Obyčajné, ale aj zvláštne zaujímavosti, o ktorých si možno netušil

Niektoré z nich ťa možno poriadne prekvapia.

Každý má toho jedného kamaráta, ktorý na teba neustále chrli zaujímavé fakty, o ktorých si doteraz netušil. Síce ich k životu nepotrebuješ, no je fajn vedieť veci, ktoré ostatní nevedia. Môžeš nimi potom ohurovať opačné pohlavie. Keď sú teraz všetci sapiosexuáli (ľudia, ktorých priťahuje inteligencia), tak sa to zíde, no nie?

To, že si nedokážeš oblízať lakeť, a že oči sú jediná vec na tvojom tele, ktorá ti počas života nerastie, vie snáď každý. Ale vedel si aj tieto ostatné zaujímavosti?

Cola sa vyrába z kolových orechov

Sú ľudia, ktorí naozaj netušia, čo je základnou zložkou kolových nápojov. Takže áno, sú to kolové orechy. Tieto orechy majú silný povzbudivý účinok a dokonca afrodiziakálne účinky, ktoré mnohí prirovnávajú s nelegálnym kokaínom. A keď už sme pri kokaíne, ten obsahovala kedysi dávno aj samotná Coca-Cola.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/water-coca-cola-coke-can-pM2SLOGubEuT6)

Sliepky nemajú samostatný otvor na vajíčka

Človek by si bol myslel, že takýto základný biologický fakt budú všetci vedieť, no potom sa na to ľudí opýtate a zistíte, že ho neovládajú všetci. Sliepky patria k vtákom a vtáky majú kloaku, ktorá im slúži na vylučovanie, rozmnožovanie a taktiež aj vylučovanie vajíčok.

Ak si sa nazdával, že sliepky vylučujú vajíčka cez nejaký samostatný otvor, tak nie, nie je to tak. Okrem toho, ak ľudí osočuješ z toho, že pri jedení vajíčok zabíjajú kuriatka, tak pozor, najprv by museli byť tie vajíčka oplodnené.

Niklas Hamann, Unsplash

Dalmatínce sa rodia bez škvŕn

Krásne biele psíky s čiernymi škvrnami, ktoré nás sprevádzali aj detstvom v rámci rozprávky 101 dalmatíncov. Tie sa však nerodia úplne posiate čiernymi škvrnami. Kde-tu sa im nejaká objaví, no škvrny sa im postupne zväčšujú a pridávajú, ako rastú.

@sweetiethedalmatian(https://www.instagram.com/p/BumbGPeHFap/)

Gumené medvedíky sa vyrábajú z bravčových kostí a chrupaviek

Aj keď to možno väčšina ľudí vie, sú aj takí, ktorí o tom stále netušia. Želatína sa totiž vyrába z kolagénu, ktorý sa získava z bravčových kostí, šliach a chrupaviek. Niekoho to možno znechutí a iný nad tým mávne rukou. Na trhu je už však množstvo alternatív gumených cukríkov, ktoré nie sú živočíšneho pôvodu.

Jonathan J. Castellon, Unsplash

Nemôžeš ochutnať dúhu, keď si dáš Skittles, lebo v nich nie je modrá

Obľúbené farebné dražé hlási, že máš ochutnať dúhu. Avšak, s ich balením cukríkov to možné nie je, lebo v balení nie je modrý cukrík. Aj samotná dúha, ktorú majú na balení, má modrú farbu, no v balíčku s cukríkmi ju nenájdeš.

@skittles(https://www.instagram.com/p/BiuavQEgb8g/)

Bublinková fólia bola pôvodne predávaná ako tapeta

Bublinková fólia, ktorú radi pukáme, či už sme malí alebo veľkí, nebola vždy určená na to, na čo ju používame teraz. Kedysi dávno chceli dvaja vynálezcovia vytvoriť tapetu, ktorá by vznikla spojením dvoch sprchových závesov.

Snažili sa tak vytvoriť textúrovanú tapetu, no zlepením dvoch fólií im vznikla „tapeta“, ktorá mala vzduchové bublinky. Takto vznikol z tapety nami obľúbený a užitočný predmet hlavne na balenie krehkých vecí.

Niektoré druhy žralokov musia stále plávať, inak by zomreli

Sú druhy žralokov, ktoré potrebujú neustále plávať a byť v pohybe, aby prežili. Vďaka pohybu sa im do žiabier dostáva kyslík, a preto ak chcú žiť a dýchať, musia sa pohybovať. Ako teda spia? Vedci hovoria, že žraloky nespia tak ako my, ľudia. Nechávajú sa unášať prúdom s otvorenými očami, a keď prídu ku dnu, tak vyplávajú na hladinu.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/shark-week-just-keep-swimming-3o7TKql8EjyZ832EBa)

Podpätky boli pôvodne pre mužov

Topánky na vysokom opätku ako ich poznáme dnes, mali svoj pôvodný účel čisto praktický a mali slúžiť zväčša mužom. Pôvodne boli vytvorené pre mäsiarov, aby sa im nemáčali nohy v krvi pri obrábaní mäsa.

Neskôr sa uchytili aj v mestskom živote, keďže v minulosti bolo bežné, že na uliciach boli splašky. Vďaka topánkam na podpätkoch sa im ľudia vyhli. Samozrejme, podpätky spočiatku nosili muži a boli ich dominantou, až neskôr sa usídlili v ženskom šatníku.

giphy.com (https://giphy.com/gifs/ASimpleFavor-a-simple-favor-93lGrcQQbhF1g6HYy9)

Titulná fotka: pixabay /Franz Eugen Köhler

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
0
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
3
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
17
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
Takto by sa volali kategórie filmov, keby boli naozaj úprimné

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME