Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 21.3.2023
sk
Blahoslav
cz
Radek
, Radomil

Obžalovaného z pomaľovania sovietskeho dela oslobodili

Skutok sa udial minulú jeseň.


Sudca Okresného súd Trebišov sa v plnej miere stotožnil s argumentáciou obhajoby a oslobodil obžalovaného vo veci pomaľovaného sovietskeho dela v Sečovciach.

Ako na sociálnej sieti uviedol advokát Peter Kubina, za predmetný skutok si minulú jeseň Stanislav Jurčo odsedel niekoľko dní v miestnej cele policajného zaistenia a v superrýchlom konaní bol trestným rozkazom uznaný za vinného z výtržníctva hanobením kultúrnej pamiatky. Za to mu bol uložený trest odňatia slobody v trvaní jedného roka s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu dvoch rokov.

STREĽBA NA KOMÁRA SOVIETSKYM DELOMMinulý týždeň sa na Okresnom súde Trebišov konalo hlavné pojednávanie vo veci…

Posted by Peter Kubina on Monday, February 6, 2023

„To bola malá ochutnávka toho, ako sa k občianskym aktivistom prejavujúcim svoje mierové názory správajú v Rusku. Proti trestnému rozkazu sme podali odpor a žiadali sme vykonať vo veci hlavné pojednávanie,“ povedal advokát. Sudca sa následne podľa neho v plnej miere stotožnil s argumentáciou obhajoby založenej na tom, že skutok nemôže byť trestným činom pre jeho nepatrnú závažnosť. „Nasledoval tak, okrem iného, judikatúru Najvyššieho súdu SR vo veci pomaľovania busty Vasila Biľaka. Rozhodnutie však ešte nie je právoplatné,“ uviedol advokát.

Trestne stíhať občianskych aktivistov za kreatívne, mierumilovné a nedeštruktívne prejavy názorov, ktoré sú navyše aj historicky pravdivé, je podľa Kubinu nehoráznosť. „Je to ako strieľať na komára protilietadlovým delom (v tomto prípade sovietskym). Je smutné, že polícia a prokuratúra sa na to prepožičiavajú a míňajú na to svoje cenné kapacity, ktoré potom chýbajú pri boji so skutočnou trestnou protispoločenskou činnosťou,“ skonštatoval právnik.

Horšie však podľa neho je, že takýmto postupom nahrávajú práve tým spoločenským silám a prúdom, ktoré by radi našu krajinu vrátili o 50 rokov dozadu a do náručia Sovietskeho zväzu na večné časy a nikdy inak. „Oceňujeme preto, že súd zostal v tejto situácii nezávislý a nestranný a nepodľahol tomuto tlaku. Som presvedčený, že si to vyžadovalo podobný typ odvahy, ako v 60. rokoch minulého storočia v štáte Mississippi dať za pravdu občanovi čiernej pleti v spore proti miestnej bunke Ku Klux Klanu,“ dodal Kubina.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje