Transrodoví ľudia tu boli s nami vždy, no v posledných rokoch sa o nich začína hovoriť viac. Možno aj preto, že sa už neboja ukázať a prehovoriť. Vykonávajú mnohé povolania ako ostatní ľudia, niektorí z nich sú aj vrcholovými športovcami.
Mnohí sa však pýtajú, či transrodové ženy majú určité výhody oproti cisrodovým kolegyniam (pozn. red.: transrodové ženy – rodová identita sa nezhoduje s biologickým pohlavím, ktoré im pripísali pri narodení, naopak, cisrodové ženy sa narodili tak, že ich pohlavie pri narodení sa zhoduje s ich rodovou identitou).
Mali by mať zakázané súťažiť v ženských kategóriách? Mala by byť zriadená samostatná kategória? Alebo, ako by mohol byť šport viac inkluzívny? Týmto otázkam sa venoval aj britský spravodajský web BBC.
Diskusia o začlenení transrodových žien do ženského športu rozdelila ľudí na dva tábory nielen v športovej sfére, ale aj mimo nej. Rozhovor sa sústreďuje na rovnováhu medzi začlenením, športovou spravodlivosťou a bezpečnosťou v ženskom športe – v podstate na to, či transrodové ženy môžu súťažiť v ženských kategóriách bez toho, aby ich biologické pohlavie poskytovalo nespravodlivú výhodu alebo predstavovalo hrozbu zranenia pre ostatné súťažiace.
BBC Sport sa rozprávalo s dvoma vedcami – Rossom Tuckerom a Joannou Harperovou. Každý z nich ponúka odpovede a názory z opačného brehu.
Ross Tucker je športový vedec, ktorý tvrdí, že fyziologické rozdiely, ktoré sa vytvoria počas puberty, môžu vytvoriť „významné výkonnostné výhody (medzi mužmi a ženami)“.
Joanna Harperová je športová vedkyňa a transrodová žena. Skúma účinky prechodu na transrodové športovkyne.
Majú transrodové ženy nespravodlivú výhodu oproti ostatným športovkyniam?
Joanna Harperová odpovedá: Výhody nemusia byť nevyhnutne nespravodlivé, a dovoľte mi použiť dva príklady, jeden, kde výhody nie sú nespravodlivé, a druhý, kde sú.
Športovci – ľaváci majú v mnohých športoch výhody oproti športovcom – pravákom. Asi najvýraznejšie je to v šerme, kde 40 % elitných šermiarov je ľavákov oproti 10 % ľavákov v populácii.
Šermiari praváci a šermiari ľaváci sa však môžu zapojiť do zmysluplnej súťaže napriek výhodám, ktoré majú šermiari ľaváci. Nikdy však nepostavíte veľkého boxera do ringu s malým boxerom, bez ohľadu na to, aký dobrý je malý boxer. Bez ohľadu na to, ako tvrdo malý boxer pracuje, trénuje, aký je súťaživý, nedokáže poraziť veľkého boxera. Rozdiel vo veľkosti znamená, že medzi veľkými a malými boxermi neexistuje nič také ako zmysluplná súťaž.
Americká plavkyňa Lia Thomas
Otázka teda neznie „Majú trans ženy výhody?“, ale „Môžu trans ženy a ženy navzájom súťažiť v zmysluplnej konkurencii?“. Odpoveď nie je taká jednoznačná.
Transrodové ženy môžu mať aj nevýhody, pretože ich možno mohutnejšia stavba tela je poháňaná zníženou svalovou hmotou a zníženou aeróbnou kapacitou. To však nie je také zrejmé ako výhody vyplývajúce z toho, že sú jednoducho väčšie.
V každej súťaži je mnoho faktorov, ktoré vstupujú do celkového výkonu. Len konštatovanie, že „aha, niekto má výhodu“ v jednom faktore, nemusí nevyhnutne rozhodnúť o výsledku.
Ross Tucker odpovedá: Keď chlapci dosiahnu vek 13-14 rokov, veci sa začnú fyzicky meniť a my vidíme zvýšenú svalovú hmotu, hustotu kostí – to mení tvar kostry, mení sa srdce a pľúca, hladina hemoglobínu a všetky tieto veci významne prispievajú k výkonu.
Zníženie testosterónu má určitý vplyv na tieto systémy, ale nie úplný. Akékoľvek biologické rozdiely, ktoré boli vytvorené testosterónom, pretrvávajú aj v prítomnosti zníženia testosterónu. Ak by som to mal povedať inak, aj po znížení hladiny testosterónu zostáva značná časť toho, čo mužom poskytuje výhody športového výkonu oproti ženám.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane