Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 7.12.2022
sk
Ambróz
cz
Ambrož
, Benjamin

Odtajnili ďalších 1500 dokumentov o atentáte na J.F. Kennedyho

V spojitosti s atentátom na Kennedyho sa objavilo množstvo konšpiračných teórií.


Americký Národný archív odtajnil v stredu takmer 1500 dokumentov o atentáte, v dôsledku ktorého v novembri 1963 prišiel o život vtedajší prezident USA John F. Kennedy. Väčšina odtajnených dokumentov pochádza z amerického Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) a Ústrednej spravodajskej služby (CIA), píše agentúra DPA.

Americký Kongres v roku 1992 schválil zákon, na základe ktorého bol všetok materiál spojený s atentátom umiestnený do Národného archívu. Tvorí ho viac ako päť miliónov strán záznamov, fotografií, filmových a zvukových záznamov. Všetky dokumenty mali byť podľa tohto zákona zverejnené v októbri 2017; zatiaľ sa tak však nestalo.

Bývalý americký prezident Donald Trump v roku 2017 – po uplynutí 25-ročnej lehoty – pristúpil k zverejneniu niektorých tajných spisov. Zverejnenie ďalších spisov však vtedy pozdržali z dôvodov národnej bezpečnosti. Biden v októbri tohto roka oznámil, že predmetné dokumenty budú odtajnené 15. decembra tohto roka. Ďalších 14.000 dokumentov by malo byť odtajnených k 15. decembru 2022, píše DPA s odvolaním sa na americké vládne úrady.

Profimedia

V spojitosti s atentátom na Kennedyho sa objavilo množstvo konšpiračných teórií, ktoré zahŕňajú účasť mafie, Kuby a bývalého Sovietskeho zväzu, pripomína DPA. John F. Kennedy bol v poradí 35. prezidentom Spojených štátov. Pri nástupe do funkcie bol doteraz vekovo najmladší prezident USA. Prezidentom bol od januára 1961 do 22. novembra 1963, keď sa stal obeťou atentátu v texaskom Dallase.

Vyšetrovanie trvalo desať mesiacov a dospelo k záveru, že atentát na prezidenta spáchal Lee Harvey Oswald — bývalý príslušník americkej námornej pechoty, ktorý istý čas žil v Sovietskom zväze.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť