Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 30.5.2023
sk
Ferdinand
cz
Ferdinand
Premium odznak
Zdroj: ©Shutterstock

Odkiaľ sa vzali ešpézetky? Toto si o poznávacích značkách áut pravdepodobne nevedel

Niektoré krajiny to naozaj zbytočne komplikujú.

Všetky autá vo (asi) všetkých krajinách sveta musia mať pridelené evidenčné číslo vozidla. Určite sa ti už stalo, keď si s rodičmi cestoval vo Felicii cez pol sveta k chorvátskemu moru, že počas nekonečne dlhej cesty, po zjedení všetkých lepeňákov a rezňov s uhorkou, si už nevedel, čo od nudy robiť, tak si začal hádať podľa značiek, odkiaľ ktoré okoloidúce auto je. To ale bolo vymyslených krajín a miest…

Dejiny „ešpézetiek“ siahajú ďaleko do histórie, až ku kráľovi Ľudovítovi XVI. Práve on totiž chcel, aby parížski občania mali na svojich kočoch tabličku s menom a adresou. Dôvodom tohto nariadenia bolo, aby sa v prípade nehody dal ľahšie identifikovať vinník.

Tento systém platil iba v Paríži. Prvým štátom so systémom poznávacích značiek sa stalo Španielsko. Prvá poznávacia značka z roku 1900 mala podobu PM-1. Španieli tento systém však zmenili už trikrát, takže najdlhšie fungujúcim systémom EČV sa môže pochváliť Švajčiarsko. To zaviedlo svoj systém prideľovania registračných čísel vozidlám v roku 1933 a platí až dodnes.

Prvé značky sa zvykli vyrábať z porcelánu, takže boli krehké a nepraktické. Neskôr sa experimentovalo s materiálmi ako kartón, koža a plast, v čase vojny tieto materiály nahradila meď. Jedným z výrobných materiálov značiek boli vraj aj sójové zrná.

EČV na Slovensku

Do 28. februára 2023 mali EČV (evidenčné čísla vozidiel) na Slovensku 7 znakov rozdelených do troch skupín: prvú skupinu tvorili dve písmená a označovala skratku okresu, v ktorom bolo auto prihlásené. Druhú skupinu tvorilo trojčíslie, ktoré bolo súčasťou postupujúceho radu čísel od 001 – 999. Tretiu zložku opäť tvorila postupná kombinácia písmen v intervale A – Z.

Od 1. marca 2023 sa však tento systém zmenil a na cestách už môžeme vidieť autá, ktoré majú na mieste prvej dvojice písmen kombináciu AA. Číselný rad v strede EČV, ako aj dvojkombinácia písmen na tretej pozícii značky zostáva zachovaná, pričom doteraz použité kombinácie sa vynechajú. Autá diplomatov a cudzích zastupiteľských úradov majú špecifické značky.

Inak, vedel si, že tabuľky so štátnou poznávacou značkou (ŠPZ) a tabuľky s evidenčným číslom vozidla (EČV) nie sú úplne to isté? ŠPZ sa vydávali iba do 1. apríla 1997, autá registrované po tomto dátume dostávali už iba tabuľky s EČV.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje