Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 26.6.2024
sk
Adriána
cz
Adriana, Adrian

Odsúdení Slováci, ktorí utiekli z väzenia. Koľkí sú ešte stále na úteku?

Najkrvavejší útek väzňov sa odohral v Leopoldove v roku 1991.


Väčšina z nás pozná populárny americký seriál Prison Break, kde sa hlavný predstaviteľ snaží o útek z väzenia. Nejde však o záležitosť, ktorá sa odohráva len v seriáloch či filmoch, a netýka sa len Ameriky.

O útek sa pokúsili už mnohí väzni aj na Slovensku. Niektorých dolapili ešte v ten deň, iní sa skrývali niekoľko mesiacov a sú aj takí, ktorých sa nepodarilo chytiť doteraz. Poďme sa teda spolu pozrieť na známe úteky z väzenia na Slovensku a priblížime si aj najkrvavejší útek väzňov, ktorý sa odohral v Leopoldove a vyžiadal si päť obetí a niekoľko zranených.

Ušiel z pracoviska

Z pracoviska v Kalamenoch pri Ružomberku utiekol 19. júla 2022 väzeň Stanislav Oračko. Odsúdený sa z pracoviska vzdialil v ranných hodinách.

Zbor väzenskej a justičnej stráže vtedy priblížil, že sa väzeň vzdialil z vonkajšieho pracoviska s dohľadom. Išlo o pracovisko bez priameho stráženia spočívajúce v nepravidelnej kontrole. „Vedenie ústavu bezprostredne po zistení tejto udalosti prijalo všetky preventívno-bezpečnostné opatrenia a v súčinnosti s príslušnými zložkami Policajného zboru bolo okamžite začaté pátranie po odsúdenom,“ podotkla hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská v tom čase.

Oračko nebol na úteku dlho. Polícia ho dolapila už na druhý deň a väzeň sa priznal, že konal skratovo.

emefka.sk/tag/krimi-pripady/ Tag v článku: Krimi prípady

Dva úteky v roku 2016

Slovenský väzeň Igor H. z Rimavskej Soboty utiekol z väzenia 8. novembra 2016 do Maďarska. Maďarské justičné orgány ho vydali na Slovensko 17. novembra a bol vtedy umiestnený do Ústavu na výkon väzby a na výkon trestu odňatia slobody v Bratislave.

„Vo výkone trestu odňatia slobody sa nachádzal pre spáchanie prečinu usmrtenia z nedbanlivosti počas autonehody, za čo mu bol uložený nepodmienečný trest v trvaní 30 mesiacov so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Lehotu na podmienečné prepustenie by splnil 16. februára budúceho roku. Koniec trestu má mať 16. mája 2018. Na základe uvedeného bolo voči odsúdenému začaté pátranie v súčinnosti s Policajným zborom,“ spresnil vtedy pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže Adrián Baláž.

väzenie, väzeň, Nórsko, luxus
Shutterstock

Slováci ho prirovnávajú ku Kajínkovi

Ľubomír Behan si aktuálne odpykáva trest v najstráženejšej väznici v Ilave. Z Leopoldova sa mu totiž 2. júna v roku 2016 podarilo ujsť na celé štyri mesiace.

Ľubomír Behan je považovaný za slovenskú verziu Jiřího Kajínka, najznámejšieho českého kriminálnika.

Behan ušiel 2. júna roku 2016 počas väzenských prác krátko po 8. hodine ráno neďaleko leopoldovskej väznice. Po odsúdenom vtedy pátralo v okolí Maduníc niekoľko desiatok policajtov, psovodov a nasadený bol aj policajný vrtuľník.

„V čase asi o 8:15 počas realizácie prác na oprave strelnice v ústave Leopoldov mimo stráženej časti objektu utiekol 24-ročný odsúdený, ktorý sa vo výkone trestu odňatia slobody nachádzal pre spáchanie trestného činu lúpeže, za čo mu bol uložený trest odňatia slobody v trvaní osem rokov a osem mesiacov so zaradením do ústavu so stredným stupňom stráženia. Na základe uvedenej skutočnosti boli ihneď po tomto zistení zo strany ústavu a následne v súčinnosti s príslušníkmi Policajného zboru prijaté opatrenia na jeho vypátranie a zadržanie,“ uviedol vtedy pre TASR Adrián Baláž, riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže.

TASR – KR PZ v Trnave

Koľkí sú ešte stále na úteku?

Zboru väzenskej a justičnej stráže sme sa opýtali, či sú ešte nejakí odsúdení Slováci na úteku, ktorých sa doteraz nepodarilo dolapiť.

„Môžeme uviesť, že Zbor väzenskej a justičnej stráže od roku 1990 eviduje dvoch odsúdených, ktorých sa do dnešného dňa podľa našich informácií nepodarilo Policajnému zboru vypátrať. V prvom prípade išlo o 41-ročného odsúdeného z ústavu Banská Bystrica, ktorý bol vo výkone trestu odňatia slobody za trestný čin krádeže s dĺžkou trestu odňatia slobody 18 mesiacov, ktorý sa v roku 1990 nevrátil z domova z prerušenia výkonu trestu odňatia slobody.

V druhom prípade z roku 2006 išlo o 56-ročného odsúdeného z ústavu Hrnčiarovce nad Parnou, ktorý sa vzdialil z nestráženého pracoviska mimo ústavu. Odsúdený bol za trestný čin skrátenia dane a poistného s dĺžkou trestu tri roky,“ uviedla pre EMEFKA hovorkyňa Zboru väzenskej a justičnej stráže Monika Kacvinská.

Najkrvavejší útek väzňov na Slovensku

Masaker v leopoldovskej väznici, považovanej za bývalého režimu za najprísnejšie väzenie s tvrdými podmienkami, sa odohral 23. novembra 1991, keď sa skupina väzňov dohovorila o úteku.

Boli to Ondrej Harvan (30), odsúdený predtým za vraždu na 23 rokov, Dalibor Bajger (20), odsúdený predtým na 11 rokov, Polgári (30), odsúdený predtým na deväť rokov za vydieranie a lúpežné prepadnutie, Vladimír Duda (25), odsúdený predtým za krádeže na osem rokov, Miloš Uriga (22), odsúdený predtým za lúpež na sedem rokov, Bartolomej Botoš (26), odsúdený predtým za násilnú trestnú činnosť na desať rokov, Václav Fedák (21), odsúdený predtým na štyri roky.

Vyšetrovanie neskôr preukázalo, že útek plánovali od októbra a boli odhodlaní ujsť za každú cenu.

Prvou obeťou utekajúcich väzňov sa stal dozorca František Svoboda. Po skončení sčítania väzňov ho Polgári požiadal, aby mu otvoril mrežu, pretože chce do schránky vhodiť list. Keď tak dozorca urobil, Polgári ho napadol. Vzápätí sa k nemu pridal Uriga, ktorý ho niekoľkokrát bodol nožom. Svoboda na mieste zomrel. Väzni sa presunuli do kancelárie, kde spútali a brutálne zbili štyroch dozorcov. Obliekli si ich uniformy a dostali sa až k bránam väznice.

Odcudzili dva samopaly a štyri pištole. Tam na mieste usmrtili štyroch strážcov a ďalším dvom spôsobili ťažké zranenia. Posledného zobrali so sebou ako rukojemníka. Spolu s ním sa ešte vrátili do oddielu, aby vyslobodili posledného komplica. Keďže jeden z väzňov sa im postavil do cesty, vodca vzbury Polgári ho zastrelil.

TASR – Archív Vladimír Benko

Odsúdený sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil

Počas úteku väzni kradli autá, na ktorých chceli podľa plánu utiecť cez Poľsko a potom loďou do Austrálie. V priebehu 20 hodín ich však vďaka rozsiahlej policajnej akcii chytili. Jediné zranenie utrpel Polgári, ktorý sa chcel brániť streľbou pomocou ukradnutého samopalu. Na začiatku februára 1993 bol vynesený nad utečencami a vrahmi rozsudok.

KS v Bratislave odsúdil na doživotný trest Ondreja Harvana, Tibora Polgáriho a Miloša Urigu. Vladimír Duda bol odsúdený na 13 rokov väzenia, Dalibor Bajger a Václav Fedák na 15 rokov a Bartolomej Botoš na 18 rokov. Odsúdený Ondrej Harvan sa v cele krátko po vynesení rozsudku obesil. Fedáka pustili z väzenia v roku 2009 a Dudu v roku 2010.

Troch príslušníkov väzenskej stráže zavraždil Polgári, ktorý sa už 20 mesiacov predtým, v marci 1990, zviditeľnil pri veľkej vzbure v Leopoldove. Táto veľká vzbura v najťažšom väzení bývalého socialistického režimu sa začala 15. marca 1990.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.