Druhý prípad: Vnuk týral svoju starú mamu a každý mesiac ju oberal o dôchodok. Mladík sa stále viac a viac zadlžoval, až kým mu dlžníci nezlomili ruku na výstrahu, že peniaze treba vrátiť. Starú mamu spočiatku prosil o pomoc formou pôžičky, ktorú chcel neskôr splatiť. Keď ho závislosť úplne ovládla, prešiel až do agresivity. Prosby tak veľmi rýchlo prerástli do vyhrážok, faciek, kopancov až bitiek.
Stará mama ho pred susedmi kryla a vždy povedala, že spadla. Ale keď ju niekoľkokrát v inej časti mesta videli pýtať si peniaze na jedlo, začali mať pochybnosti o tom, čo tvrdí. Spočiatku jej jedlo nosili, ale po jednej z návštev vnuka pochopili, o čo ide. Potom sa veci dali do pohybu a zasiahla zvyšná časť rodiny a polícia.
Stop hazardu?
Hazard je nebezpečný fenomén, o ktorom sa stále vedú búrlivé diskusie naprieč dedinami, mestami, ale aj naším parlamentom. Hoci sú v súčasnosti v spoločnosti závažnejšie problémy, gamblerstvo netreba zľahčovať. Mal by sa hazard zakázať?
„Hazard je spojený s ohrozením rodinného života a môže byť zakrátko dôvodom zvýšenej kriminality. Ak chcú obce a mestá riešiť bezpečnosť, mali by si uvedomiť, aké následky môže so sebou priniesť takáto závislosť. Podceňovať ju istotne netreba,“ dodal Miroslav Schlesinger.