Piatok 3.12.2021
sk
Oldrich
cz
Svatoslav
, Světoslav

Aj vzhľadom na stále prebiehajúcu pandémiu koronavírusu si iste viacerí kládli otázku, ktoré miesta na svete sú asi tak najbezpečnejšie. Zaujíma to aj vedcov. Tí sa v novej štúdii zamerali na skúmanie toho, ktorá časť sveta je ideálna na prežitie apokalypsy (čím sa myslí napríklad ešte horšia pandémia, vymknutie klimatického systému spod kontroly či akákoľvek iná celosvetová katastrofa).

Ako informuje portál LADbible, ak by nastali skutočne ťažké časy, najväčšiu šancu prežiť by mali ľudia na Novom Zélande. Prečo?

Shutterstock

Príjemná klíma aj vhodná poloha

Ako hlavné dôvody uviedli to, že Nový Zéland má pomerne nízku hustotu obyvateľov, vo veľkej miere neporušenú prírodu, veľký potenciál pre geotermálnu a hydroelektrickú energiu a mimoriadne úrodnú pôdu. Svoju rolu zohráva aj vyvážená klíma, možnosť dopestovať si vlastné plodiny a ochrana pred masovou migráciou (keďže Nový Zéland je ostrov).

Shutterstock

Profesor Aled Jones povedal, že ho vôbec neprekvapilo, že na prvom mieste skončil práve Nový Zéland. „Pri skúmaní sme zohľadnili možnosť ochrany hraníc a miernosť klímy,“ prezradil a dodal, že teda nie je prekvapením, že najlepšie si viedli ostrovné štáty s komplexnými spoločnosťami.

Aké ďalšie krajiny sú najbezpečnejšie?

Ako veľmi dobré miesta na prežitie katastrofy sa ale ukázali byť aj Veľká Británia, Island, Írsko či Tasmánia. Jones poznamenal, že ho trochu prekvapilo, že práve Veľká Británia skončila v rebríčku tak vysoko. Ide podľa neho o husto obývaný ostrov, ktorý je do veľkej miery závislý od externých dodávateľov a vyrába len 50 % vlastných potravín. Tiež dosť zaostáva vo výrobe a aplikovaní obnoviteľných zdrojov energie.

Napriek tomu ale Veľká Británia skončila v TOP päťke najvhodnejších krajín na prežitie apokalyptickej udalosti. Zvyšok krajín by na tom podľa odborníkov bol horšie, keďže sú husto obývané a navzájom prepojené v dôsledku globalizácie. Ako Jones doplnil, ich práca má slúžiť pre tieto štáty aj ako inšpirácia na to, čo zlepšiť, aby bola v budúcnosti v krízovej situácii zabezpečená ochrana ich obyvateľov.

Shutterstock

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť
  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť
   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť