Piatok 12.8.2022
sk
Darina
, Dárius, Dária
cz
Klára
, Clara

Odvolanie hudobníka stíhaného pre extrémizmus bude najvyšší súd riešiť v septembri

Špecializovaný trestný súd uložil minulý rok Jaroslavovi P. trest štyri roky väzenia za rozširovanie extrémistických materiálov, jeho manželku oslobodil.


Najvyšší súd SR vytýčil na 7. septembra verejné zasadnutie vo veci Jaroslava P. známeho ako hudobník Reborn. Súd by sa mal konkrétne zaoberať odvolaním obžalovaného proti rozsudku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) z júna minulého roku, ktorým mu bol uložený úhrnný trest vo výmere štyri roky nepodmienečne v ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia.

Hudobníka totiž prvostupňový súd uznal za vinného zo zločinu výroby, prechovávania a rozširovania extrémistického materiálu, ktorý spáchal ako člen extrémistickej skupiny. Manželku obžalovaného Silviu P. súd spod obžaloby oslobodil. Jaroslav P. sa voči odsudzujúcemu verdiktu odvolal, rovnako ako prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) podal odvolanie proti oslobodeniu Silvie P.

Profimedia

Jaroslav P. čelí obžalobe z distribúcie predmetov s extrémistickou symbolikou. Pred súdom sa však bránil, že ho od detstva priťahovala slovanská a germánska mytológia. Tvrdil, že symboly použité na vyrobených tričkách a iných predmetoch ako čierne slnko a kolovrat nie sú extrémistické symboly, ale pohanské. Predmety podľa jeho slov slúžili na propagáciu jeho folk-metalovej hudby.

Hudobníka spolu so šéfom združenia Slovenská pospolitosť Jakubom Š. a vtedajším predsedom Okresnej organizácie strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) v Ružomberku Michalom Buchtom obvinili v máji 2018 pri operácii Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) namierenej proti extrémistom.

V prípade Buchtu ŠTS v októbri minulého roku schválil dohodu o vine a treste medzi obvineným a prokurátorom ÚŠP. Súd konkrétne uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a uložil mu úhrnný trest odňatia slobody v trvaní troch rokov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu v trvaní troch rokov. Pokiaľ ide o Jakuba Š., momentálne v jeho veci prebieha súdny proces.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné
  vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max
   15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné
   vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max
    5mb
    *dané pole je potrebné
    vyplniť