Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 1.2.2023
sk
Tatiana
, Táňa
cz
Hynek

Ochranári zvierat kritizujú lovenie kaprov v plaveckých bazénoch

Organizácie zvažujú aj právne kroky.


Ochranári zvierat kritizujú lovenie kaprov v plaveckých bazénoch. Upozorňujú na možné porušenia zákona o veterinárnej starostlivosti a týranie zvierat. Organizácie zvažujú aj právne kroky. Informovali o tom združenia Humánny pokrok a Sloboda zvierat. Volajú aj po zákaze predaja živých kaprov.

„Na podujatiach organizátori, neraz s podporou samospráv, vypúšťajú živé kapry do plaveckých bazénov s chlórovanou vodou a úlohou detí je loviť kapry v bazénoch vlastnými telami, pričom chytené živé kapry následne dostanú ako odmeny,“ priblížili organizácie. Takéto podujatie sa podľa nich tento týždeň konalo v Košiciach.

Kapry sú na takýchto podujatiach vypustené do bazénu s vodou teplejšou o osem až 16 stupňov Celzia viac ako umožňuje zákon. Kaprovi to podľa organizácii spôsobí teplotný šok, ktorý môže byť smrteľný. Voda v bazéne je chlórovaná a pre oči a žiabre kapra je žieravinou, poznamenali ochranári.

Ako to vyzeralo včera u nás na Mestská krytá plaváreň na našej akcii, ktorá dala skvelú bodku za vydareným rokom 2022? Pozrite si krásne foto, video a vyjadrenia👍

Posted by Športový klub polície Košice – plávanie on Monday, December 19, 2022

Následne ho vo vode začnú naháňať a chytať desiatky detí. „Kapor sa v tomto prostredí pokúša bojovať o život a utiecť, musí čeliť bolestivým stiskom a úderom detí, snažiacich sa ho chytiť, duseniu pri vyťahovaní z vody, bolestivej strate ochranného slizu rozleptaného chlórom vo vode či zakázanému chytaniu za oči a žiabre,“ opisuje Humánny pokrok so Slobodou zvierat.

Zákon o veterinárnej starostlivosti zakazuje trápenie a stresovanie zvierat pred zabitím, bolestivé zaobchádzanie a používanie živých zvierat ako odmien v súťažiach. Legislatíva upravuje aj podmienky, v akých môžu byť zvieratá držané.

„Je priam neuveriteľné, že v 21. storočí na Slovensku vedieme deti k úplne zbytočnej a extrémnej krutosti voči zvieratám, robíme z nich hračky a odmeny, ktoré môžeme z dlhej chvíle pokojne uštvať na smrť,“ povedal Martin Smrek z organizácie Humánny pokrok. Poukazuje na nečinnosť kontrolných orgánov. Považuje za potrebné sprísnenie legislatívy a zákaz predaja živých kaprov.

Sloboda zvierat tiež očakáva, že Štátna veterinárna a potravinová správa zakročí a lovenie kaprov v bazénoch pre zábavu zakáže. „Sme pobúrení takýmito aktivitami. Deti by sme mali viesť k súcitu so živými tvormi,“ podotkla Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť