruky, pohladenie. Postará sa o to, aby nikto nepochyboval o tom, že ste spolu. 

Je spotený

Potenie pri zamilovaní spúšťajú rovnaké chemikálie ako napríklad jahody či čokoláda. Redukujú sa na monoamíny, ktoré spamujú rôzne časti tela. Pri pomyslení na lásku sa vzruší a jeho telo sa pri produkcii týchto hormónov potí na plné obrátky. Pozitívne je, že vlhké podanie ruky môže byť pre ženu komplimentom.

zamilovanosť, muži, zaľúbený muž, fakty a zaujímavosti, láska, nadmerné potenie
Shutterstock

Dokáže byť posadnutý

Keď miluje, cíti potrebu svoj objekt chrániť. Či už je to viditeľné, alebo to skrýva, žiarli na každého, kto sa snaží ukradnúť tvoju pozornosť podobným spôsobom, ako to robí on. Netýka sa to výhrade partnerského vzťahu. Snaží sa odraziť každého, kto súperí o pozornosť človeka, o ktorého sa práve zaujíma. Na druhej strane, ak mu prejavíš náklonnosť pred ostatnými chlapmi, bude mať pocit, že je na vrchole sveta.

Vhupne do toho skôr

Aj keď sa to nemusí týkať každého, keď stretne lásku, ujme sa vedenia. Zatiaľ čo ženy s väčšou pravdepodobnosťou zvažujú nevýhody a dôsledky potenciálneho vzťahu, on ide rovno na vec. Slobodný muž je JA, JA, JA. To sa zmení, keď sa zamiluje. Jeho slovník sa automaticky prekalibruje na MY

Odporúčame prečítať:

Festival STARMUS do Bratislavy prinesie jedinečnú šou dvoch hudobných legiend

Stratí chuť do jedla a necíti bolesť

Podľa štúdie o zamilovaní je strata chuti do jedla častým príznakom rozvíjania citov. Na vine sú šťastné hormóny (oxytocín a endorfíny), ale aj povestné motýle v bruchu, ktoré človeka udržujú sýteho.

Podľa výskumov dokonca pohľad na milovanú osobu znižuje miernu bolesť o 40 % a silnú o 10 až 15 %.

zamilovanosť, muži, zaľúbený muž, fakty a zaujímavosti, láska, strata chuti do jedla
Shutterstock

Zbožňuje, keď ho obdivuješ a bombarduješ komplimentmi

Je blažený, keď sa na neho pozeráš ako na alfa samca, ktorý ťa ochráni, prevezme opraty, vyrieši každý problém. Sčasti to súvisí so spoločenskými normami, no je to niečo, v čo dúfa u svojej partnerky.

Pamätajú si všetky komplimenty, ktoré od nej dostanú. Aj banality. Takže, ak sa ti páči jeho mullet alebo si myslíš, že v tom overale je šmankotný, povedz mu to.

Skôr sa zamiluje a viac trpí

Zatiaľ čo ženy sú zvyčajne logickejšie, pokiaľ ide o lásku, mužom netrvá tak dlho, kým sa zaláskujú. Sú to jednoduché stvorenia. Čo sa týka bolesti po rozchode, prežívajú oveľa väčšiu traumu a emocionálnu bolesť ako ženy. Len to nedávajú najavo.

Napodobňuje ťa

Napodobňovanie a zrkadlenie partnera alebo osoby, do ktorej je platonicky zahľadený, indikuje jeho vysoký záujem. Môže to byť gesto, grimasa, fráza, ktorú predtým nepoužíval. Často je to podvedomé. Ide o mužský spôsob snahy byť s ňou v synchronizácii. 

zamilovanosť, muži, zaľúbený muž, fakty a zaujímavosti, láska
Shutterstock

Prehliada nedostatky a stále na teba čumí

Zamilovaný muž ignoruje všetky tvoje nedostatky. Súvisí to najmä s vysokými hladinami fenyletylamínu (PEA), ktorý prispieva k zaujatosti smerom k pozitívnemu. Vysoká hodnota zhoršuje jeho úsudok a spôsobuje, že prehliada aspekty nového partnera, ktoré by ho inak znepokojovali alebo obťažovali.

Mnohí partnerkine nedokonalosti považujú za aktíva až roztomilosť. Zamiluje sa do celej osoby, zbožňuje každý centimeter jej tela. Nemôže si pomôcť na ňu nehľadieť. Obzvlášť vyhľadáva priamy očný kontakt. 

Výskumy ukazujú, že keď sa do niekoho zaľúbi, vníma ju o 20 % atraktívnejšiu, než v skutočnosti je.

Odporúčame prečítať:

Z vrcholu na úplné dno. Hviezdy NHL, ktoré pochovali svoje kariéry škandálmi

Fyzický dotyk je dôležitý 

Telesný kontakt (a nielen milovanie) je pre muža strategický. Jednoduché veci ako držanie sa za ruky, maznanie a bozkávanie sú čriepky vzťahu, ktoré považuje za nenahraditeľné. Priateľské objatie na rozlúčku, štuchnutie, poklepanie po ramene, podanie predmetu. Zamilovaný jednoducho túži po dotyku. 

zamilovanosť, muži, zaľúbený muž, fakty a zaujímavosti, láska, fyzický dotyk, držanie rúk
Shutterstock

Bonusová informácia

Ak sa do niekoho zamiluješ a on/a to zistí, je až 80 % šanca, že sa časom zaľúbi aj on/a do teba.


Tagy:

Monika Suchá
Píšem prstami, myslím hlučným vnútorným hlasom. Atakujem zaujímavými témami, ktoré musia prilákať najskôr mňa, kým ich vyzradím druhým. Konvenčne do nich badurkujem ironický a sarkastický tone of voice.Vo voľnom čase neznášam decká, obľubujem pondelky, bad days sú nedeľky. Rada si umývam zuby a šparchám sa vatovými tyčinkami v uškách. Také uspokojujúce.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.