Štvrtok 26.5.2022
sk
Dušan
cz
Filip

Do slovenských kín v týchto dňoch prichádza hraná adaptácia známeho disneyovského animáku Mulan. Ako mnohé iné filmy, aj Mulan tvrdo zasiahla pandémia koronavírusu. Snímku sme mali vidieť začiatkom marca, potom však bola premiéra kvôli vírusu zrušená.

Istý čas sa zdalo, že Mulan tento rok na strieborných plátnach možno vôbec neuvidíme. Napokon je ale všetko inak a odvážna bojovníčka, našťastie, do našich kín dorazí. V tomto článku sa trochu viac pozrieme na to, čo tvorcov inšpirovalo, akú má Mulan históriu a čo nás asi čaká v kine.

CinemArt SK

História

Možno nevieš, že Mulan má poriadne dlhú históriu. Prvýkrát sa totiž s postavou menom Hua Mulan stretávame v klasickej čínskej epickej básni Balada o Mulan zo 6. storočia. V Číne ide o notoricky známu legendu. Príbeh rozpráva o mladej žene menom Hua Mulan, ktorej otec nemôže narukovať do armády, pretože je už starý. Jej sestra je zase až príliš mladá. Mulan sa tak rozhodne vziať osud do vlastných rúk, prezlečie sa za muža a narukuje do armády, aby tak mohla pomôcť svojej krajine v boji proti nájazdom Žužanov.

Mulan v boji strávi celých 12 rokov, potom sa spolu s ostatnými bojovníkmi vráti domov, kde ich privítajú s veľkou slávou. Mulan ale odmietne všetky pocty a prijme len jednu ťavu, na ktorej sa odvezie do rodnej dediny, aby sa opäť stretla s rodinou. Podľa legendy následne odhalí aj svojim spolubojovníkom, že je žena.

V 16. storočí vznikla ďalšia verzia tohto príbehu, ktorá je ale v mnohom depresívnejšia. Napríklad, Mulan po príchode domov zisťuje, že jej otec zomrel a matka sa znovu vydala. Mulan v zármutku spácha samovraždu.

The Art and Aesthetics of Form: Selections from the History of Chinese Painting/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hua_Mulan#/media/File:%E7%95%AB%E9%BA%97%E7%8F%A0%E8%90%83%E7%A7%80_Gathering_Gems_of_Beauty_(%E6%A2%81%E6%9C%A8%E8%98%AD)_2.jpg)

Skutočná postava?

Príbeh o Mulan je považovaný za legendu, akých máme po celom svete obrovské množstvo. Niektorých bádateľov ale zaujímalo, či celý príbeh nevychádza zo skutočných udalostí. To sa dodnes nepotvrdilo, keďže meno Mulan nenájdeme v žiadnych kronikách ani dobových záznamoch. To síce ešte úplne nemusí vylučovať, že Hua Mulan mala nejaký historický predobraz.

Môže ísť o kompilát viacerých žien a niektoré aspekty legendy by mohli mať reálne jadro. Úplnú pravdu ale dnes už zrejme nezistíme.

British Museum/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Hua_Mulan#/media/File:Mulan,_18th_century,_ink_and_colors_on_silk.jpg)

Adaptácie

Ako sme sa už zmienili, Balada o Mulan sa v Číne teší veľkej popularite. Samotná Mulan sa stala predmetom mnohých ďalších ľudových príbehov, románov či hrdinských piesní. Tento pozoruhodný príbeh bol navyše aj viackrát adaptovaný do podoby divadelných hier či filmov.

Jedna z prvých divadelných hier (aspoň tých dochovaných) sa nazýva Mulan Joins the Army a vznikla v roku 1917. Hlavnú úlohu si zahrala herečka Mei Lanfang. Odvtedy sa diváci dočkali mnohých ďalších hier, opier či muzikálov.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.Mulan%20Joins%20the%20Army&mp_sed=472080140)

Filmy

Prvým filmovým pokusom bola nemá snímka Hua Mulan Joins the Army z roku 1927 v réžii Liho Pingquana. Ďalšie filmové adaptácie nasledovali v rokoch 1928 a 1939. V roku 1964 vznikol muzikál Lady General Hua Mu-Lan a v roku 1998 mal premiéru aj celovečerný čínsky animák.

Hraný akčný film na motívy tejto legendy vznikol v roku 2009 a odniesol si priaznivé ohlasy čínskych kritikov, rovnako aj niekoľko cien. Na Slovensku či v Česku si však našiel len niekoľko divákov. Ďalšia hraná adaptácia legendy o Mulan mala v Číne premiéru tento rok pod názvom Matchless Mulan.

Profimedia (https://www.profimedia.sk/editorial?blob=mag.UUs~sp.mulan%202009&mp_sed=377522960)

V roku 1998 si premiéru odbil aj slávny animovaný celovečerák Mulan od štúdia Disney, ktorý režírovali Barry Cook a Tony Bancroft. Práve tento príbeh Mulan predstavil miliónom divákov na celom svete. Snímka sa stretla s veľkým kritickým aj diváckym úspechom a odniesla si viacero ocenení (vrátane nominácie na Oscara v kategórii najlepšie hudba).

Tento triumf Disneyho podnietil k vytvoreniu sequelu Mulan II v réžii Darrella Rooneyho a Lynne Southerland, ktorý ale v roku 2004 zamieril rovno na video a odniesol si extrémne negatívne kritiky. Plánovaný tretí diel bol teda zrušený.

Nová adaptácia

Pomaly, ale isto sa dostávame do súčasnosti. Disney už so svojimi hranými remakmi známych animákov oslávil nezanedbateľné úspechy, takže sa niet čo čudovať, že došlo aj na Mulan. Novú verziu režírovala uznávaná filmárka Niki Caro (režírovala úspešné hity, ako Pán veľrýb, McFarland: Útek pred chudobou či Úkryt v zoo) a v hlavnej úlohe sa nám predstaví talentovaná Liu Yifei. Okrem nej uvidíme aj Donnieho Yena, Jeta Li, Li Gong, Jasona Scotta Leeho či Rosalind Chao.

Príbeh sa bude podľa všetkého verne držať klasickej legendy aj animáku z roku 1998. Podľa režisérky však môžeme očakávať odlišný tón a atmosféru filmu. Niki Caro prezradila, že jej verzia bude o niečo drsnejšia a realistickejšia. Okrem toho môžeme tiež zabudnúť na veselé pesničky, keďže muzikálu sa tentokrát naozaj nedočkáme.

„Náš plán je vziať prvky z pôvodnej legendy aj z milovanej animovanej snímky od Disneyho a vytvoriť niečo nové a vzrušujúce, pričom rešpektujeme základné prvky tohto inšpiratívneho príbehu,“ povedal producent Jason Reed. „Zamerali sme sa na to, ako človek dokáže byť odvážny, lojálny a splniť si povinnosť a zároveň zostať verný sám sebe.“

Hoci celkové poňatie príbehu bude zrejme naozaj realistickejšie, rozhodne sa nemusíš báť, že by snímka nebola vhodná aj pre menších divákov. Reed totiž dodal, že chceli zachovať mágiu prítomnú v animovanej snímke. „Existuje veľa drsných verzií Mulaninho príbehu,“ povedal. „Povedali sme si, že tie nie sú vhodné pre verziu od Disneyho. Tá musí byť plná zázrakov a kúzla, hravá a obrazná. Výsledkom je zmes akcie, komédie a romantiky, ktoré sme spojili, aby sme vytvorili film, čo nadchne divákov každého veku.“

Súdiac podľa traileru sa zdá, že v kine dostaneme epickú akčnú nálož, v ktorej sa ale nezabudne ani na emócie. Mulan zatiaľ pôsobí veľmi lákavo a rozhodne sme zvedaví, či sa zapíše k tým najvydarenejším Disneyho hraným remakom. Potenciál na to rozhodne má.

Snímka si v našich kinách odbije premiéru 4. septembra 2020.

CinemArt SK

Tento obsah vznikol v spolupráci s CinemArt


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť