8. Chudnúť bez toho, aby si sa o to akokoľvek snažil, vôbec nie je zdravé. Práve naopak, môže ísť o príznak vážnych ochorení, od celiakie cez diabetes až po rakovinu. Neodkladaj návštevu lekára na neskôr, lebo neskôr sa môže rýchlo zmeniť na neskoro.
9. Pokiaľ začuješ vo svojej spálni tlmené zvuky dýchania, no nikoho nevidíš, bez slova odíď. Útočníci sa po vlámaní často skrývajú pod posteľou, v skrini či za dverami, a hoci sa snažia byť ticho, nie každý je schopný potlačiť zvuk svojho vlastného dýchania.
10. Existujú prípady, keď ľudia zmizli po pracovných pohovoroch. Únoscovia zavesia na internet falošné pracovné inzeráty, ktorými nalákajú ľudí na opustené miesta. Preveriť si firmu, ktorá sa ti ozvala, a jej presnú adresu je to najmenej, čo môžeš pred pohovorom urobiť.

11. Väčšinou sú to ženy, ktoré lákajú obete obchodovania s ľuďmi tam či onam. Muži sú na pozadí a ťahajú za nitky. Je to zaužívaná taktika, pretože či už je obeťou iná žena, alebo dieťa, všetci majú väčšiu tendenciu dôverovať ženám. Tieto ženy však netreba odsudzovať – často sú obeťami aj ony samotné. Každopádne, ak ťa na ulici osloví neznáma žena, nestrácaj ostražitosť len preto, že to nie je stokilový chlap.
12. Sú miesta, na ktorých ti krik nepomôže. Hory, dažďové pralesy, jaskyne či tzv. mŕtve zóny – môžeš vrieskať o pomoc, koľko chceš, nikto ťa nebude počuť. Presne toto sú oblasti, v ktorých miznú stovky ľudí. Nikdy sa na takéto miesta nevydávaj sám bez toho, aby si o tom niekomu dôveryhodnému povedal, a určite si so sebou zober nejaký GPS tracker.
13. Pokiaľ sa staneš svedkom ozbrojenej lúpeže, nenadväzuj s útočníkmi očný kontakt. Zvyknú zastreliť každého, kto ich môže na polícii identifikovať.

14. Ak ti niekto v zvláštnom čase zaklope na dvere, môže ísť o rozptýlenie. Pri niektorých domových prepadoch útočníci pracujú v páre – jeden klope na predné dvere, druhý vniká dovnútra tými zadnými, prípadne oknom. Zo štatistického hľadiska v momente, keď sa útočník dostane dnu, tvoja šanca na prežitie rapídne klesá. Buď ostražitý.
15. Točí sa ti hlava zakaždým, keď sa postavíš? Choď k lekárovi. Ľudia, čo často zažívajú ortostatickú hypotenziu, teda točenie hlavy pri sadaní či vstávaní, majú väčší sklon k porážkam a infarktom, aj keď sú mladí a naoko zdraví.
Tento jav značí, že telo má problém s reguláciou krvného tlaku, čo môže byť extrémne nebezpečné. Neignoruj ho. Môže ísť o niečo zanedbateľné a ľahko riešiteľné, ale zároveň môže ísť o skorý varovný signál nediagnostikovaných kardiovaskulárnych ochorení.
Čítaj ďalej: Bojíš sa byť večer vonku? 8 krokov, ako zvýšiš svoju bezpečnosť