Odkiaľ čerpali tvorcovia Mulan inšpiráciu a aké zaujímavosti sa s ňou spájajú?

Výborne vyzerajúca hraná verzia kultového animáku dorazí do kín už 4. septembra.

Zdroj: Walt Disney Pictures / moviestillsdb.com

Do slovenských kín v týchto dňoch prichádza hraná adaptácia známeho disneyovského animáku Mulan. Ako mnohé iné filmy, aj Mulan tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu. Snímku sme mali vidieť začiatkom marca, potom však bola premiéra kvôli vírusu zrušená.

Istý čas sa zdalo, že Mulan tento rok na strieborných plátnach možno vôbec neuvidíme. Napokon je ale všetko inak a odvážna bojovníčka, našťastie, do našich kín dorazí. V tomto článku sa trochu viac pozrieme na to, čo tvorcov inšpirovalo, akú má Mulan históriu a čo nás asi čaká v kine.

CinemArt SK

História

Možno nevieš, že Mulan má poriadne dlhú históriu. Prvýkrát sa totiž s postavou menom Hua Mulan stretávame v klasickej čínskej epickej básni Balada o Mulan zo 6. storočia. V Číne ide o notoricky známu legendu. Príbeh rozpráva o mladej žene menom Hua Mulan, ktorej otec nemôže narukovať do armády, pretože je už starý. Jej sestra je zase až príliš mladá. Mulan sa tak rozhodne vziať osud do vlastných rúk, prezlečie sa za muža a narukuje do armády, aby tak mohla pomôcť svojej krajine v boji proti nájazdom Žužanov.

Mulan v boji strávi celých 12 rokov, potom sa spolu s ostatnými bojovníkmi vráti domov, kde ich privítajú s veľkou slávou. Mulan ale odmietne všetky pocty a prijme len jednu ťavu, na ktorej sa odvezie do rodnej dediny, aby sa opäť stretla s rodinou. Podľa legendy následne odhalí aj svojim spolubojovníkom, že je žena.

V 16. storočí vznikla ďalšia verzia tohto príbehu, ktorá je ale v mnohom depresívnejšia. Napríklad, Mulan po príchode domov zisťuje, že jej otec zomrel a matka sa znovu vydala. Mulan v zármutku spácha samovraždu.

The Art and Aesthetics of Form: Selections from the History of Chinese Painting/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hua_Mulan#/media/File:%E7%95%AB%E9%BA%97%E7%8F%A0%E8%90%83%E7%A7%80_Gathering_Gems_of_Beauty_(%E6%A2%81%E6%9C%A8%E8%98%AD)_2.jpg)

Skutočná postava?

Príbeh o Mulan je považovaný za legendu, akých máme po celom svete obrovské množstvo. Niektorých bádateľov ale zaujímalo, či celý príbeh nevychádza zo skutočných udalostí. To sa dodnes nepotvrdilo, keďže meno Mulan nenájdeme v žiadnych kronikách ani dobových záznamoch. To síce ešte úplne nemusí vylučovať, že Hua Mulan mala nejaký historický predobraz.

Môže ísť o kompilát viacerých žien a niektoré aspekty legendy by mohli mať reálne jadro. Úplnú pravdu ale dnes už zrejme nezistíme.

British Museum/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hua_Mulan#/media/File:Mulan,_18th_century,_ink_and_colors_on_silk.jpg)

Adaptácie

Ako sme sa už zmienili, Balada o Mulan sa v Číne teší veľkej popularite. Samotná Mulan sa stala predmetom mnohých ďalších ľudových príbehov, románov či hrdinských piesní. Tento pozoruhodný príbeh bol navyše aj viackrát adaptovaný do podoby divadelných hier či filmov.

Jedna z prvých divadelných hier (aspoň tých dochovaných) sa nazýva Mulan Joins the Army a vznikla v roku 1917. Hlavnú úlohu si zahrala herečka Mei Lanfang. Odvtedy sa diváci dočkali mnohých ďalších hier, opier či muzikálov.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Mulan%20Joins%20the%20Army&mp_sed=472080140)

Filmy

Prvým filmovým pokusom bola nemá snímka Hua Mulan Joins the Army z roku 1927 v réžii Liho Pingquana. Ďalšie filmové adaptácie nasledovali v rokoch 1928 a 1939. V roku 1964 vznikol muzikál Lady General Hua Mu-Lan a v roku 1998 mal premiéru aj celovečerný čínsky animák.

Hraný akčný film na motívy tejto legendy vznikol v roku 2009 a odniesol si priaznivé ohlasy čínskych kritikov, rovnako aj niekoľko cien. Na Slovensku či v Česku si však našiel len niekoľko divákov. Ďalšia hraná adaptácia legendy o Mulan mala v Číne premiéru tento rok pod názvom Matchless Mulan.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.mulan%202009&mp_sed=377522960)

V roku 1998 si premiéru odbil aj slávny animovaný celovečerák Mulan od štúdia Disney, ktorý režírovali Barry Cook a Tony Bancroft. Práve tento príbeh Mulan predstavil miliónom divákov na celom svete. Snímka sa stretla s veľkým kritickým aj diváckym úspechom a odniesla si viacero ocenení (vrátane nominácie na Oscara v kategórii najlepšie hudba).

Tento triumf Disneyho podnietil k vytvoreniu sequelu Mulan II v réžii Darrella Rooneyho a Lynne Southerland, ktorý ale v roku 2004 zamieril rovno na video a odniesol si extrémne negatívne kritiky. Plánovaný tretí diel bol teda zrušený.

Nová adaptácia

Pomaly, ale isto sa dostávame do súčasnosti. Disney už so svojimi hranými remakmi známych animákov oslávil nezanedbateľné úspechy, takže sa niet čo čudovať, že došlo aj na Mulan. Novú verziu režírovala uznávaná filmárka Niki Caro (režírovala úspešné hity, ako Pán veľrýb, McFarland: Útek pred chudobou či Úkryt v zoo) a v hlavnej úlohe sa nám predstaví talentovaná Liu Yifei. Okrem nej uvidíme aj Donnieho Yena, Jeta Li, Li Gong, Jasona Scotta Leeho či Rosalind Chao.

Príbeh sa bude podľa všetkého verne držať klasickej legendy aj animáku z roku 1998. Podľa režisérky však môžeme očakávať odlišný tón a atmosféru filmu. Niki Caro prezradila, že jej verzia bude o niečo drsnejšia a realistickejšia. Okrem toho môžeme tiež zabudnúť na veselé pesničky, keďže muzikálu sa tentokrát naozaj nedočkáme.

„Náš plán je vziať prvky z pôvodnej legendy aj z milovanej animovanej snímky od Disneyho a vytvoriť niečo nové a vzrušujúce, pričom rešpektujeme základné prvky tohto inšpiratívneho príbehu,“ povedal producent Jason Reed. „Zamerali sme sa na to, ako človek dokáže byť odvážny, lojálny a splniť si povinnosť a zároveň zostať verný sám sebe.“

Hoci celkové poňatie príbehu bude zrejme naozaj realistickejšie, rozhodne sa nemusíš báť, že by snímka nebola vhodná aj pre menších divákov. Reed totiž dodal, že chceli zachovať mágiu prítomnú v animovanej snímke. „Existuje veľa drsných verzií Mulaninho príbehu,“ povedal. „Povedali sme si, že tie nie sú vhodné pre verziu od Disneyho. Tá musí byť plná zázrakov a kúzla, hravá a obrazná. Výsledkom je zmes akcie, komédie a romantiky, ktoré sme spojili, aby sme vytvorili film, čo nadchne divákov každého veku.“

Súdiac podľa traileru sa zdá, že v kine dostaneme epickú akčnú nálož, v ktorej sa ale nezabudne ani na emócie. Mulan zatiaľ pôsobí veľmi lákavo a rozhodne sme zvedaví, či sa zapíše k tým najvydarenejším Disneyho hraným remakom. Potenciál na to rozhodne má.

Snímka si v našich kinách odbije premiéru 4. septembra 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt

Reagujte!
Grr Grr
0
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
1
Fňuk
Jeej Jeej
6
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
0
Haha
Woow Woow
0
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Mrkni aj tento článok:
10 desivých sériových vrahov, ktorých sa dodnes nepodarilo vypátrať

Prihlásiť sa

Nemáte účet?
Zaregistrovať sa

reset password

Späť na
Prihlásiť sa

Zaregistrovať sa

Prosím registrujte sa na emefka.sk

Späť na
Prihlásenie
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image

SLEDUJ EMEFKA

NA SOCIÁLNYCH SIEŤACH

SLEDUJ NA INSTAGRAME