Predstav si, že ráno prídeš k parkovaciemu miestu, kde si mal zaparkovaného svojho štvorkolesového miláčika, no nič tam nebude. Len prázdna plocha. Takúto situáciu by asi nechcel zažiť nikto z nás. Obvykle však platí, že kto na vlastnej koži krádež auta nezažil, trochu ju podceňuje. Aby si znížil šancu, že takýto nemilý problém budeš musieť jedného dňa riešiť, je dobré myslieť na prevenciu.
To však automaticky neznamená, že si do svojho auta musíš nechať nainštalovať pokrokový zabezpečovací systém za stovky eur. Práve naopak. Niekedy je menej viac. My sme pre teba pripravili niekoľko účinných trikov, ktoré spoľahlivo odradia mnohých zlodejov. Stoja len pár eur a pokiaľ chceš pokojne spávať, určite sa oplatí vyskúšať ich.
Mysli na vhodné parkovacie miesto
Čo myslíš, kde bude vyššia šanca, že tvoje auto v priebehu noci zmizne – v tmavej uličke na konci mesta, kam radšej nechodia ani miestne potkany, alebo na osvetlenom parkovacom mieste priamo pod oknami bytovky či domu? Áno, nájsť večer voľné parkovacie miesto je často značný problém, hlavne vo väčších slovenských mestách.
Pokiaľ sa však „uskromníš“ a auto necháš odparkované v nejakom zapadákove mimo civilizácie, koleduješ si o zbytočné problémy.
Vždy sa preto snaž zaparkovať na mieste, ktoré je osvetlené pouličnými lampami a nachádza sa v blízkosti civilizácie. Pokiaľ chceš pre svojho štvorkolesového tátoša to najlepšie, za úvahu stojí investícia do garáže. Tou zabiješ niekoľko múch jednou ranou – auto bude nielenže chránené pred zlodejmi, ale aj vandalmi či nepozornými vodičmi. A v neposlednom rade, nebude vystavené všetkým poveternostným vplyvom, čo mu môže pridať na životnosti.
Niekedy stačí aj nálepka
Možno si si už niekedy všimol, že autá vybavené alarmami majú na oknách nalepené nálepky, ktoré upozorňujú na to, že vozidlo je zabezpečené. Mnohí zlodeji po zahliadnutí takejto nálepky radšej idú preč, aby sa vyhli potenciálnym problémom. Trik však spočíva v tom, že takúto nálepku si môžeš na okno nalepiť aj vtedy, keď v skutočnosti žiaden pokročilý alarm nainštalovaný nemáš. Jej výroba ťa bude stáť pár centov a v skutočnosti môže veľmi pomôcť.
Pozor na viditeľné cennosti
Pre zlodejov nie je nič príťažlivejšie, ako keď vidia auto s notebookom, smartfónom či peňaženkou pohodenou v interiéri. Takéto záležitosti lákajú skôr amatérskych zlodejov, ktorým nejde o odcudzenie samotného auta. Len jednoducho prídu, rozbijú okno a zoberú si to, čo sa im páči.
Takáto akcia je veľmi rýchla, a preto sa neraz stáva, že ku krádežiam cenností z interiéru dochádza aj na zaľudnených miestach. Napríklad na parkoviskách nákupných centier.
Pri odchode z auta si preto dávaj pozor na to, aby v ňom neostali viditeľné žiadne cennosti. Riziko, že zlodej si vyberie práve tvoje vozidlo ako svoju obeť, tak značne znížiš.
Jednoduché mechanické zabezpečenie
Pokrokové zabezpečovanie systémy, ktoré sú vybavené senzormi otrasov, GPS sledovaním a ďalšími super-modernými vecičkami, sú vhodné najmä pre drahšie a novšie autá. Samozrejme, takýto alarm si môžeš dať nainštalovať aj do starého, lacného vozidla, avšak vtedy už stojí za zváženie, či bude mať naozaj zmysel. Často je efektívnejším riešením uprednostniť jednoduchšie a lacnejšie mechanické zabezpečenie.
Napríklad, ak máš drahé kolesá, dobrým riešením sú bezpečnostné skrutky so špeciálnou drážkou. Zlodej tak nebude mať šancu prísť so zdvihákom a kolesá za stovky eur si v priebehu niekoľkých minút zobrať. Mnohí majitelia starších áut využívajú aj zámok riadiacej páky, ktorý dokáže fungovať veľmi dobre.
Zaujímavým riešením je aj tzv. tajný vypínač. Jeho inštalácia do auta nie je drahá a spočíva v tom, že pokiaľ ho nestlačíš, auto jednoducho nenaštartuje. Pre amatérskeho zlodeja môže byť náročné tento vypínač nájsť, a tak nebude môcť vozidlo rýchlo odcudziť.
Ako chrániš svoje auto pred zlodejmi ty? Napíš nám do komentára.