Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 15.7.2024
sk
Henrich
cz
Jindřich

Od 1. júla vzniká Národný inštitút vzdelávania a mládeže

Vznikol zlúčením piatich organizácií ministerstva školstva.


Od 1. júla bude fungovať Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVAM). Vznikol zlúčením piatich organizácií ministerstva školstva, a to Metodicko-pedagogického centra, Slovenskej pedagogickej knižnice, IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže, Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania a Štátneho pedagogického ústavu.

Medzi jeho ciele patrí skvalitniť ponuku vzdelávania, posilniť odbornosť pre modernejšie školstvo a zlepšiť dostupnosť a adresnosť pomoci učiteľom. Zároveň si kladie za cieľ zefektívniť využívanie finančných prostriedkov na vzdelávanie, čo je i dlhodobý zámer odboru školstva. Informoval o tom rezort školstva vo svojej tlačovej správe.

Shutterstock

„Vznikom NIVAM plníme jeden z našich záväzkov, ktorý sme dali pri nástupe na rezort. Tým bolo zjednotenie a sfunkčnenie organizácií, ktoré patria pod rezort,“ vyjadril sa k vzniku NIVAM minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Pod jednu strechu sa tak podľa neho dostávajú organizácie, ktorých fungovanie si je blízke, a ktoré sa venujú vzdelávaniu učiteľov, zmenám v obsahu vzdelávania, práci s mládežou alebo štandardizovanému testovaniu. „Naším cieľom je, aby tieto organizácie fungovali efektívnejšie, lepšie a slúžili ako pomoc pre učiteľov a žiakov,“ dodal minister školstva.

NIVAM bude vzdelávať pedagogických i nepedagogických zamestnancov, poskytne im poradenstvo, metodicky bude usmerňovať školy aj školské zariadenia, a tiež aplikovať pedagogický výskum. Medzi jeho aktivity bude patriť organizácia predmetových olympiád a súťaží, poskytovanie externého testovania na školách, či neformálne vzdelávanie mládeže a správa knižničného fondu. Inštitút bude mať na starosti aj plnenie aktivít z Plánu obnovy a reflexiu potrieb vzdelávania pre moderné školstvo. Zlúčenie organizácií, z ktorých vznikol NIVAM, bolo dlhodobou požiadavkou ministerstva školstva, s cieľom zníženia výdavkov, čo sa za predošlých vedení rezortu nestalo.

„NIVAM vytvorí a ponúkne priestor pre spoluprácu expertov v oblasti vzdelávania po obsahovej aj odbornej stránke a zároveň aj lepšiu dostupnosť a adresnosť podpory pomoci učiteľom a pracovníkom s mládežou v regiónoch. Jednou z kľúčových úloh národného inštitútu bude podpora učiteľov pri implementácii nového štátneho vzdelávacieho programu pre základné vzdelávanie a zavádzaní podporných opatrení do výchovy a vzdelávania,” uviedol poverený generálny riaditeľ NIVAM, Ivan Pavlov.

Nový inštitút bude sídliť v Bratislave, zároveň bude mať osem krajských pracovísk v regiónoch a pracovisko v Komárne.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.