Obrovské historické záhady, ktoré poriadne potrápili vedcov

Dnes už však poznáme odpovede.

Odpovede na niektoré otázky prichádzajú prirodzene, iné treba hľadať dlhé roky či dokonca storočia. Toto je niekoľko prípadov, ktoré poriadne potrápili vedcov, kým im prišli na kĺb. Dnes už však na ne vieme odpovede.

1. Moderné dopravné prostriedky v hrobke Setiho I.

Záhada: Abydos, jedno z najstarších miest v Egypte, vo svojich útrobách ukrýva hrobku tamojšieho panovníka Setiho I. Hieroglyfy, ktoré sú vyobrazené po stenách hrobky, však vyzerajú prinajmenšom zvláštne. Na prvý pohľad sa totiž zdá, že zobrazujú helikoptéru, ponorku či lietadlo.

V dnešnej dobe bežné veci, no v roku 1300 pred našim letopočtom určite nie. Tento objav sa stal podnetom mnohých konfliktov v rádoch archeológov, keďže mnohí z nich verili, že ide naozaj o moderné dopravné prostriedky.

https://twitter.com/HiddenWisdom4/status/850085103036375041

Riešenie: Nedávno historici zistili, že znaky v stenách hrobky sú mená Setiho I. a jeho syna Ramessesa II. Po tom, čo Seti I. zomrel, bolo meno jeho syna vyryté cez jeho meno a kombináciou týchto znakov vznikli tvary podobné dnešným dopravným prostriedkom.

2. Obrovské sochy z Veľkonočného ostrova

Záhada: Takmer tristo rokov sa snažili archeológovia zistiť, ako sa ľuďom v minulosti podarilo vytvoriť sochy s hmotnosťou takmer sto ton. A už vôbec nedokázali pochopiť, ako ich dokázali prepravovať z miesta na miesto a vertikálne ich zoradiť. Dokonca ani dnes by niečo také nebola ľahká úloha, nieto ešte stovky rokov dozadu, kedy na to neexistovali potrebné nástroje.

https://imgur.com/bSy3xIt

Riešenie: Po stáročiach trápenia a hútania túto mysterióznu záležitosť objasnilo video National Geographic. Video znázorňuje, že stotonový šuter sa dá takmer bez problémov premiestniť, a to len za pomoci jednoduchých nástrojov a skupiny odhodlaných a fyzicky zdatných ľudí. 

3. „Wow!“ z vesmíru

Záhada: V roku 1997 vedci zachytili zvláštny vesmírny signál. Bol natoľko unikátny a absolútne nečakaný, že sa ho rozhodli pomenovať „Wow!“. Až do minulého roka sa špecialisti v tomto obore snažili signál dešifrovať a zistiť, kto a odkiaľ ho vlastne poslal.

Všetky tieto pokusy skončili fiaskom a podobný signál už nikdy viac neobdržali. Tieto skutočnosti boli dôvodom, prečo si mnohí začali myslieť, že išlo o pokus mimozemšťanov kontaktovať ľudskú rasu. 

https://www.historicmysteries.com/wow-signal/

Riešenie: Minulý rok však napísal za touto kauzou jasnú bodku, ktorá bola pre fanúšikov nadprirodzena a mimozemských civilizácií veľkým sklamaním. Vysvitlo, že signál bol vlastne len vodík na povrchu komét 266P/Christensen a 336P/Gibbs. V jednoduchosti by sa teda dalo povedať, že tento signál bol len prirodzeným javom, ku ktorému dochádza pri strete dvoch komét.

4. Ako vyzerá Banksy?

Záhada: Banksy je britský umelec a politický aktivista, ktorý s obľubou spája tieto dva faktory vo svojich dielach. Aj napriek tomu, že sú jeho práce známe po celom svete, nikto presne nevie, ako vyzerá. Jeho identitu sa pokúšalo objasniť mnoho investigatívnych novinárov, súkromných očiek či len vášnivých zvedavcov s prístupom k internetu. Donedávna však boli všetky tieto pokusy neúspešné.

https://hybridtechcar.com/2018/07/30/scientists-have-confirmed-the-identity-of-banksy-with-the-help-of-geo-profiling/

Riešenie: Vedci z Queen Mary University v Londýne použili výdobytky modernej doby a pomocou šikovnej technológie zúžili okruh „podozrivých“. Podarilo sa im odhaliť Banksyho skutočné meno – Robin Gunningham. Človek, skrývajúci sa pod týmto menom, je v realite veľký tajnostkár, takže nie je vylúčené, že by tento výskum mohol mať šťastný koniec. Avšak Robin sám túto teóriu popiera a tvrdí, že s britským umelcom nemá nič spoločné.

5. Čo sa stalo s mayskou civilizáciou?

Záhada: Zhruba 2500 rokov pred Kristom osídľovala Yucatánsky polostrov civilizácia Mayov. Títo ľudia boli na danú dobu veľmi vzdelaní. Vedeli čítať, písať a počítať, venovali sa umeniu, astrológii a ich architektúra ešte dodnes ohuruje davy. Táto civilizácia očividne prosperovala, no potom akoby zo dňa na deň začala opúšťať svoje mestá a všetko, čo v nich vybudovali. Čo ich k tomu viedlo?

https://belize-travel-blog.chaacreek.com/2015/01/maya-mystery-solved-in-belize/

Riešenie: Vďaka výskumu Medzinárodnej akadémie vied v Spojených štátoch konečne uzrela svetlo sveta odpoveď aj na túto otázku. Aby sa mohla táto staroveká civilizácia rozrastať a zdokonaľovať, potrebovala drevo. Spotrebovala ho však tak veľa, že lesy v jej okolí ostali vydrancované. Aby predišli hladomoru, museli sa premiestniť inam.

6. Roswell a UFO

Záhada: Koncom päťdesiatych rokov minulého storočia v americkom baníckom meste Roswell na zemi pristálo akési čudo. Hoci sa od vlády očakávalo nejaké rozumné vysvetlenie či aspoň pokus o objasnenie celej situácie, tá kauzu zmiatla pod koberec a ostala ticho. Práve kvôli tomu sa ľudia začali domnievať, že išlo o UFO.

http://old.ufo.com.br/blog/thiagoticchetti/o-caso-roswell-tivemos-as-provas-em-nossas-maos-

Riešenie: V skutočnosti išlo o tajný armádny projekt, preto sa k nemu vláda nijako bližšie nechcela vyjadrovať. V tom čase už prebiehala Studená vojna a Spojené štáty sa snažili zostrojiť teplovzdušný balón, ktorý bude zachytávať zvukové vlny sovietskych atómových bômb. Jedna z týchto testovacích mašiniek sa však zrútila na zem a stala sa terčom rôznych konšpiračných teórií.

7. Kruhy v obilí

Záhada: Ďalšia chuťovka pre všetkých nadšencov mimozemských prípadov. Okolo kruhov v obilí sa už od nepamäti vznáša niekoľko otáznikov. Je to naozaj nejaký zvláštny spôsob, akým sa s nami snažia komunikovať tvorovia z inej planéty? Ak nie, tak kde sa tu zobrali? A prečo? Je vôbec možné vytvoriť niečo také za jednu jedinú noc?

https://en.wikipedia.org/wiki/Crop_circle

Riešenie: Samozrejme, ľudia budú veriť, čomu chcú a o mimozemských fanatikoch to platí ešte dvojnásobne. Racionálne zmýšľajúci ľudia ale dajú skôr na vedecké vysvetlenie. A to tvrdí, že všetky geometrické tvary možno vysekať do obilia pomocou primitívnych pomôcok ako špagát, rebrík či drevená latka. The Telegraph dokonca publikoval manuál o tom, ako takéto kruhy možno vytvoriť.

Zdroj: brightside.me
Titulná fotka: picsnaper.com

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
5
Fuuj
Fňuk Fňuk
3
Fňuk
Jeej Jeej
0
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
7
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
7 známych jedál, o ktorých si nevedel, že majú pôvod v medicíne


Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME