Aj vzhľadom na stále prebiehajúcu pandémiu koronavírusu si iste viacerí kládli otázku, ktoré miesta na svete sú asi tak najbezpečnejšie. Zaujíma to aj vedcov. Tí sa v novej štúdii zamerali na skúmanie toho, ktorá časť sveta je ideálna na prežitie apokalypsy (čím sa myslí napríklad ešte horšia pandémia, vymknutie klimatického systému spod kontroly či akákoľvek iná celosvetová katastrofa).
Ako informuje portál LADbible, ak by nastali skutočne ťažké časy, najväčšiu šancu prežiť by mali ľudia na Novom Zélande. Prečo?
Príjemná klíma aj vhodná poloha
Ako hlavné dôvody uviedli to, že Nový Zéland má pomerne nízku hustotu obyvateľov, vo veľkej miere neporušenú prírodu, veľký potenciál pre geotermálnu a hydroelektrickú energiu a mimoriadne úrodnú pôdu. Svoju rolu zohráva aj vyvážená klíma, možnosť dopestovať si vlastné plodiny a ochrana pred masovou migráciou (keďže Nový Zéland je ostrov).
Profesor Aled Jones povedal, že ho vôbec neprekvapilo, že na prvom mieste skončil práve Nový Zéland. „Pri skúmaní sme zohľadnili možnosť ochrany hraníc a miernosť klímy,“ prezradil a dodal, že teda nie je prekvapením, že najlepšie si viedli ostrovné štáty s komplexnými spoločnosťami.
Aké ďalšie krajiny sú najbezpečnejšie?
Ako veľmi dobré miesta na prežitie katastrofy sa ale ukázali byť aj Veľká Británia, Island, Írsko či Tasmánia. Jones poznamenal, že ho trochu prekvapilo, že práve Veľká Británia skončila v rebríčku tak vysoko. Ide podľa neho o husto obývaný ostrov, ktorý je do veľkej miery závislý od externých dodávateľov a vyrába len 50 % vlastných potravín. Tiež dosť zaostáva vo výrobe a aplikovaní obnoviteľných zdrojov energie.
Napriek tomu ale Veľká Británia skončila v TOP päťke najvhodnejších krajín na prežitie apokalyptickej udalosti. Zvyšok krajín by na tom podľa odborníkov bol horšie, keďže sú husto obývané a navzájom prepojené v dôsledku globalizácie. Ako Jones doplnil, ich práca má slúžiť pre tieto štáty aj ako inšpirácia na to, čo zlepšiť, aby bola v budúcnosti v krízovej situácii zabezpečená ochrana ich obyvateľov.