Už oddnes 6. augusta 2020 si môžeš zájsť do kina na animovaný muzikál Trollovia: Svetové turné. O jeho réžiu sa postaral Walt Dohrn a ide o pokračovanie animáku Trollovia z roku 2016. Ako iste dobre vieš, film si za svojich hrdinov zvolil populárne hračky, ktoré si v detstve možno mal aj ty. Aká bola cesta týchto roztomilých Trollov z pultov hračkárstiev až na filmové plátna? Na to sa pozrieme práve v tomto článku.
Nezvyčajný zrod fenoménu
História Trollov sa začala písať v roku 1959 v Dánsku. Práve vtedy totiž tieto hračky vymyslel rybár a stolár Thomas Dam. Zaujímavé je, že k tomu došlo, viac-menej, náhodou. Ani samotný Dam určite netušil, aký ošiaľ jeho nápad spôsobí. Dam si jedného roka nemohol dovoliť kúpiť žiadny vianočný darček pre svoju dcéru Lilu, čo ho veľmi mrzelo.
Napokon sa ale rozhodol, že uplatní svoje remeselné zručnosti a že darček dcérke proste sám vyrobí. Výsledkom bola malá drevená bábika trolla. Dam sa pri jej tvorbe inšpiroval klasickými severskými príbehmi a legendami o trolloch a podobných nadprirodzených bytostiach.
Bábika sa Lile veľmi páčila a nebola jediná. Hračka zaujala aj jej spolužiakov, ktorí podobného Trolla tiež chceli vlastniť. Thomas Dam a jeho spoločnosť začali tieto postavičky vyrábať v plastovom prevedení a vo veľkom predávať pod názvom Good Luck Troll. V Európe sa tieto hračky stali veľkým hitom.
Niekedy v 60. rokoch sa dostali aj do Spojených štátov a tamojšie deti si ich okamžite zamilovali. Išlo o jedny z najpredávanejších hračiek. Väčšinou si ich kupovali dievčatká, hoci firmy urobili niekoľko pokusov, aby Trollov spopularizovali aj medzi chlapcami. K tomu došlo asi uprostred 90. rokov, keď vzniklo viacero Trollov v akčnejšom prevedení.
Hračky Trollov sa stále hojne vyrábajú a stále sa tešia obrovskej popularite medzi deťmi. Boli dokonca zaradené do rebríčka TOP 100 najlepších a najkreatívnejších hračiek 20. storočia.
Prvé filmové a seriálové pokusy
Táto popularita sa celkom logicky musela odraziť aj v iných sférach umenia. V prvom rade to bolo niekoľko hier, ktoré vznikli v 90. rokoch pre Amigu, DOS a C64. Po úspešných hračkách ale začali poškuľovať aj filmári. Už na počiatku 90. rokov, konkrétne v roku 1991, vznikol krátky animovaný špeciál The Magic Trolls And The Troll Warriors. Ten ale slúžil skôr ako taká reklama na samotné hračky.
V roku 1992 nasledoval ďalší špeciál Magical Super Trolls. Obľúbenosti sa tešili aj krátke videoklipy, v ktorých bábky Trollov spievali známe americké hity. Prvým regulárnym seriálom, založeným na tejto sérii hračiek, bol titul Trollz z roku 2005.
Animovaný seriál rozprával príbeh piatich tínedžerských trolliek, nadaných magickými schopnosťami a bojujúcich proti rôznym príšerkám. Seriál príliš veľkú popularitu nezískal a po prvej sérii dostal stopku. Následne sme sa v roku 2013 dozvedeli, že celej značky sa chopilo štúdio DreamWorks, ktoré začalo pracovať na celovečernom filme s týmito roztomilými príšerkami.
Trollovia (2016)
Tým sa v čase dostávame do roku 2016. Práve vtedy si totiž odbil premiéru prvý celovečerák nazvaný jednoducho Trollovia. Animovaný muzikál natočil Mike Mitchell v spolupráci s Waltom Dohrnom. Snímka nás zaviedla do čarovného trollieho sveta, plného hudby a chytľavých piesní.
Postavičkám navyše v originálnom znení prepožičali hlasy známi herci a speváci. Za všetkých môžeme zmieniť Annu Kendrick, Justina Timberlakea, Christophera Mintz-Plasseho, Zooey Deschanel, Gwen Stefani či Johna Cleesea.
Snímka sa stretla s pozitívnym kritickým prijatím a išlo aj o solídny finančný úspech. Kritici chválili sympatické postavy, humor a svižný dej, ktorý zaujme deti aj ich rodičov. Trollovia to dokonca dotiahli až na udeľovanie Oscarov, kde získali nomináciu za najlepšiu pieseň (Can’t Stop the Feeling!).
Špeciály
Len o rok neskôr, teda v roku 2018, sa fanúšikovia dočkali polhodinového špeciálu Trolls Holiday v réžii Joela Crawforda. Ten nadväzoval priamo na celovečerák a išlo o príjemnú jednohubku, ktorá divákov určite potešila. V ten istý rok DreamWorks uviedol na Netflix aj 2D animovaný seriál Trolls: The Beat Goes On!
Išlo o vcelku zábavný seriál, ktorý sa dočkal až 8 sérií a úspechu medzi divákmi.
Súčasnosť
Pomaly smerujeme do prítomnosti, keď uzrel svetlo sveta regulárny celovečerný sequel k pôvodnému filmu s názvom Trollovia: Svetové turné. Jeho réžie sa chopil už spomínaný Walt Dohrn. V tejto novinke sa opäť stretneme so starými známymi hrdinami. Tí ale zistia, že rozhodne nie sú jediní trollovia na svete. Z čoho, pravdaže, vyplynie plno problémov aj vtipných situácií.
V slovenskom dabingu začuješ hercov a spevákov, ako Romanu Dang Vang, Máriu Čírovú, Petra Markanského, Nelu Pociskovú, Barboru Švidraňovú, Michaela Švehlu-Majselfa, Luciu Hurajovú či Michala „Ega“ Straku.
Zahraničné recenzie hovoria o vydarenom pokračovaní, ktoré svojmu predchodcovi rozhodne žiadnu hanbu nerobí. Hodnotenia sú síce mierne slabšie než pri jednotke, ale kritici sa zhodujú, že sequel je svižný, vtipný, príjemne energický a so skvelými pesničkami.
Na Slovensku si naň budeš môcť zájsť od 6. augusta 2020.
Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt