Filmové série, ktoré majú mnoho dielov, prípadne trilógie, ktoré neboli ako trilógie plánované, sa často nevyhnú chybám, prešľapom a logickým lapsusom. A rovnako sú na tom aj seriály.
Nehovoríme teraz o ich kvalite, resp. nekvalite, ale o konkrétnych filmových postupoch, ktoré nám tvorcovia predhadzujú až nepríjemne často. Nové postavy, noví záporáci, nové odhalenia… ale všetko to pôsobí ako nastavovaná kaša. V tomto článku ti predstavíme 7 hlúpostí, s ktorými sa na plátnach kín či na televíznych obrazovkách v prípade filmových sérií či seriálov stretávame.
Pozor, tento článok obsahuje spoilery.
1. Predstavenie nových (a často menej zaujímavých) postáv
Tak jasné, s príchodom ďalších dielov a rozširovania príbehových línií často prichádzajú aj nové postavy. Ale čo si budeme hovoriť, dosť často ide o výrazne menej zaujímavých hrdinov. Všetci si napríklad pamätáme postavy z prvého Matrixu. Vedel by si ale vymenovať nejaké výraznejšie charaktery z pokračovaní? Ani my nie.
Pravdaže, nemusí to byť pravidlom. Napríklad, séria Pán prsteňov dokázala aj v ďalších dieloch uviesť postavy, ktoré boli pozoruhodné. Taký Harry Potter by ale mohol vyškrtnúť dobrú polovicu postáv a nič tragické by sa nestalo.
2. Bordel v kontinuite
Tento problém sa vyskytuje najmä v prípade sérií, ktoré neboli ako série plánované, prípadne pri značkách, ktoré už majú na konte viac dielov. Za všetky môžeme spomenúť napríklad sériu Terminátor. Prvé dva diely patria medzi absolútnu klasiku, trojka je tiež slušná, ale potom sme sa dočkali už len veľkého bordelu, ktorý nedával žiadny zmysel.
Netreba sa preto čudovať, že režisér Tim Miller sa v prípade šiesteho dielu Terminátor: Temný osud rozhodol brať do úvahy len prvé dva diely série. Podobný chaos sprevádzal aj sériu X-Men. Fakt by sme chceli vidieť niekoho, kto sa vo všetkých tých prequeloch a zmätočných časových líniách vyznal.
3. Návrat mŕtvych obľúbených postáv
Keď sa tvorcovia rozhodnú nejakú postavu zabiť, mala by ostať mŕtva. Áno, aj keď ide o obľúbenú postavu. Je síce pravdou, že príchod starej známej oživenej postavy môže filmu dodať šťavu, ale väčšinou ide len o podlizovanie sa divákom.
V sérii Piráti z Karibiku sme sa tak opäť mohli stretnúť s kapitánom Barbossom (Geoffrey Rush), ktorý v prvom filme zomrel. Jeho nástup na scénu na konci dvojky bol síce efektný, ale aj tak sa človek nezbavil pachuti, že ho štáb oživil len preto, lebo Rush za svoj výkon pozbieral pozitívne divácke ohlasy.
Podobne to vlastne bolo aj s Jackom Sparrowom (Johnny Depp). Toho tvorcovia v druhom filme zdanlivo zabili, ale to len preto, aby sa ho ostatní hrdinovia v trojke vybrali hľadať do akéhosi podsvetia. Zmŕtvychvstanie bolo pravidelne na programe dňa napríklad aj v seriáli Gotham.
V dvojke Bladea sa vrátil aj dovtedy mŕtvy mentor hlavného hrdinu Whistler (Kris Kristofferson). A to už ani nehovoríme o sérii Halloween, konkrétne o diele Halloween: Vzkriesenie. Hlavného vraha Michaela Myersa sa v ňom totiž rozhodli oživiť takým idiotským spôsobom, že fanúšikovia v kine takmer dostali infarkt.
4. Návrat záporáka z prvého dielu
Tento bod je sčasti podobný s návratom mŕtvych obľúbených postáv. Niekedy si tvorcovia až po smrti hlavného záporáka uvedomia, že zaňho nemajú adekvátnu náhradu. Zvolia teda tú najjednoduchšiu cestu a pôvodného antagonistu oživia.
Podobný scenár sa opakuje aj v prípade, ak dotyčného zloducha nezabili, ale „len“ nechali prehrať. V tom prípade je, pravdaže, jeho návrat do deja jednoduchší a logickejší. Ale aj tak to skôr pôsobí ako nedostatok imaginácie a schopnosti vymyslieť nového a pôsobivého protivníka.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane