Nedeľa 23.1.2022
sk
Miloš
cz
Zdeněk
, Zdenek, Zdenko

Odvážny bojovník a sériový vrah detí. Gilles de Rais patrí k najdesivejším zločincom histórie

Gilles de Rais sa dopúšťal činov, z ktorých tuhne krv v žilách.


18+

POZOR, OBSAH URČENÝ
PRE DOSPELÝCH!

Ak si ešte dieťa, nemôžeš si čítať článok, kde sú nahé tety a ujovia, zbrane,
drogy, násilie či iné veci, ktoré sú NSFW.

Podľa mnohých ľudí sú sérioví vrahovia smutným fenoménom hlavne 20. storočia. Práve vtedy sa títo zločinci začali objavovať a zanechávať za sebou nevinné obete. Kriminalisti ale uvádzajú, že sérioví vrahovia existovali aj v hlbšej minulosti. Stačí spomenúť napríklad Jacka Rozparovača či Alžbetu Bátoriovú.

O francúzskom barónovi a vojakovi Gillesovi de Raisovi sa zvykne hovoriť ako o „prvom sériovom vrahovi v histórii“. Nie je to celkom presné, keďže so sériovými vrahmi sme sa mohli stretnúť už v antickom Ríme či starovekej Číne. De Rais však vstúpil do dejín oveľa krvavejším a hrozivejším spôsobom. Bojoval síce po boku hrdinky Johanky z Arku, ale neskôr začal študovať čiernu mágiu a vraždiť deti pri krvavých rituáloch.

Šarmantný vzdelanec

Nie je známe, kedy sa Gilles de Rais narodil, obyčajne sa ale uvádza rok 1405. Jeho rodina bola veľmi bohatá a vážená. Keď mal desať rokov, jeho rodičia zomreli a výchovu Gillesa a jeho brata Reného prevzal ich starý otec Jean de Craon. De Rais bol podľa všetkého inteligentným a bystrým chlapcom. Dobre sa učil, hovoril plynulo latinsky a vzdelával sa vo vojenskej taktike a ďalších predmetoch.

V roku 1420 sa de Rais na popud svojho starého otca oženil s vlastnou sesternicou Katarínou de Thouars, s ktorou mal jednu dcéru. V tejto dobe z neho už bol síce nadaný, ale prchký a hádavý mladík. Ľudia z jeho okolia však predpokladali, že ho čaká ohromná kariéra. Mal na to všetky predpoklady: nespochybniteľnú inteligenciu, vzdelanie a aj obrovské bohatstvo. Išlo tiež o veľmi charizmatického a šarmantného muža.

Profimedia

De Rais vstúpil do služieb armády a vyznamenal sa v niekoľkých bitkách s Angličanmi. Vo Francúzsku práve zúrila storočná vojna a k francúzskemu dauphinovi Karolovi VII. dorazila mladá žena, ktorá o sebe tvrdila, že ju na Zem zoslal Boh, aby porazila anglické vojská. Jej meno bolo Johanka z Arku.

Po tom, čo bol Karol VII. korunovaný za kráľa, poveril práve de Raisa úlohou, aby na Johanku dával pozor a chránil ju. V tej dobe totiž naozaj mnohí uverili tomu, že si ju pre svoje plány (a plány Francúzska) vyvolil samotný Boh.

Po boku Johanky z Arku sa De Rais zúčastnil mnohých kľúčových bitiek a po jej smrti (upálili ju ako kacírku v roku 1431) prevzal velenie nad francúzskou armádou. V roku 1434 však dal kariére vojaka zbohom a utiahol sa na svoj hrad v Tiffauges. Objavili sa špekulácie, že už v tomto období unášal a vraždil malých chlapcov.

Mohlo by ťa zaujímať:

Predpovedala útok na Dvojičky aj tretiu svetovú. Bola Baba Vanga veštkyňa alebo šarlatánka?

Sadistický vrah

De Rais začal žiť hýrivým životom a vo veľkom míňal svoje peniaze na okázalé a drahé zbytočnosti. Začal sa venovať alchýmii, okultizmu a čiernej mágii. Tvrdilo sa dokonca, že začal vyznávať Satana a snažil sa vyvolávať démonov.

Svojim sluhom tiež prikazoval, aby preňho unášali mladých chlapcov (približne vo veku 6 až 18 rokov). Tých za múrmi svojich palácov mučil a znásilňoval. Sluhovia neskôr vypovedali, že de Rais sa vyžíval v utrpení svojich obetí, často sa im smial a ich nárek a prosby o milosť ho vzrušovali.

Profimedia

Deťom odsekával hlavy, podrezával hrdlá a rezal ich telá na kusy. Aj po smrti sa ukájal pohľadom na zmrzačené telá a odrezané končatiny bozkával. Hlavy či časti tiel si nechával na pamiatku. Keď umučené deti zomierali, často sa posadil priamo nad ne a díval sa im do očí. Ich utrpenie ho bavilo a často sa na plné ústa smial.

Počet de Raisových obetí nie je známy, ale podľa niektorých zavraždil minimálne 140 detí, iní zase udávajú, že ich bolo až 600. Miznutie detí, samozrejme, neostalo nepovšimnuté a mnohí de Raisa podozrievali, že v únosoch má prsty. Keďže ale väčšinou išlo o deti, ktoré pochádzali z veľmi chudobných rodín, prípadne z komunity bezdomovcov, proti de Raisovým zločinom sa dlho nezasahovalo.

Vyšetrovanie a poprava

To sa zmenilo 15. mája 1440. De Rais totiž vtedy po hádke spolu so svojimi mužmi uniesol miestneho kňaza. To už cirkev nemohla prehliadať a biskup z Nantes okamžite prikázal vyšetriť všetky podozrenia voči de Raisovi. Bývalý vojak, ktorého mohli oslavovať ako hrdinu Francúzska, skončil pred súdom obvinený z tých najodpornejších zločinov.

Okrem vrážd detí ho súdili z kacírstva, paktovania s diablom, rúhania a čarodejníctva. De Rais sa spočiatku správal arogantne a sudcom nadával. Vinu odmietal. Lenže potom uňho došlo k akémusi obráteniu. Keď mu pohrozili krutým mučením a tým, že z neho priznanie takpovediac „vydolujú“, De Rais sa psychicky zrútil.

Pred súd predstúpil v slzách a ku všetkému sa priznal. Zároveň žiadal za svoje hriechy odpustenie. Gilles de Rais bol odsúdený na trest smrti obesením. Jeho telo malo byť po smrti okamžite spálené na hranici. Poprava bola vykonaná 26. októbra 1440. Na popravisku skončili aj dvaja de Raisovi sluhovia Henriet a Poitou.

Profimedia

Bol naozaj vinný?

Na základe de Raisovho priznania, výpovedí jeho sluhov a ďalších svedkov nebolo dlho o jeho vine sporu. Až relatívne nedávno sa objavili autori, ktorí de Raisov obraz ako krvilačného sadistického vraha spochybnili. Podľa nich sa v celom procese objavilo viacero nejasností a podozrivých bodov. Upozornili na fakt, že de Rais sa možno priznal len preto, aby sa vyhol mučeniu, a hlavne preto, aby nebol z cirkvi exkomunikovaný.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ako homosexualitu vnímali v antike či domorodí obyvatelia? Ich prístup ťa asi prekvapí

Zdôrazňujú tiež, že priznanie získané prostredníctvom mučenia či jeho hrozby nemožno brať ako hodnoverné. Dôkazná situácia bola podľa nich navyše veľmi slabá. Na de Raisovom hrade sa nenašli žiadne telá obetí ani stopy po nich. Právnik Jean-Yves Goëau-Brissonnière dokonca v roku 1992 zorganizoval vlastný „súd“, v ktorom do prípadu zapojil rôznych expertov, právnikov, patológov či biológov.

Profimedia

Podľa záverov ich skúmaní bol de Rais nevinný. Tento „rozsudok“ však väčšina historikov odmietla ako nezmyselný. Zástancovia de Raisovej neviny poukazujú aj na to, že sa mohol stať obeťou politickej konšpirácie. Vlastnil totiž rozsiahle majetky a tie po jeho smrti skutočne pripadli burgundskému vojvodovi, ktorý na počiatku vydal povolenie de Raisa súdiť. Nech je, ako chce, Gilles de Rais je stále považovaný za jedného z najhorších sériových vrahov histórie.

Gilles de Rais vo filmoch a literatúre

S Gillesom de Raisom sme sa mohli na plátnach kín stretnúť hlavne vo filmoch o Johanke z Arku. Tých bolo natočených veľa, ale za zmienku stojí napríklad titul Saint Joan the Maid z roku 1929, kde de Raisa stvárnil Philippe Hériat. V dráme Johanka z Arku z roku 1948 si ho zahral Henry Brandon a vo filme Posol: Príbeh Johanky z Arku z roku 1999 zase Vincent Cassel.

Príbeh Gillesa de Raisa a jeho zločiny inšpirovali aj spisovateľa Charlesa Perraulta pri tvorbe jeho rozprávky Modrofúz z roku 1697. Hlavným hrdinom je bohatý šľachtic, ktorý bol už viackrát ženatý, ale všetky jeho ženy bez stopy zmizli.

Profimedia

Napokon si vezme za manželku chudobnú dievčinu, ktorá v jeho neprítomnosti vstúpi do zakázanej komnaty, v ktorej objaví zakrvavené mŕtve telá Modrofúzových bývalých žien. Modrofúz ju za porušenie príkazu chce zabiť, ale v tej chvíli do zámku vtrhnú bratia dievčaťa a šľachtica zabijú. Rozprávka bola viackrát sfilmovaná.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem najmä o filmoch a seriáloch, ale cudzie mi nie sú ani články z oblasti krimi, záhad, umenia, vedy, zaujímavosti z histórie a vlastne všetkého, čo má potenciál zaujať čitateľa a rozšíriť jeho obzory. Zameriavam sa aj na písanie článkov s virálnym potenciálom

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť