Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 30.1.2023
sk
Ema
cz
Robin, Erna

Odďaľuješ ráno zvonenie budíka? Podľa spánkového experta by si s tým mal rýchlo prestať

Tento zlozvyk totiž vo výsledku škodí zdravému spánku.


Ako píše portál LADbible, expert na ľudský spánok Dr. Michael Breus vo virálnom videu prezradil, že oddialenie zvonenia budíka je niečo, čomu by sme sa mali za každú cenu vyhnúť.

Aj keď, čo si budeme hovoriť, keď ráno zazvoní na mobile budík, tak máme často sto chutí jeho zvonenie oddialiť (lákavým ťuknutím na možnosť „zazvoniť znovu o 10 minút“). Desať minút, z toho sa predsa nestrieľa. Lenže potom sa spánok natiahne o ďalších desať minút, potom o ďalších päť minút…

A napokon to skončí tak, že zaspíme do práce či do školy. Iste to dobre poznáš aj z vlastného života. Dr. Michael Breus podotkol, že mnohí jeho pacienti podobným spôsobom každé ráno odďaľujú zvonenie budíka štyri až šesťkrát. A rovno hovorí, že to nie je dobrý nápad.

Shutterstock

Dobrému spánku to neprospieva

„Pamätajte, že priemerne odložíte spánok na sedem až deväť minút. Vášmu mozgu to nedáva čas, ktorý potrebuje na návrat do hlbokého spánku,“ podotkol. „Namiesto toho si skúste nastaviť budík na posledný možný čas, keď už musíte vstať, alebo keď máte čas stlačiť odklad zvonenia len raz.

Video sa na sociálnych sieťach stalo veľmi populárnym a zdieľaným. Ľudia v komentároch odborníkovi síce dávali za pravdu, ale jedným dychom priznávali, že pokušenie oddialiť budík je pre nich často až príliš silné.

Shutterstock

„Odďaľujem zvonenie tak často, až musím volať pohotovosť,“ zažartoval jeden z nich. Niektorí ale napísali, že sa často dokážu zobudiť ešte predtým, než ich budík zazvoní.

Podľa Breusa je to normálne. „Vaše telá majú svoj vlastný prirodzený budík, ktorý vás dokáže podvedome prebudiť, kedy chcete. Presne tak by ste mali vstávať každé ráno,“ dodal.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť