Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 24.7.2024
sk
Vladimír
cz
Kristýna, Tina
, Kristina, Kristen

Odjakživa ho bavili tanec, gymnastika a herectvo. Dnes je z Toma Hollanda najslávnejší superhrdina na svete

Od mladého veku sa venoval tancu, gymnastike a herectvu až neskôr.


Dnes už na svete nie je takmer jediný fanúšik, ktorý by nepoznal Toma Hollanda. Aktuálna hviezda MCU, jeden z najslávnejších superhrdinov sveta – Spider-Man a partner pôvabnej Zendayi. Aj tak by sme vedeli opísať jedného z najslávnejších mladých hercov a obrovských talentov dnešnej filmografie. Než sa však stal jedným z najvyhľadávanejších hercov sveta, tiež si musel prejsť aj ťažkým obdobím.

Tom Stanley Holland sa narodil 1. júna 1996 v londýnskej štvrti Kingston upon Thames v Spojenom kráľovstve. Jeho matka Nicola sa odjakživa živila ako fotografka a jeho otec Dominic Holland ako komik a autor. Obaja umelecky orientovaní rodičia Toma vždy inšpirovali a smerovali podobnou cestou. Tom má mimo iného ešte ďalších troch mladších súrodencov.

Získal vzdelanie v Donheade, čisto mužskej katolíckej prípravnej škole vo Wimbledone v juhozápadnom Londýne. Keď mal 7 rokov, diagnostikovali mu dyslexiu (poruchu schopnosti čítať). Vďaka tomuto problému Toma aj s jeho bratmi dali na súkromnú školu, čo rodinu značne finančne vyčerpávalo. Neskôr sa dostal na strednú školu na BRIT School for Performing Arts and Technology v Croydone.

Po skončení školy mal možnosť výberu z viacerých kariérnych smerov. Tieto možnosti zahŕňali kariéru tanečníka, stolára alebo učiteľa na základnej škole. Holland navštevoval kurzy tanca, kde ho prihlásila jeho matka. Taktiež krátko navštevoval stolársku školu a sám uvažoval, že sa stane učiteľom, pretože má rád prácu s deťmi. Nakoniec však skončil v úplne inom umeleckom odvetví.

Profimedia

Prvé kariérne kroky a projekty

Ako sme už vyššie načrtli, Tom odjakživa miloval tanec. Už keď mal 9 rokov, začal tancovať v hip-hopovej triede v Nifty Feet Dance School vo Wimbledone, kde so svojou školskou skupinou vystupoval. Na jednom z vystúpení si ho všimla choreografka Lynne Page, spolupracovníčka Petra Darlinga, choreografa muzikálu Billy Elliot the Musical.

Po dvoch rokoch tréningu v balete, stepovaní a akrobacii Holland získal rolu Michaela Caffreyho, najlepšieho priateľa hlavného hrdinu, v hre Petra Darlinga. Hral v divadle Victoria Palace Theatre vo West Ende v júni 2008. Počas účinkovania v muzikáli pevne trénoval gymnastiku. Holland sa viackrát vyjadril, že keď sa jeho rovesníci dozvedeli, že tancuje, začali ho šikanovať.

V roku 2008 po značných úspechoch Hollanda a jeho kolegu povýšili do hlavných úloh muzikálu. Dúfal, že po tomto úspechu ho spolužiaci prestanú šikanovať. Nič podobné sa však nestalo, a Holland tak dospieval po boku svojich hereckých kolegov, v dôsledku čoho sa tiež zhoršili jeho známky v škole. Po skončení muzikálu nahovoril konkurz do japonského anime filmu Arrietty (2011).

Zároveň odoslal konkurznú kazetu Juanovi Antoniovi Bayonovi na účasť v snímke The Impossible (2012). Obaja si dohodli stretnutie, po ktorom Holland absolvoval konkurz. Bayona, ohromený emocionálnym podaním, obsadil Hollanda do jednej z úloh. V The Impossible si zahral tínedžera uväzneného so svojou rodinou pri zemetrasení a tsunami v Indickom oceáne v roku 2004.

MovieStillsDB / Summit Entertainment

Definitívne rozhodnutie vydať sa smerom profesionálneho herca

Ako sám Holland uviedol, prechod z javiska do filmu bol veľmi náročný. Avšak, snímka The Impossible získala kritický a komerčný úspech. Samotný Holland si vyslúžil od kritikov pozitívne ohlasy za svoj výkon. Padlo definitívne rozhodnutie vydať sa smerom profesionálneho herca. Od tohto okamihu Holland vystupoval v dramatickom filme How I Live Now (2013).

Prepožičal svoj hlas vo vedľajšej úlohe v dramatickom filme Locke (2013), kde hral hlavnú úlohu Tom Hardy. Taktiež mal cameo úlohu v Billy Elliot the Musical Live (2014). V roku 2015 nakrútil 3-minútový krátky film o mladom mužovi, ktorý so svojím starým otcom staval vtáčiu búdku. Po tomto režisérskom debute prejavil záujem o režírovanie filmov, keď dovŕši vek 40 rokov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Nenechaj si ujsť zľavu, aká tu ešte nebola. S naším PREMIUM sa počas leta nudiť nebudeš

V tom istom roku sa objavil v úspešnej snímke V srdci mora, kde hral po boku Chrisa Hemswortha. Holland vo filme predviedol väčšinu svojich kaskadérskych kúskov. Snímka sa však prepadla v recenziách kritikov a nedokázala zarobiť ani na finančný rozpočet 100 mil. amerických dolárov. Napriek tomu kritici vychválili Hollandov výkon ako dobrú prácu.

V júni 2015 nastal v živote Toma Hollanda obrovský zlom: vyhral konkurz do úlohy Spider-Mana od Marvel Studios. Tento výber zahŕňal až 1500 tínedžerov z celého sveta, pričom sa na konkurze objavili ďalšie známe mená, ako napr. Asa Butterfield (Sex Education) alebo Charlie Rowe (The Golden Compass). Bratia Russoovci, ktorí snímku od MCU režírovali, ocenili Hollandove skúsenosti v tanci a gymnastike.

MovieStillsDB / Warner Bros. Pictures

Podpísal kontrakt s Marvel Studios pre 6 projektov

Keď sa verejne oznámilo, že Holland získal rolu Petera Parkera, mnohé vyššie postavené osobnosti zo sveta šoubiznisu zostali ohromené. Samotný Stan Lee, jeden zo základných pilierov Marvel Comics a tvorcov samotného charakteru Spider-Mana, potvrdil, že Holland je presná kópia komiksovej verzie Petera Parkera. Údajne meria a aj má vek ako komiksový Peter Parker.

V rámci Marvel Cinematic Universe (MCU) sa prvýkrát objavil ako Spider-Man v Captain America: Civil War (2016). Film sa stal kriticky veľmi oceňovaným a zarobil závratných 1,1 miliardy dolárov amerických. Od jeho debutu pod záštitou Marvel Studios sa Hollandovi valila jedna úloha za druhou. Objavil sa v psychologickom trileri Edge of Winter alebo v dráme Jamesa Graya The Lost City of Z.

Práve pri The Lost City of Z si počas posledného dňa nakrúcania zlomil nos. Pokúšal sa o salto vzad, ktoré skončilo nešťastným pádom. Holland však na tento moment spomína s úsmevom. V roku 2017 si Holland zahral Samuela Insulla vo filme Alfonsa Gomeza-Rejona The Current War. Jeho rolu niektorí kritici okomentovali ako nepodstatnú. Následne dorazil Spider-Man: Homecoming.

V snímke stvárnil hlavnú úlohu, kde sa objavil v úlohe mentora Spider-Mana aj samotný Robert Downey Jr. (otec MCU) ako Tony Stark/Iron Man. Za úlohu v snímke sa Holland zapísal do Guinnessovej knihy rekordov ako najmladší herec, ktorý hral hlavnú rolu v MCU. Film sa stal absolútnym trhákom, pričom niekoľkonásobne prekonal finančný rozpočet.

MovieStillsDB / Marvel Studios

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Martin Krug
Primárne sa venujem tvorbe článkov na tému Marvel a Marvel Cinematic Universe (MCU). Cudzie mi však nie sú ani témy, ktoré spadajú do fantasy pop-kultúry, od najrôznejších kníh, cez vybrané komiksy, až po samotné filmové a seriálové projekty. Denne prispievam k tuzemskému Marvel spravodajstvu prostredníctvom sociálnych sietí.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.