Závislí zvyčajne svoje najbližšie okolie presviedčajú, že majú všetko pod kontrolou. Pravda je však taká, že keď im povieš, aby prestali, zrazu to nejde. Je to jasným dôkazom toho, že nemajú pod kontrolou svoju závislosť, práve naopak. Tento fakt obvykle veľmi rýchlo poprú rôznymi výhovorkami, pritom sami sú zaskočení realitou.
Kým si konečne priznajú, ako to v skutočnosti je, prejde veľa času. Chorobné hráčstvo nastáva vtedy, keď človek nemá pod kontrolou to, čo už dávno intenzívne ovláda jeho. Nejde o hru, ale o moc nad časom, peniazmi a životom samotného hráča. Na tému gamblerstva sme sa opäť pozreli s odborníkom Miroslavom Schlesingerom, ktorý má v tejto oblasti bohaté skúsenosti.
Podľa neho je ťažké povedať, či má hazard stúpajúci trend, pretože dostupné štatistiky v tejto oblasti predstavujú len malú vzorku údajov. Keď do hazardu započítame hry o peňažnú výhru v rôznych rádiách, tak výsledky by mohli byť zaujímavé alebo až alarmujúce.
Návšteva kasína verzus online hranie
Rozdiel je zvyčajne v charakterových črtách hráčov. Online hry ponúkajú väčšiu anonymitu a osobné pohodlie pre hráča. Môže sa tak vyhnúť nežiadúcim pozorovateľom a nestratí čas presunom do herní, ktorý venuje potom iba hre. „Avšak sú aj extrovertné typy, ktoré potrebujú zdieľať vlastné pocity a emócie alebo sa naživo porovnávať s niekým. Rivalita naživo je iný druh adrenalínu, ktorý zažívajú.“
Hrajú, aj keď vedia, že prehrajú
Automaty sa volajú hracie a nie výherné. Keby tento biznis fungoval na tom, že by všetci hráči vyhrávali, dlho by nevydržal a pre ľudí na špici pyramídy by nemal zmysel. Preto je to presne naopak. Bežný človek na tom zbohatnúť nemá, aj keď sa občas šťastie usmeje na hocikoho.
Prečo potom ľudia hrajú aj napriek vedomiu, že zrejme prehrajú? V hlave ich nabáda vnútorný hlas, ktorý im našepkáva „čo ak?“ Dúfajú v niečo, kde je reálne minimálna šanca na výhru. „Okrem toho, je to pre nich intenzívne vzrušenie a často aj poukázaním na to, že majú nejaký problém v sexuálnej oblasti. Ale to už zasahujeme do psychoanalýzy, ktorá potrebuje komplexnejšiu analýzu osobnosti,“ hovorí odborník.
Skutočné prípady z praxe
Najčastejšie vyúsťuje z hazardu majetková kriminalita, podvody, ale aj násilná trestná činnosť. Najhoršie sú vždy prípady, ktoré vyvrcholia do násilnej trestnej činnosti. „Je smutné, keď deti kvôli peniazom týrajú a vydierajú svojich rodičov a ešte desivejšie je to vtedy, keď takéto konanie končí zavraždením rodinného príslušníka.“
Prvý prípad: Išlo o matku, ktorú jej 40-ročný syn niekoľkokrát fyzicky napadol, keď si po neúspešnom hazardnom večeri kompenzoval svoje nešťastie alkoholom. Matka trikrát privolala hliadku polície a rovnako trikrát stiahla svoje trestné oznámenie. Posledný raz ju napadol tak brutálne, že jej zlomil kľúčnu kosť, a to už bolo priveľa aj na zvyšok rodiny. Nakoniec podala trestné oznámenie až po tom, ako pripustila, že nie je iná možnosť, ako ho donútiť liečiť sa. A to „donútenie“ následne zabezpečilo súdne rozhodnutie. Pani teda až po citlivom a trpezlivom vysvetľovaní pochopila, že to bude skutočne najlepšia pomoc pre jej syna.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane