Bol som stratený, obhajuje sa
Van de Velde neprebral plnú zodpovednosť za svoje činy a verejnosť sa snažil obmäkčiť skutočnosťou, že aj on sám bol ešte mladý. „Učinil som túto životnú voľbu, keď som ešte nebol pripravený. Bol som tínedžer a ešte stále som sa len snažil utriediť si život. Bol som akýsi stratený,“ cituje jeho vyjadrenie The New York Times.
Sudcu jeho „situácia“ neobmäkčila a odsúdil ho na štyri roky trestu odňatia slobody. Napokon ho po trinástich mesiacoch prepustili. Dvanásť mesiacov si odsedel vo Veľkej Británii, potom ho presunuli naspäť do Holandska. „Označili ma za s*xuálne monštrum, za pedofila. Nie som ním – naozaj nie,“ vyjadril sa po svojom prepustení.
Účasť na olympiáde a vzbura divákov
Fakt, že takýto človek vôbec dostal možnosť súťažiť o olympijskú medailu, pochopiteľne, vzbudila vlnu kontroverzie. Ani fakt, že dnes už Van de Velde o incidente hovorí ako o „najväčšej chybe svojho života“, na tom nič nezmenil. Ľudia ho tam nechceli a neváhali to dať patrične najavo. Okrem toho, že ho diváci na tribúnach počas olympijského zápasu doslova vypískali, sa začala internetom šíriť petícia o jeho diskvalifikovaní.
Petíciu na platforme change.org podpísalo viac ako 135-tisíc ľudí a ako informoval portál AP News, Steven van de Velde bol z olympijských hier po prehre s Brazíliou diskvalifikovaný.