Počet prípadov ochorenia COVID-19 vo svete opäť postupne narastá, zvýšené počty zaznamenáva aj Slovensko.
Konzílium odborníkov prináša niekoľko odporúčaní, ktoré vychádzajú z doteraz efektívnych opatrení a ktoré môžu pomôcť chrániť seba aj svoje okolie. „V čase letných dovoleniek je preto namieste najmä opatrnosť a zodpovedné správanie. Hoci väčšina ochorení na COVID-19 nemá ťažký priebeh, netreba ho aj vzhľadom na premenlivosť vírusu podceňovať,“ uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ SR) v tlačovej správe.
Väčšie počty nakazených hlásia aj na Slovensku, ale podľa MZ SR nejde zatiaľ o rapídny nárast. V prípade príznakov akéhokoľvek ochorenia horných dýchacích ciest s príznakmi nádchy, kašľa, bolesti hrdla s teplotou je dôležité ostať doma a neroznášať infekciu. Zdravotníci odporúčajú spraviť si samotest. „V prípade ťažšieho stavu kontaktujte svojho lekára, ktorý môže indikovať potrebu PCR testovania,“ informuje MZV SR. Medzi odporúčania konzília odborníkov patrí aj používanie rúška alebo respirátora na miestach s vysokou koncentráciou ľudí, opatrnosť pri cestovaní, dodržiavanie odstupu aspoň dva metre alebo vyhýbanie sa objímaniu.
Odborníci ďalej vyzývajú na časté umývanie si rúk a ich dezinfekciu, ako aj na kompletné zaočkovanie. „Ochraňujme predovšetkým najzraniteľnejšie skupiny ľudí, správajme sa zodpovedne k starším a k ľuďom s oslabenou imunitou,“ vyzýva ministerstvo. Pred kontaktom s nimi, najmä po návrate z dovoleniek, je namieste sa otestovať, používať respirátor alebo aspoň rúško. Naďalej platí povinnosť nosenia respirátorov v zdravotníckych zariadeniach, lekárňach a sociálnych zariadeniach.