Pondelok 26.9.2022
sk
Edita
cz
Andrea
, Ondřejka

Od začiatku vojny na Ukrajine emigrovalo 20 500 ruských Židov

Pred inváziou na Ukrajinu žilo v Rusku 165-tisíc Židov.


Rusko čelí masovej emigrácii veľkej časti židovskej populácie. Od začiatku vojny na Ukrajine z Ruska odišiel každý ôsmy príslušník tejto menšiny. Židovská agentúra, ktorá Židom po celom svete pomáha presťahovať sa do Izraela, uviedla, že od marca sa z Ruska odsťahovalo 20 500 Židov. Pred inváziou na Ukrajinu žilo v Rusku 165-tisíc Židov. Informuje o tom portál bbc.com.

„Cítil som, že musím urobiť niečo, aby som ukázal moje úplné dištancovanie sa a nesúhlas s inváziou na Ukrajinu, ale vystavil by som sa ohrozeniu, ak by som to urobil v Moskve,“ povedal Pinchas Goldschmidt, ktorý bol od roku 1993 hlavným moskovským rabínom. Dva týždne po vypuknutí vojny rabín Goldschmidt a jeho rodina odišli z Ruska. Najprv do Maďarska a neskôr do Izraela. Potom odstúpil zo svojej funkcie a vyslovil sa proti vojne.

Profimedia

„Dosť som rozmýšľala o tom, prečo nastal taký rýchly odchod, pretože nepozorujeme veľký rast antisemitizmu,“ uviedla Anna Shternshisová, profesorka jidišských štúdií na Torontskej univerzite, ktorá sa špecializuje na židovskú históriu v Rusku. „Ale chápem, že vždy, keď sa niečo stane v Rusku, nejaký sociálny otras, nejaká zmena, Židia sú vždy ohrození,“ dodala.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť