Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 5.2.2023
sk
Agáta
cz
Dobromila

Odvážny bojovník a sériový vrah detí. Gilles de Rais patrí k najhrozivejším zločincom histórie

Gilles de Rais sa dopúšťal činov, z ktorých tuhne krv v žilách.


Podľa mnohých ľudí sú sérioví vrahovia smutným fenoménom hlavne 20. storočia. Práve vtedy sa títo zločinci začali objavovať a zanechávať za sebou nevinné obete. Kriminalisti ale uvádzajú, že sérioví vrahovia existovali aj v hlbšej minulosti. Stačí spomenúť napríklad Jacka Rozparovača či Alžbetu Bátoriovú.

O francúzskom barónovi a vojakovi Gillesovi de Raisovi sa zvykne hovoriť ako o „prvom sériovom vrahovi v histórii“. Nie je to celkom presné, keďže so sériovými vrahmi sme sa mohli stretnúť už v antickom Ríme či starovekej Číne. De Rais však vstúpil do dejín oveľa krvavejším a hrozivejším spôsobom. Bojoval síce po boku hrdinky Johanky z Arku, ale neskôr začal študovať čiernu mágiu a vraždiť deti pri krvavých rituáloch.

Šarmantný vzdelanec

Nie je známe, kedy sa Gilles de Rais narodil, obyčajne sa ale uvádza rok 1405. Jeho rodina bola veľmi bohatá a vážená. Keď mal desať rokov, jeho rodičia zomreli a výchovu Gillesa a jeho brata Reného prevzal ich starý otec Jean de Craon. De Rais bol podľa všetkého inteligentným a bystrým chlapcom. Dobre sa učil, hovoril plynulo latinsky a vzdelával sa vo vojenskej taktike a ďalších predmetoch.

V roku 1420 sa de Rais na popud svojho starého otca oženil s vlastnou sesternicou Katarínou de Thouars, s ktorou mal jednu dcéru. V tejto dobe z neho už bol síce nadaný, ale prchký a hádavý mladík. Ľudia z jeho okolia však predpokladali, že ho čaká ohromná kariéra. Mal na to všetky predpoklady: nespochybniteľnú inteligenciu, vzdelanie a aj obrovské bohatstvo. Išlo tiež o veľmi charizmatického a šarmantného muža.

Gilles de Rais, história, fakty a zaujímavosti, zločinec
Profimedia

De Rais vstúpil do služieb armády a vyznamenal sa v niekoľkých bitkách s Angličanmi. Vo Francúzsku práve zúrila storočná vojna a k francúzskemu dauphinovi Karolovi VII. dorazila mladá žena, ktorá o sebe tvrdila, že ju na Zem zoslal Boh, aby porazila anglické vojská. Jej meno bolo Johanka z Arku.

Tento článok je dostupný členom EMEFKA PREMIUM


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Trending
PREMIUM
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť