Osoby, ktoré obdržali pokuty za porušenie protipandemických opatrení súvisiacich s ochorením COVID-19 alebo museli hradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, budú mať možnosť žiadať o finančné odškodnenie. Táto možnosť vyplýva z nového zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý bol v stredu schválený poslancami Národnej rady Slovenskej republiky.
Zákon jasne definuje oprávnené osoby: „Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu COVID-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 h do 15. septembra 2023 do 6.00 h, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané.“
Dôležitým faktom je, že žiadosti o odškodnenie bude možné podávať až do 31. októbra 2025, pričom zákon nadobudne účinnosť od 1. mája 2025. Odškodnenie bude vyplácané na základe písomnej žiadosti oprávnenej osoby.
Príslušné orgány zodpovedné za odškodnenie
Za vyplácanie odškodnenia budú zodpovedné rôzne orgány v závislosti od toho, kto pokutu uložil:
- Ministerstvo vnútra bude uhrádzať odškodnenia za pokuty uložené orgánom Policajného zboru alebo okresným úradom, ako aj za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení.
- Obce budú riešiť odškodnenia za pokuty uložené príslušníkmi obecnej polície.
- Regionálne úrady verejného zdravotníctva budú zodpovedné za odškodnenia za pokuty, ktoré sami uložili.
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) privítal schválenie tejto legislatívy a vyjadril názor, že zákon aspoň čiastočne odškodní ľudí, ktorí „trpeli pod nadvládou zla v období pandémie“. Kritizoval vtedajšie vedenie krajiny za chaos počas pandémie a zdôraznil: „Štát počas mimoriadnej situácie musí prijímať opatrenia, ale tie opatrenia majú ľudí chrániť a nie ich tyranizovať.“ Minister tiež dodal, že keď „jednou babráckosťou, do seba zahľadenosťou, megalomanstvom a neskutočným amaterizmom príde zbytočne o život 20 000 ľudí“, musí za to niekto niesť zodpovednosť.