Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Sobota 22.6.2024
sk
Paulína
, Paula, Pavla
cz
Pavla

Odlesňovanie v Amazónii dosiahlo v októbri nový rekord

Odlesnené územie amazonského dažďového pralesa v priebehu mesiaca október bolo väčšie než polovica mesta Rio de Janeiro – 877 štvorcových kilometrov.


Odlesňovanie Amazonského pralesa v Brazílii dosiahlo v októbri nový rekord. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovala brazílska vládna agentúra – len niekoľko dní po tom, ako prezident Jair Bolsonaro na klimatickom summite COP26 oznámil ambiciózne environmentálne ciele.

Podľa brazílskeho Národného ústavu pre výskum vesmíru (INPE) bolo územie amazonského dažďového pralesa odlesnené len v priebehu jediného mesiaca október väčšie než polovica mesta Rio de Janeiro – 877 štvorcových kilometrov –, čo je v porovnaní s rovnakým mesiacom vlaňajšieho roka nárast o päť percent. Je to zároveň najvyššie októbrové číslo, odkedy INPE začal v roku 2016 zhromažďovať údaje.

Shutterstock

V dôsledku nelegálnej ťažby a poľnohospodárskej činnosti odlesňovanie Amazónie v roku 2020 prudko vzrástlo a má nábeh dosiahnuť podobné maximá i v roku 2021. Tento rok sa vyklčovalo už 7880 štvorcových kilometrov pralesa, a to do konca roka chýbajú ešte dva mesiace.

Brazília bola na summite COP26 v Glasgowe jedným zo signatárov medzinárodného prísľubu skončiť s odlesňovaním do roku 2030. Bolsonaro zašiel dokonca ešte ďalej, keď sa zaviazal, že nelegálne odlesňovanie v tejto obrovskej juhoamerickej krajine – na území ktorej sa rozprestiera 60 percent Amazónie – sa skončí do roku 2028, čím posunul predchádzajúci cieľ o dva roky skôr.

Tieto záväzky sa však stretli so skepticizmom zo strany environmentálnych skupín, ktoré spolu s brazílskou opozíciou priamo obviňujú Bolsonara z prudkého nárastu odlesňovania pre jeho podporu nelegálnej poľnohospodárskej a ťažobnej práce.

Takéto prísľuby „nemenia nič na tom, čo sa v skutočnosti s pralesom deje,“ povedal Romulo Batista, hovorca kampane Greenpeace pre Amazóniu. „Odlesňovanie a požiare zostávajú mimo kontroly a násilie voči pôvodným obyvateľom sa len zvyšuje,“ spresnil.

INPE zaznamenal v októbri v Amazónii viac ako 11.500 lesných požiarov, čo je menej než 17.300 zaznamenaných za vlaňajšok. Stále je to však vysoký nárast oproti údaju z roku 2019, keď počet lesných požiarov dosiahol necelých 7900.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.