Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 25.9.2023
sk
Vladislav
cz
Zlata
Zdroj: ©RAW / MovieStillsDB

Odvrátená strana internetu. 10 filmov o kyberšikane, ktoré by mali byť povinnou jazdou

Filmy, ktoré originálnym spôsobom poukazujú na problém internetovej šikany.

So šikanou sa stretávame najčastejšie na školách, ale nielen tam. Urážky, ponižovanie či útoky zažívajú ľudia aj na pracovisku a niekedy dokonca aj vo vlastnej rodine. S nástupom digitálneho veku sa navyše šikana rozšírila aj na pole internetu a sociálnych sietí. Následky systematickej šikany a kyberšikany pritom môžu byť tragické.

Poznáme mnoho prípadov, keď obete každodenné útoky neuniesli a spáchali samovraždu. V tomto článku sa spoločne pozrieme na 10 filmov (hraných aj dokumentárnych), v ktorých hrá kľúčovú rolu práve šikana v internetovom prostredí.

1. Odpojiť

Výborná dráma Odpojiť od Henryho Alexa Rubina nie je primárne o kyberšikane, avšak je to jeden z jej hlavných motívov. Snímka rozpráva o viacerých postavách, ktorých príbehy sa v určitom bode navzájom pretnú. Spoločným menovateľom všetkých z nich je fakt, že životy postáv ovláda internet a sociálne siete.

Tie spôsobujú citovú prázdnotu, narušujú normálnu komunikáciu a často vedú ku kyberšikane s tragickými následkami. Hlavné úlohy vo filme si zahrali Frank Grillo, Jason Bateman, Paula Patton, Alexander Skarsgård, Andrea Riseborough či Hope Davis. Silný film, ktorý sa oplatí vidieť.

YouTube video

2. Cyberbully

Zaujímavá dráma reznutá trilerom Cyberbully od Bena Chanana sa odohráva v jedinej miestnosti, a napriek tomu ide o poriadne napínavý kúsok. Hlavnou hrdinkou je tínedžerka Casey (Maisie Williams), ktorá sa stane terčom neznámeho internetového útočníka. Ten tvrdí, že pomáha obetiam kyberšikany, lenže Casey podľa neho rozhodne nie je obeť…

Maisie Williams v hlavnej úlohe predviedla výborný výkon, snímke nechýba solídny ťah na bránku a aj poriadne mrazivé momenty. Iste, schopnosti tajomného hackera sú až príliš prestrelené, ale pokiaľ sa nad to dokážeš povzniesť, pri filme sa rozhodne nudiť nebudeš.

YouTube video

3. #martyisdead

V prípade českého projektu #martyisdead urobíme menšiu výnimku a zamierime aj do seriálových vôd. Seriál obsahuje osem epizód v dĺžke 9 až 17 minút a ako režisér je pod nimi podpísaný Pavel Soukup. Príbeh sa točí okolo 15-ročného Martyho (Jakub Nemčok), ktorý práve zomrel.

Ostala po ňom séria krátkych videí, ktoré vytvoril krátko pred smrťou. A práve tie ponúkajú kľúč k jeho úmrtiu. Seriál má funkčný a zaujímavý koncept, akurátnu dĺžku a výborných hercov na čele s Nemčokom v hlavnej úlohe. Odporúčame.

YouTube video

Odporúčame prečítať:

Slovenská sprievodkyňa umierajúcich: Stáva sa, že sa aj smejeme a je prítomný humor

4. Nepriatelia

Televíznu drámu Nepriatelia natočil Charles Binamé a jej hlavnou hrdinkou je tínedžerka Taylor (Emily Osment). Na narodeniny dostane nový notebook, vďaka ktorému sa ponára do lákavých osídiel internetu a sociálnych sietí. Veľmi skoro ale zistí, že urážky a ponižovanie sú na internete rovnako kruté ako v skutočnosti.

Snímka určite stojí za pozornosť, hoci medzi TOP filmy na túto tému ju asi radiť nemôžeme. Je ale dobre natočená a pozornosť si iste zaslúži. Filmov, ktoré upozorňujú na kyberšikanu a ukazujú, kam až môže zájsť, totiž nikdy nie je dosť.

YouTube video

5. Audrie & Daisy

Dokumentárny film Audrie & Daisy natočila dvojica Bonni Cohen a Jon Shenk. Zaoberajú sa v ňom šokujúcim prípadom znásilnenia a šikany tínedžeriek Audrie Pott a Daisy Coleman. Prostredníctvom výpovedí ich blízkych a vyšetrovateľov odhaľujeme mrazivú pravdu, na ktorú sa nepozerá ani trochu príjemne. Silný a veľmi dôležitý titul.

YouTube video

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.