Štvrtok 19.5.2022
sk
Gertrúda
cz
Ivo
, Ivoš

OĽANO ani Za ľudí nepodporia prípadnú snahu o opätovný vznik klub ĽSNS

Koaličné strany nepovažujú ĽSNS za stranu, ktorá by Slovensku mohla priniesť čokoľvek pozitívne.


Koaličné hnutie OĽANO ani strana Za ľudí nepodporia v Národnej rade (NR) SR prípadný opätovný vznik klubu ĽSNS. Ten zanikol po tom, ako jeho predsedovi Marianovi Kotlebovi zanikol poslanecký mandát.

OĽANO podľa vlastných slov nevidí dôvod podporovať vznik klubu strany, ktorá do politiky vniesla extrémizmus, rasizmus a nenávisť. „Nehovoriac o tom, že podľa nášho názoru poškodzuje základné národné záujmy Slovenska, a to spolu s jej odnožou s názvom Republika,“ dodalo hnutie.

Strana Za ľudí pripomenula rozhodnutie Najvyššieho súdu (NS) SR v kauze Kotlebových šekov. „Vznikla legitímna otázka, či strana ĽSNS, ako aj jej klon Republika, nemajú byť príslušnými orgánmi dôsledne preskúmané a prípadne rozpustené,“ uviedla pre TASR.

TASR

Zaoberať by sa tým mal podľa nej generálny prokurátor Maroš Žilinka. Dodala, že ĽSNS sa dlhodobo hlásila a spolupodieľala na aktivitách, za ktoré bol Kotleba odsúdený. „Preto jej ďalšie pôsobenie v demokratickom a právnom štáte, a to ani vo forme poslaneckého klubu v parlamente, pokladám za neprijateľné,“ uzavrela strana Za ľudí.

Kotleba prišiel o mandát po tom, ako ho NS SR 5. apríla odsúdil v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

Po strate jeho mandátu zanikol aj klub ĽSNS, keďže sa počet jeho členov znížil pod hranicu stanovenú rokovacím poriadkom NR SR. Náhradníčkou za Kotlebu má byť Slavěna Vorobelová. Tá si mandát uplatňovať chce, no ešte nepovedala, či chce byť súčasťou klubu ĽSNS. Ak by sa pre klub rozhodla, opätovne by mala ĽSNS osem poslancov a tým aj nárok na klub. Schváliť vznik klubu by však podľa rokovacieho poriadku musel parlament. ĽSNS kritizuje zrušenie klubu. Trvá na tom, že mandát Kotlebu nezaniká.


Tagy:

Ako hodnotíš tento článok?

Pridaj svoj komentár

Komentáre 0

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
Hľadať
TOP
Anketa dňa
Trending
Práve sa deje
Mám záujem o spoluprácu

  *dané pole je potrebné vyplniť

  Tip na článok

   Formáty: .jpg, .png
   Veľkosť max 15mb
   V prípade väčšej prílohy pripojte do tela správy link na wetransfer
   *dané pole je potrebné vyplniť

   Nahlásiť chybu na stránke

    Formáty: .jpg, .png
    Veľkosť max 5mb
    *dané pole je potrebné vyplniť