Odkiaľ sa vzali čudné názvy nábytku IKEA?

Prečo sa plyšová brokolica volá TORVA? Prečo sa IKEA volá IKEA? Čo sa najlepšie predáva v slovenskej IKEI? Predávala IKEA vždy len nábytok a bytové doplnky?


Ikea si získala srdcia miliónov ľudí a vytŕča z davu spomedzi ostatných obchodov s nábytkom. Nad kvalitou sa často polemizuje, no nad originalitou a dobrým marketingom určite nie. Návštevu odporúčame, aj keď si nepotrebujete nič kúpiť. Keď je vonku škaredé počasie a vy sa nudíte, môžete sa ísť zabaviť a najesť práve do Ikey. Okrem dizajnových vychytávok každého upútajú názvy jednotlivých položiek. Niektoré sa dajú ledva vysloviť, ďalšie nám pripomínajú úplne iné slová, ako by mali. Každopádne, pokiaľ vám nie sú blízke severské jazyky, ťažko v nich nájdete zmysel. No Švédi to majú vymyslené viac než dobre. Či už ide o nábytok, doplnky, alebo iný tovar, častokrát je označovaný dlhým číselným kódom, alebo zhlukom slov, písmen a čísel. Pôvodne sa toho mala držať aj Ikea.

 

Povedzme si zopár faktov. Ikeu založil iba 17-ročný Ingvar Kamprad v roku 1943. Ten bojoval celý život s dyslexiou a mal veľký problém so zapamätaním si kódov jednotlivých tovarov. Jeho sestra vymyslela skvelý nápad ako mu túto situáciu zjednodušiť a vďaka tomu sa lampa môže volať SOLLEFTEÅ a posteľ TUFFING. Nám tieto slová nič nehovoria, no Ikea má svoje vlastné pravidlá ako pomenúvať jednotlivé sekcie nábytku. Každá kategória si vyberá z rôznych skupín slov, ktoré pochádzajú zo švédčiny, nórčiny, fínčiny alebo dánčiny. Pozrime sa na ne:

Sedačky, gauče, stolíky poličky, kľučky – mestá a miesta vo Švédsku

Postele, skrine – mestá a miesta v Nórsku

Koberce – dánske mestá

Stoly, stoličky – fínske kalendárne mená

Výbava kúpeľní – švédske jazerá, rieky a iné vodné plochy

Kuchynský tovar – rôzne gramatické termíny vo švédčine

Jedálne a jedálenské doplnky – lokality a mestá vo Fínsku

Detské veci – názvy vtákov a cicavcov

Zdroj: ikea.com

Stolička Volfgang nazvaná podľa bežného severského mena

 

Knižnice – profesie

Kuchyne – koreniny, bylinky, ryby, ovocie, rôzne plodiny

Textil a závesy – ženské švédske mená

Záclony – matematické a geometrické pomenovania

Záhradný nábytok – švédske ostrovy

Svietidlá a lampy – terminológie z hudby, chémie, meteorológie, mierky a váhy, ročné obdobia, dni, mesiace, lode…

Posteľná bielizeň – kvety, rastliny, drahé kamene

Nástenné dekorácie, obrazy, škatule, rámy, hodiny – slangové názvy miest vo Švédsku

Zdroj: ikea.com

Lampy HEKTAR (hektár) a MUSIK (hudba)

Okrem týchto skupín existujú aj tzv. logické názvy, keď sa misa volá BLANDA, čo znamená miešať, alebo detská lopta SPARKA, čo je kopnutie. Originálny je aj názor nástenných vešiakov v tvare psích zadkov BÄSTIS, čo slangovo znamená „najlepší priateľ“.

Zdroj: ikea.com

 

Zdroj: ikea.com

Zaujímavosť č.1: Vedeli ste, že Ikea na začiatku svojej existencie predávala perá, peňaženky, rámy na fotky, hodinky, šperky a nylonové pančuchy? Dokonca za bezkonkurenčné ceny. Nábytok sa v nej začal predávať až 5 rokov po založení spoločnosti.

Zaujímavosť č. 2: Najpredávanejším predmetom v Ikei na Slovensku je sklenený pohár POKAL, ktorý by sme našli v nejednej domácnosti, firme, alebo reštaurácii. Najpredávanejším nábytkom je jednoduchý stolík LACK. Oba tieto predmety vynikajú najmä svojou nízkou cenou, čo celkom vystihuje spôsob nakupovania Slovákov.

Zdroj: ikea.com

Pohár POKAL by sa v slovenčine volal trofej a názov stolíka LACK by sa dal preložiť ako nalakovaný, glazúrovaný alebo lesklý.

Zaujímavosť č. 3: Ako vznikol názov Ikea?. Súvisí to s dyslexiou pána Ingvara. Snažil sa vymyslieť názov, ktorý by si ľahko zapamätal. A preto sú prvé 2 písmená iniciály jeho mena a druhé dve sú iniciály miest, kde vyrastal. I – Ingvar, K – Kampard, E – Elmtaryd (farma na ktorej vyrastal), A – Agunnaryd (mesto v ktorom leží spomínaná farma). Chlapík vymyslel super jednoduchý názov pre seba, ale o to zložitejší pre nás 🙂

Zaujímavosť č. 4: Pokiaľ ide o marketing spoločnosti, väčšinu svojho rozpočtu investujú do výroby katalógu. Jeho tvorba trvá 10 mesiacov. Katalóg má cez 300 strán, vydáva sa už 66 rokov a putuje do 43 krajín sveta.

Zdroj: najmeme.sk

Zdroj: 9gag.com

Zaujímavosť č. 5: Veľmi zaujímavá situácia nastala v Čechách. Podivuhodné názvy si vybrali svoju daň pri predaji obyčajného koberca. Nebolo by na tom nič zvláštne,  keby sa hnedý koberec nevolal HOVEN. Ak ovládate základy češtiny, asi viete, kam tým smerujeme. Koberce sa veľmi dobre nepredávali a tak museli pristúpiť k ,,Doprodeji HOVEN“, na čom sa mnoho zákazníkov pohoršovalo, ale i pobavilo. U nás sa môžeme pobaviť na predlžovačke KOPPLA, ktorá však nekope ľudí elektrinou, ale len získala švédsky výraz pre slovo ODPOJIŤ. Celkom vtipne znie aj pomenovanie umelých a teda ,,fejkových“ rastlín, ktoré sa volajú FEJKA. V angličtine však máte o zábavu postarané, rôzne skomoleniny tohto jazyka nájdete v mnohých ,,ikeáckych“ regáloch.

 

Zdroj: idnes.cz

Zdroj: galerkiwnetrz.pl

Zdroj: cas.sk

Zdroj: root.cz

Okrem komických názvov tovaru je tento obchod známy aj niekedy komplikovaným skladaním nábytku z početného množstva malých častí, čo býva vďačným námetom mnohých vtipných ilustrácií a obrázkov na internete.

Zdroj: musenblaetter.de

Zdroj: philipchircop.com

Zdroj: emefka.sk

Zdroj: sofiaglobe.com

Zdroj: 9gag.com

Zdroj: memehub.sk

Zaujímavosť č.6 (Jazykové okienko): Mimochodom, ak by chcel niekto moralizovať, že sa slovo „Ikea“ neskloňuje a podľa vás sa hovorí: ,,Poďme do IKEA a potom do EUROVEA!“ tak je na omyle. Skloňujú sa podla vzoru žena resp. idea.

Zdroj: giphy.com

Zdroj: memehub.sk

Zdroj: ikea.com, cs.wikipedia.org, lar5.com, idnes.cz, pronaladu.cz, buzzfeed.com

 

Loading

Bol si už niekedy v IKEI?

Ďakujeme za hlasovanie
V tejto ankete ste už hlasovali!
Vyberte si možnosť:
Páčil sa ti tento článok? Mal by si aj ty chuť písať o mnohých zaujímavých témach? Budeme radi ak doplníš náš kolektív. Dozvedieť sa viac!
Reagujte!
Grr Grr
1
Grr
Fuuj Fuuj
1
Fuuj
Fňuk Fňuk
0
Fňuk
Jeej Jeej
11
Jeej
Uups Uups
0
Uups
Haha Haha
73
Haha
Woow Woow
30
Woow

Komentuj post a napíš, čo si o tom myslíš!

⬇️

Komentáre 2

Pridaj komentár

Pre odoslanie komentáru sa musíte prihlásiť. Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

Odkiaľ sa vzali čudné názvy nábytku IKEA?

Prihlásiť sa

Prihláste sa prosím pomocou svojho prihlasovacieho mena a hesla. Prihlasovacie údaje na stránky emefka.sk a memehub.sk sú rovnaké.
Ak ešte nemáte účet zaregistrujte sa.

reset password

Späť na
Prihlásiť sa
Choose A Format
Personality quiz
Trivia quiz
Dotazník
Príbeh
Zoznam
Meme
Video
Audio
Image