Štvrtok 11.8.2022
sk
Zuzana
cz
Zuzana
, Susana

Od 1. júla vzniká Národný inštitút vzdelávania a mládeže

Vznikol zlúčením piatich organizácií ministerstva školstva.


Od 1. júla bude fungovať Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM). Vznikol zlúčením piatich organizácií ministerstva školstva, a to Metodicko-pedagogického centra, Slovenskej pedagogickej knižnice, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania a Štátneho pedagogického ústavu.

Medzi jeho ciele patrí skvalitniť ponuku vzdelávania, posilniť odbornosť pre modernejšie školstvo a zlepšiť dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom. Zároveň si kladie za cieľ zefektívniť využívanie finančných prostriedkov na vzdelávanie, čo je i dlhodobý zámer odboru školstva. Informoval o tom rezort školstva vo svojej tlačovej správe.

Shutterstock

„Vznikom NIVAM plníme jeden z našich záväzkov, ktorý sme dali pri nástupe na rezort. Tým bolo zjednotenie a sfunkčnenie organizácií, ktoré patria pod rezort,“ vyjadril sa k vzniku NIVAM minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Pod jednu strechu sa tak podľa neho dostávajú organizácie, ktorých fungovanie si je blízke, a ktoré sa venujú vzdelávaniu učiteľov, zmenám v obsahu vzdelávania, práci s mládežou alebo štandardizovanému testovaniu. „Naším cieľom je, aby tieto organizácie fungovali efektívnejšie, lepšie a slúžili ako pomoc pre učiteľov a žiakov,“ dodal minister školstva.

NIVAM bude vzdelávať pedagogických i nepedagogických zamestnancov, poskytne im poradenstvo, metodicky bude usmerňovať školy aj školské zariadenia, a tiež aplikovať pedagogický výskum. Medzi jeho aktivity bude patriť organizácia predmetových olympiád a súťaží, poskytovanie externého testovania na školách, či neformálne vzdelávanie mládeže a správa knižničného fondu. Inštitút bude mať na starosti aj plnenie aktivít z Plánu obnovy a reflexiu potrieb vzdelávania pre moderné školstvo. Zlúčenie organizácií, z ktorých vznikol NIVAM, bolo dlhodobou požiadavkou ministerstva školstva, s cieľom zníženia výdavkov, čo sa za predošlých vedení rezortu nestalo.

„NIVAM vytvorí a ponúkne priestor pre spoluprácu expertov v oblasti vzdelávania po obsahovej aj odbornej stránke a zároveň aj lepšiu dostupnosť a adresnosť podpory pomoci učiteľom a pracovníkom s mládežou v regiónoch. Jednou z kľúčových úloh národného inštitútu bude podpora učiteľov pri implementácii nového štátneho vzdelávacieho programu pre základné vzdelávanie a zavádzaní podporných opatrení do výchovy a vzdelávania,” uviedol poverený generálny riaditeľ NIVAM, Ivan Pavlov.

Nový inštitút bude sídliť v Bratislave, zároveň bude mať osem krajských pracovísk v regiónoch a pracovisko v Komárne.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť