Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Štvrtok 23.3.2023
sk
Adrián
cz
Ivona
, Yvona
Zdroj: ©Shutterstock

Od deviatej do deviatej, šesť dní v týždni. V Číne ľudia kvôli práci zomierajú na vyčerpanie

Pracovné nasadenie v tejto krajine je doslova vražedné. Ako vyzerá v praxi?

Písal sa 25. september roku 1926, keď zakladateľ automobilky Ford Motor Company prišiel s nápadom 40-hodinových pracovných týždňov. Henry Ford položil základy štandardnej pracovnej doby, ktorou sa momentálne riadia mnohé krajiny sveta, vrátane Slovenska. Že by mu však išlo o komfort prepracovaných zamestnancov, sa povedať nedá.

Ford si uvedomil, že aj zamestnanec je vo voľnom čase konzument. To však platí len v prípade, ak nejaký má. Niekdajšie 16-hodinové zmeny teda dostali v jeho fabrikách stopku a pracovníci nabehli na režim nových, omnoho prijateľnejších 8-hodinových zmien. Hoci možno nie vo fabrike, je šanca, že si nejednu z takých absolvoval aj ty. Dodnes sú celkom bežné.

Fordov pracovný týždeň čo nevidieť oslávi storočnicu, preto niet divu, že sa čoraz viac pracujúcich ľudí sťažuje na jeho zastaranosť. Nedávno sa veci dali do pohybu. Progresívne krajiny na čele s Belgickom sa chopili iniciatívy a začali testovať štvordňový pracovný týždeň, pričom v mnohých prípadoch zaznamenali pozitívnu odozvu. Naprieč celou Európou sa teda momentálne šušká, že sa z neho jedného dňa stane norma.

O to šokujúcejšia je skutočnosť, že v 21. storočí existujú miesta, kde sa v tejto oblasti doslova cúva. Jednou z nich je, bez najmenších sporov, Čína. Tak ako sa klasická pracovná doba často označuje termínom „9-5“, tú čínsku vyjadrujú úplne iné číslice – 996. Ich tragický význam a ešte tragickejší dopad si bližšie objasníme v dnešnom článku.

Čína, pracovný týždeň, vyčerpanie, čínski zamestnanci
Shutterstock

996 – čo to znamená a ako to vyzerá v praxi

Deväť, deväť, šesť. Trojica čísel symbolizujúca dĺžku pracovného týždňa pracujúceho ľudu v Číne. Tí pracujú od deviatej hodiny ráno do deviatej hodiny večer, šesť dní v týždni. Ako však mnohí zamestnanci, ktorí si terorom tejto nemilosrdnej pracovnej doby museli prejsť, tieto údaje sú každým rokom orientačnejšie.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Michaela Molnárová
Som také ukecané malé pivo, ktoré miluje zvieratká a za trojuholník vegánskej pizze by ťa pokojne aj prešlo traktorom. Neriskuj. Na EMEFKA tvorím už nejaký ten piatok, preto v mojom portfóliu nájdeš naozaj všeličo. Mojou špecialitkou sú vzťahové záležitosti, mužsko-ženské peripetie a ľudské príbehy, ale pred nejakým tým internetovým virálom tiež nebudem utekať
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje