Zázračné dieťa Barbara Newhall Follett zmizla bez stopy
Zázračné dieťa Barbara Newhall Follett zmizla v roku 1939 vo veku 26 rokov po bitke so svojím manželom. Už ju nikdy nikto nevidel. Follett je slávnou autorkou románu Dom bez okien, ktorý napísala vo veku 12 rokov. Zožal obrovskú chválu.
Follett napísala nasledujúci rok pokračovanie, ale týždeň pred vydaním ich otec rodinu opustil. Nadaná spisovateľka si našla prácu ako pisárka, aby mala nejaký príjem. Jej otec si totiž so sebou vzal aj jej peniaze. Vo veku 20 rokov napísala ďalšie dve knihy, ale nemala editora. Dokonca nemala ani stredoškolský diplom a ťažko si hľadala prácu.
Follett sa v roku 1934 vydala za Nickersona Rogersa. V roku 1939 napísala priateľovi, že ju Nick podvádza, a 7. decembra navždy zmizla. Rogers povedal, že očakával, že sa vráti, a preto mu trvalo týždne, kým to oznámil polícii. Médiá sa o jej zmiznutí dozvedeli až v roku 1966, pretože Rogers v správe o nezvestnej osobe neuviedol jej rodné meno.
Biologička Margie Profet zmizla na sedem rokov
Evolučná biologička Margie Profet strávila 80. a začiatok 90. rokov publikovaním kontroverzných, no vplyvných prác týkajúcich sa menštruácie, ranných nevoľností a alergií. A to vrátane prelomovej myšlienky, že menštruácia má svoju funkciu a nie je len vedľajším produktom. V roku 1993 vyhrala šesťcifernú sumu od MacArthur Foundation „Genius grant“. V roku 2005 stále žila z ceny, ale prerušila vzťahy so svojimi priateľmi a rodinou a bola považovaná za nezvestnú osobu.
Profet sa prekvapivo znovu objavila a stretla so svojou rodinou v roku 2012. Povedala, že nevedela, že ju niekto hľadá. Roky vraj trpela „veľkými fyzickými bolesťami“ kvôli neodhalenej chorobe. Povedala, že neprezradila svoje miesto ani stav, pretože nechcela nikoho obťažovať. Kvôli bolestiam nemohla pracovať, a tak strávila niekoľko rokov v chudobe. Podľa svojich slov bola „živená prevažne náboženstvom“. Nikdy nevysvetlila, čo znamená pojem náboženstvo.
Fyzik Ettore Majorana vybielil svoj bankový účet a zmizol
Teoretického fyzika Ettoreho Majoranu (1906-1938?) považoval Enrico Fermi, tvorca prvého jadrového reaktora, za jedného z najgeniálnejších mužov na svete. Fermi dokonca Majoranu prirovnal ku Galileovi a Newtonovi. Vedecká komunita bola šokovaná, keď sa dozvedela, že Majorana zmizol bez stopy v roku 1938. Stalo sa tak krátko po cestovaní na lodi smerujúcej z Palerma do Neapola.
Existuje veľa teórií o tom, čo sa stalo, ale neexistujú žiadne skutočné dôkazy, ktoré by ich podporili. Samovražda je populárna teória. Napísal list priateľovi, v ktorom uviedol, že „urobil rozhodnutie, ktorému sa nedalo vyhnúť“.
Niektorí si myslia, že Majoranu zabili nacisti, vstúpil do kláštora alebo sa len rozhodol začať nový život. Deň predtým, ako zmizol, totiž úplne vyčerpal svoj bankový účet.
Geniálny šéfkuchár Nick Gill sa rozhodol zmiznúť
Nick Gill bol vo veku iba 21 rokov najmladším britským šéfkuchárom, ktorý vyhral Michelinskú hviezdu. Zdalo sa, že je predurčený na život plný slávy a bohatstva, a bol oslavovaný ako kulinársky génius. Keď zmizol, mal 42 rokov. Bol väznený za útok na svoju bývalú manželku a stratil kontakt so svojimi dvoma malými deťmi. Bol údajne „ťažkým alkoholikom a užívateľom drog“.
V roku 1998 údajne povedal svojmu staršiemu bratovi, že zmizne. Zároveň ho poprosil, aby ho nehľadal. Jeho brat sa mu zaviazal, že ho hľadať nebude, a Nicka odvtedy nikto nevidel. Zvláštne je, že náčrt Nicka ceruzkou od jeho staršieho brata sa objavil na aukcii v Christie’s v roku 2014.
Jeho brat A. A. Gill ale povedal, že nevie, odkiaľ sa kresba na aukcii vzala. Podľa jeho slov, ak by sa sním Nick chcel spojiť, nie je ťažké ho nájsť. Starší brat A. A. Gill, celým menom Adrian Anthony Gill, zomrel o dva roky neskôr v roku 2016.