Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 25.7.2024
sk
Jakub
cz
Jakub
Zdroj: ©Paramount Pictures / MovieStillsDB

Obohraté klišé, bez ktorých sa nezaobíde žiadna filmová séria

Tieto filmové postupy pôsobia dosť otravne.

Filmové série, ktoré majú mnoho dielov, prípadne trilógie, ktoré neboli ako trilógie plánované, sa často nevyhnú chybám, prešľapom a logickým lapsusom. A rovnako sú na tom aj seriály.

Nehovoríme teraz o ich kvalite, resp. nekvalite, ale o konkrétnych filmových postupoch, ktoré nám tvorcovia predhadzujú až nepríjemne často. Nové postavy, noví záporáci, nové odhalenia… ale všetko to pôsobí ako nastavovaná kaša. V tomto článku ti predstavíme 7 hlúpostí, s ktorými sa na plátnach kín či na televíznych obrazovkách v prípade filmových sérií či seriálov stretávame.

Pozor, tento článok obsahuje spoilery.

1. Predstavenie nových (a často menej zaujímavých) postáv

Tak jasné, s príchodom ďalších dielov a rozširovania príbehových línií často prichádzajú aj nové postavy. Ale čo si budeme hovoriť, dosť často ide o výrazne menej zaujímavých hrdinov. Všetci si napríklad pamätáme postavy z prvého Matrixu. Vedel by si ale vymenovať nejaké výraznejšie charaktery z pokračovaní? Ani my nie.

Pravdaže, nemusí to byť pravidlom. Napríklad, séria Pán prsteňov dokázala aj v ďalších dieloch uviesť postavy, ktoré boli pozoruhodné. Taký Harry Potter by ale mohol vyškrtnúť dobrú polovicu postáv a nič tragické by sa nestalo.

Warner Bros. / MovieStillsDB

2. Bordel v kontinuite

Tento problém sa vyskytuje najmä v prípade sérií, ktoré neboli ako série plánované, prípadne pri značkách, ktoré už majú na konte viac dielov. Za všetky môžeme spomenúť napríklad sériu Terminátor. Prvé dva diely patria medzi absolútnu klasiku, trojka je tiež slušná, ale potom sme sa dočkali už len veľkého bordelu, ktorý nedával žiadny zmysel.

Netreba sa preto čudovať, že režisér Tim Miller sa v prípade šiesteho dielu Terminátor: Temný osud rozhodol brať do úvahy len prvé dva diely série. Podobný chaos sprevádzal aj sériu X-Men. Fakt by sme chceli vidieť niekoho, kto sa vo všetkých tých prequeloch a zmätočných časových líniách vyznal.

Paramount Pictures / MovieStillsDB

Odporúčame prečítať:

Slovensko nekončí Košicami! Poď s nami objaviť Horný Zemplín a vyhraj skvelé ceny

3. Návrat mŕtvych obľúbených postáv

Keď sa tvorcovia rozhodnú nejakú postavu zabiť, mala by ostať mŕtva. Áno, aj keď ide o obľúbenú postavu. Je síce pravdou, že príchod starej známej oživenej postavy môže filmu dodať šťavu, ale väčšinou ide len o podlizovanie sa divákom.

V sérii Piráti z Karibiku sme sa tak opäť mohli stretnúť s kapitánom Barbossom (Geoffrey Rush), ktorý v prvom filme zomrel. Jeho nástup na scénu na konci dvojky bol síce efektný, ale aj tak sa človek nezbavil pachuti, že ho štáb oživil len preto, lebo Rush za svoj výkon pozbieral pozitívne divácke ohlasy.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Podobne to vlastne bolo aj s Jackom Sparrowom (Johnny Depp). Toho tvorcovia v druhom filme zdanlivo zabili, ale to len preto, aby sa ho ostatní hrdinovia v trojke vybrali hľadať do akéhosi podsvetia. Zmŕtvychvstanie bolo pravidelne na programe dňa napríklad aj v seriáli Gotham.

V dvojke Bladea sa vrátil aj dovtedy mŕtvy mentor hlavného hrdinu Whistler (Kris Kristofferson). A to už ani nehovoríme o sérii Halloween, konkrétne o diele Halloween: Vzkriesenie. Hlavného vraha Michaela Myersa sa v ňom totiž rozhodli oživiť takým idiotským spôsobom, že fanúšikovia v kine takmer dostali infarkt.

4. Návrat záporáka z prvého dielu

Tento bod je sčasti podobný s návratom mŕtvych obľúbených postáv. Niekedy si tvorcovia až po smrti hlavného záporáka uvedomia, že zaňho nemajú adekvátnu náhradu. Zvolia teda tú najjednoduchšiu cestu a pôvodného antagonistu oživia.

Podobný scenár sa opakuje aj v prípade, ak dotyčného zloducha nezabili, ale „len“ nechali prehrať. V tom prípade je, pravdaže, jeho návrat do deja jednoduchší a logickejší. Ale aj tak to skôr pôsobí ako nedostatok imaginácie a schopnosti vymyslieť nového a pôsobivého protivníka.

Walt Disney Pictures / MovieStillsDB

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.